EDEBİYAT HABERLER

2015 Nebula Ödül Adayı “Kralların Merhameti” Geliyor

Ken Liu'nun "Kralların Merhameti" İthaki Yayınları etiketiyle raflarda olmaya hazırlanıyor.

2015 Nebula ödülleri adayı olan muhteşem bir kitap geliyor. Defalarca Nebula, Hugo ve Dünya Fantazi ödüllerine aday olan ve 2015 Hugo “En iyi roman” ödülünü alan ‘Üç Cisim Problemi’ kitabını İngilizceye çeviren, Çin asıllı Amerikalı yazar Ken Liu’nun “Kralların Merhameti” İthaki Yayınları etiketiyle raflarda olmaya hazırlanıyor.

Silkpunk denilen yeni fantastik kurgu akımının öncüsü Ken Liu, doğunun egzotik kültürünü ve büyülü atmosferini birleştirerek bu akımın doğmasını sağladı. “Kralların Merhameti” Karahindiba Hanedanlığı üçlemesinin ve bu türün ilk kitabı ve eleştirmenlerden tam not aldı. Locus, Nebula, Hugo, Dünya Fantezi gibi prestijli ödüllere defalarca aday olması ve yazarın kaleminin ne kadar güçlü olduğu hakkında bize birazcık bir ipucu veriyor.

“Kralların Merhameti” daha önce okuduğunuz fantastik kurgulara hiç benzemiyor. Silkpunk denilen türün ilk kitabı olma özelliğini taşıyor. Silkpunk ne midir? Steampunk’ın ipekli versiyonu diyebiliriz. Buharlı gemiler yerine, ipek dökümlü hava gemileri, bol bakır rengi kıyafetler yerine ipek giysiler, uçurtma şeklinde ipek hava taşıtlar ve daha neler neler…

Tanıtım metnine ve konusuna bir göz atalım;

Nereden geldiğinizi bilmeden nereye gideceğinizi nasıl bilebilirsiniz? Ken Liu’nin geçmiş ve geleceği eşsizce harmanladığı, kendisini silkpunk türünün yaratıcısı yapan epik fantazi serisi Karahindiba Hanedanlığı’nın ilk kitabı Kralların Merhameti, türe yepyeni bir soluk getiriyor.
Göklerden gelen mekanik kanatlı bir adam, tiran İmparator Mapidéré’ye suikast düzenler. Orta halli bir ailenin hilebaz, serseri oğlu genç Kuni Garu ise bu olaya şahit olur. Hırslı Kuni Garu’nun hayatı, tanık olduğu bu etkileyici olayın da etkisiyle değişmekle kalmayacak, onu zorlu bir direnişe ve devrime götüren yolun ilk adımı olacaktır.

Görevden azledilmiş bir dükün korkusuz oğlu Mata Zyndu da ailesinin hakkı olan yeri almak ve tiranlığa karşı durmak için bu başkaldırıda Kuni Garu ile birlikte şekil değiştiren tanrılara, ipek dokumalı hava gemilerine ve büyük ordulara karşı savaşmaya hazırdır. Asıl mücadele ise savaştan sonra başlayacaktır…

Kralların Merhameti’nde yarattığı silkpunk alttürüyle epik fantaziye Doğulu bir yorum getiren Ken Liu’nin entrikalar ve efsanevi savaşlarla dolu tuhaf, kendine has dünya yaratımı heyecanlı bir yolculuğun kapılarını aralıyor.

Böyle bol ödüllü bir yazarın kitabını okuma listenize almanızı öneriyoruz. Kitap, 4 Mart 2016 itibariyle raflarda!

12778997_1059437950743688_3840936783513678461_o
Yazar               : Ken Liu
Çeviri               : Can Erhan Kızmaz
Yayınevi          : İthaki Yayınları
Türü                 : Fantastik Kurgu
Sayfa Sayısı    : 600
Çıkış Tarihi      : Mart, 2016
Fiyat                : 30,00 TL
ISBN No          : 9786053755333

SATIN AL

2 Yorumlar

Yorum yazmak için tıklayınız

  • İşte bu kitap okunur. Yeni bi’ şeylere ihtiyaç duyarken nasıl da imdada yetişti. Gerçi bütçemi zorlayacak amma olsun 😀