EDEBİYAT HABERLER

‘2001 Bir Uzay Destanı’ Yeni Kapağı ile Tekrar Yayınlanıyor

Arthur C. Clarke'ın efsanevi 'Uzay Destanı' serisinin ilk kitabı 2001: Bir Uzay Destanı yeni kapağı ile İthaki Bilimkurgu Klasikleri'ndeki yerini almaya hazırlanıyor.
Arthur C. Clarke’ın efsanevi ‘Uzay Destanı’ serisinin ilk kitabı 2001: Bir Uzay Destanı yeni kapağı ile İthaki Bilimkurgu Klasikleri’ndeki yerini almaya hazırlanıyor.

Robert A. Heinlein ve Isaac Asimov’la birlikte, bilimkurgunun “üç büyük yazarı”ından biri olarak kabul edilen Sir Arthur C. Clarke’ın kült serisi ‘Bir Uzay Destanı’ 2000’li yılların başında İthaki Yayınları ve 6,45 Yayınları etiketiyle yayınlanmıştı.

Ama aradan geçen yıllarda kitapların bu baskıları tükendi ve bilimkurgunun “üç büyük yazarı”ndan birinin en büyük eserini okuma şansı olmayan boynu bükük, bilimkurgu sever genç bir nesil türedi. Bir edebiyat türünü kökten değiştirmiş yazarların varlığı bilip, kitaplarını kendi dilinde okuyamamak cidden çok üzücü, Asimov kitapları için de aynı şey geçerlidir.

2001: Bir Uzay Destanı, gözden geçirilmiş baskısı ve yeni kapağı ile bu hasretimize son verdi. İthaki’nin son yıllardaki en bomba işi olan Bilimkurgu Klasikleri’nin incisi, raflardaki yerini almaya hazırlanıyor. Kütüphanenizdeki yerini şimdiden hazırlayın. Keyifli okumalar.

14680818_1218106028210212_7705214278790032226_o-kopya


Künye ve Arka Kapak Yazısı

Yazar                   : Arthur C. Clarke
Orjinal Adı          : 2001: A Space Odyssey
Türü                     : Bilimkurgu
Çeviri                   Oya İşeri Gever
Yayınevi              : İthaki Yayınları
ISBN                     : 9786053755951
Çıkış Tarihi         : Ekim – 2016
Sayfa Sayısı        : 304
Fiyatı                   : 22 TL

SATIN AL

“Aman Tanrım, yıldızlarla dolu!”2001: Bir Uzay Destanı, Bilimkurgu Klasikleri dizisinin bir parçası olarak yeniden İthaki Yayınları’nda!Gizemli bir monolit, Ay’ın yüzeyinde gömülü halde bulunduğunda, bilim insanları büyük bir şaşkınlıkla bu monolitin en azından 3 milyon yıllık olduğunu keşfederler. Daha da hayret verici olan, ortaya çıkarıldıktan sonra monolitin Satürn’e doğru güçlü bir sinyal göndermesidir. Bu sinyalin kaynağını öğrenmek için Discovery yola çıkar. Discovery’nin tayfası en iyinin iyisidir ve yanlarında, onlara destek olması için bilinç sahibi süper bilgisayar HAL 9000 de vardır. Fakat Hal’ın programlaması insan zihnine biraz fazla benzemekte ve Discovery’nin her bir parçasının kontrolünü elinde bulundurmaktadır. Monolitin peşinden gitmek istiyorlarsa, bu psikotik bilgisayarla başa çıkmak zorundadırlar.

Arthur C. Clarke’ın Stanley Kubrick ile beraber geliştirdiği, filmle aynı zamanda yazılan bu klasik roman, uzay keşfiyle insan evrimini, yapay zekâyla insanın evrendeki yerinin sorgulamasını bir araya getirdiği kurgusuyla, bilimkurgu yazınında bir dönüm noktası niteliği taşıyor.

Kitabın yazılış süreci üzerine notlar ile…
Kitaba ilham olan Gözcü ve Şafakta Karşılaşma öyküleri ile…
Arthur C. Clarke ve Stanley Kubrick’in önsözüyle…

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız