EDEBİYAT HABERLER

2016 DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLLERİ Sahiplerini Buldu!

Türkiye Yayıncılar Birliği'nin her yıl verdiği  DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLLERİ sahiplerini buldu.

Bu sene ülkemiz ‘Düşünce ve İfade Özgürlüğü’ anlamında çok zor ve olaylı bir yıl geçirdi. Toplatılan kitaplar ve daha da beteri yakılan kütüphaneler ve kitabevleri ile 12 Eylül dönemini aratmadı. Her yıl ödüller ile birlikte yayınlanan ‘Yayınlama Özgürlüğü Raporu’nun giriş kısmında geçtiğimiz yılı şu şekilde değerlendiriyorlar:

“Türkiye Yayıncılar Birliği olarak yazarların yazma ve yaratma, yayıncıların yayma, halkın bilgi edinme ve okuma özgürlüklerine getirilen her türlü kısıtlamanın kaldırılmasından yanayız. Bu nedenle 1995’ten beri her yıl, düşünce ve ifade özgürlüğü için mücadele eden yazar ve yayıncılara destek olmak ve kamuoyunun dikkatini çekmek, ekonomik ve siyasi zorluklar altında inatçı bir mücadeleyle varlık sürdüren bağımsız kitabevlerinin emeklerini görünür kılmak amacıyla “Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü” veriyoruz.

Ödül törenimiz sırasında önceki dönemde gerçekleşen kitaplar ve yayınları, özgür yayıncılığı hedef alan sansür, soruşturma, yasaklama kararları, davalar ve mahkumiyetler ile fiili baskıları kapsayan Yayınlama Özgürlüğü Raporu’nu yayınlıyoruz.

Bu yılki Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri, gazetecilik hayatı boyunca defalarca yargılanan, son olarak iki kitabı hakkında yasaklama kararı verilen ve kendisine “terör” soruşturması açılan gazeteci, yazar Hasan Cemal’e, yayınladığı üç değerli kitap yasaklanan Alfa Yayın Grubu’na ve yüzlerce kişi tarafından saldırıya uğrayan, binası yakılan ve küllerinden doğmaya çalışan 32 yıllık Kırşehir Gül Kitabevi’ne, zorlu siyasi ve ekonomik güçlükler karşısında sürdürdükleri mücadele için veriliyor.”

2015 Haziran’dan bugüne kadar, demokratik bir ülkede yaşanmaması gereken olaylar yaşadık daha kötüsü olaylara verilen tepkiler korkunç boyutlara ulaştı. Kimse bir yayınevinin kitabını beğenmek zorunda değil, bir kitabı satın almamak en büyük tepkidir. Yayınevi o kitabı satamayarak zaten bir nevi sizin istediğiniz şeyi yapacaktır AMA mahkeme kararı ile kitap toplatmak, gazetecileri hapse atmak, kitapevi yakmak, yayınevinin kapısına kırmızı boyalar atmak en güzel tabirle, vandalizm ve despotluktur.

‘Yayınlama Özgürlüğü Raporu’ da bu vandalizm ve despotluğun boyutlarına dikkat çekmek için çok çarpıcı veriler içeriyor. Kime yapıldığına umursamadan, sadece yasaklara ve baskılara karşı olan herkesin bu raporu okuması gerektiğini düşünüyoruz.

28 sayfalık rapordan öne çıkan satır başları şu şekilde;

 • Kendisine “terör” soruşturması açılan gazeteci, yazar Hasan Cemal’in iki kitabı hakkında1 yasaklama kararı verildi.
 • Alfa Yayın Grubu’na ait üç değerli kitap yasaklandı ve toplatıldı.
 • Binası yakılan ve küllerinden doğmaya çalışan 32 yıllık Kırşehir Gül Kitabevi’ne yüzlerce kişi tarafından saldırıya uğradı.
 • 25 yayına yasaklama kararı ve terör soruşturması açıldı.
 • Mersin’de çeşitli kitap ve yayınlara yasaklama kararı alındı.
 • Kaynak Yayın Grubu’na el konuldu.
 • TUYAP fuar yönetiminin kararı ile Ceylan Yayınları 2015 TUYAP Fuarı sürdüğü sırada, stantları boşaltılarak fuardan çıkarıldı.
 • Öğretmene önerdiği kitap nedeniyle idari ve adli soruşturmalar açıldı.

Bolu Valiliği tarafından ‘Okuyorum’ projesi kapsamında lise öğrencilerine dağıtılan Yekta Kopan’ın ‘Aile Çay Bahçesi’ kitabı, ‘cinsel içerikli’ ifadelere yer verildiği iddiasıyla, gene valilik tarafından toplatıldı.

 • YAKMA, YAĞMALAMA VE İMHA; Şırnak Halk Kütüphanesi yakıldı. Kırşehir Gül Kitabevi yakıldı, sahipleri yaralandı. “Kültürel uygunluk ve yerlilik” kriterine uymadığı gerekçesiyle 50bin TÜBİTAK kitabı toplatıp imha edildi.
 • İthaki Yayınları’na saldırı. İthaki Yayınları, Klasikler dizisinden çıkan Virginia Woolf’un Kendine Ait bir Oda isimli kitabının başındaki kısa biyografiye tepki olarak yayınevi saldırıya uğradı.
 • CEZAEVLERİNDE KİTAP YASAKLAR; “Kamu güvenliği tehdit altında” Maltepe 3. Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde, tek kişilik hücrede tutulan İngiltere vatandaşı Steve Kaczynski’ye gönderilen Bütün Yoksul Mahalleler Bizim Olacak, Halkların Bütün Acılarının Hesabını Sormak için Sınıf Kini, Adımız İsyan ve Kavgamın Çırağı Olmak İsterim isimli kitaplara el kondu.
 • Bakırköy Kadın Cezaevinde 10 kitap sınırı. Odaları aramanın zor olduğu ve oda düzeninin bozulduğu gerekçesiyle mahkumlara kitap sınırlaması getirdi ve odalardaki “fazla” kitapların yıl sonuna kadar kendilerine teslimini istedi.
 • BASIN ÜZERİNDEKİ BASKILAR; Bianet 2015 Medya Gözlem Raporlarına göre 2015’te Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaretten mahkûm olan gazeteci sayısı 2014’e göre 10 kat arttı. Bu suçlamayla TCK’nın 125/3 ve 299. maddelerinden 19’u gazeteci, 2’si karikatürist 28 kişiye toplam 21 yılı aşkın hapis cezası verildi.
 • Basın yayın kuruluşlarına el koyma ve saldırılar; 2015’in eylül ayında Bugün Gazetesi ve Kanaltürk televizyonunun da dahil olduğu 23 medya şirketinin bağlı olduğu İpek Koza Holding’e ve Zaman Gazetesi’nin de bağlı olduğu Feza Yayıncılık A.Ş’ye el konuldu ve yönetimi de kayyuma devredildi.
 • İNTERNETTE YAYINLAMA ÜZERİNDEKİ BASKILARSosyal medya ve web sansüründe dünyada ilk sıralardayız.
  • Yayın yasakları artıyor. Yayın yasağı kararları yoluyla medya ve internet sansürleri geçtiğimiz dönemde de sürdü. Toplumda tepki uyandıran hemen her olayla ilgili mahkemeler hızla yayın yasakları getiriyor, adeta toplumu ilgilendiren hiçbir konu toplum önünde tartışılamaz, soruşturma süreçleri takip edilemez hale geldi.

Raporun tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız