HABERLER SİNEMA

Sovyet Yapımı HOBBIT Filminden Haberiniz Var mı?

Hobbit'i sinemaya ilk uyarlayanın Peter Jackson olduğunu mu sanıyorsunuz? Hayır, ondan tam 27 sene önce Vladimir Latyshev adında bir rus yönetmen Hobbit'i ilk kez sinemaya uyarladı.

Kendinize Tolkien hayranı diyorsanız mutlaka Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi filmlerini izlemişsinizdir. Peter Jackson ömrünü adadığı bu iki seriyi fantastik film ve Tolkien severler hayranlıkla izlemişti. Gandalf, Bilbo, Frodo, Sam, Gimli, Faramir, Boramir, Galadriel, Saruman ve kitaplardaki nice karakteri kanlı canlı görmek müthişti.

Ama tüm bu yüksek bütçeli, bol özel efektli Peter Jackson uyarlamasından yıllar önce, Sovyet Rusya sinemasının Hobbit filmini beyaz perdeye aktardığını biliyor muydunuz?

1985 yapımı film, Tolkien’den onay alınarak yapılmış resmi bir film değil. O dönemin Sovyet Rusya’sında inanılmaz sayıda kitap okunurdu ve edebiyat eserlerini sinemaya veya tiyatroya aktarmak çok sık rastlanan bir şeydi. Hobbit’in bu ilk uyarlaması da fantastik edebiyat için çok önemlidir. Tabii özel efektler bakımından Peter Jackson’ın uyarlamasıyla kıyaslanamaz bile hatta çok komik geliyor ama bir Tolkien hayranıysanız izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Aşağıdaki parlak saçlı arkadaş Gandalf’ın ta kendisi.

Etiketler

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız