SANAT DÜŞKÜNÜ

2016 Yılındaki Karikatür Yarışmaları Listesi

Aydın Doğan Vakfı'nın (ADV) düzenlediği, sonuçları Haziran ayında açıklanan 32'inci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması ödülleri önceki akşam törenle sahiplerini buldu.

Biz de bu vesileyle söz konusu yarışmada ödül kazanan karikatürlere tekrar bir göz atalım hem de önümüzde başka hangi karikatür yarışmaları var onlara bir bakalım istedik.

66 ülkeden 787 sanatçının 2 bin 289 karikatürle katıldığı yarışmada jürinin değerlendirmesi sonucu Arnavut karikatürist 50 yaşındaki Agim Sulaj’ın eseri birinciliğe, İran’dan Mohsen Nouri Najafi’nin eseri ikinciliğe, yine İran’dan Jalal Pirmarzabad’ın eseri de üçüncülüğe değer görülmüştü.

Seçici Kurul ayrıca; Alberto Morales Ajubel (İspanya), Angel Boligan (Küba), İshimaru Hide (Japonya), Frank Hoffmann (Almanya), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Musa Gümüş (Türkiye), Cemalettin Güzeloğlu (Türkiye), Jose Antonio Garci Nieto (Meksika), Didier Pizzi (Fransa), Saman Torabi (İran), Jugoslav Vlahovic (Sırbistan) ve Mikhail Zlatkovsky’in (Rusya) eserlerini ’Başarı Ödülü’ne değer görülmüştü.

Karikatür çiziyor veya meraklısı iseniz üç bağlantıdan yarışmaları takip edebilirsiniz.

Biz de çokça karikatür yarışması içerisinde son başvuru tarihi yakın olanlardan katılıma açık olanları sizler için toparladık. Yarışmaların ayrıntıları için ilgili bağlantılara tıklayıp bilgi alabilirsiniz.

Savaş İçin Değil, Barış İçin Kimya

Son Katılım: 30 Kasım 2015

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, İstanbul Tabip Odası ve Deriteks Sendikası tarafından ortaklaşa düzenlenen `Savaş İçin Değil, Barış İçin Kimya` konulu karikatür yarışmasına başvurular başlamıştır. Yarışmaya başvurular, 30 Kasım 2015 tarihine kadar yapılabilecek.

Detaylı bilgi için : BURAYA

“Küresel Cartoon” Karikatür Yarışmaları

KURESEL CARTOON KARİKATÜR YARIŞMALARI

Son Katılım : 15 Aralık 2015

Uzaktan Eğitimi Yaygınlaştırma ve Alternatif Eğitim Derneği (UZAYED)  tarafından ilki “Dünya barışı için inançlara saygı” temasıyla gerçekleştirilecek olan 1. Küresel Karikatür Yarışması, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onay aldı. Ödüllü yarışma öğrenci (8-18 yaş arası) ve öğretmenlerin katılımına açık. Yarışmayla ilgli detaylı bilgi www.kureselcartoon.com ‘dan elde edilebilir.

Proje; Karikatür Yarışması, Nasreddin Hoca Karikatürlerine Yorum Yarışması ve Dünya Barışı İçin Diyorum ki” Mesaj Yarışması olarak üç ayrı platformda gerçekleştirilecektir. Yarışmaya katılacak eserlerle terör kaynaklı korku imparatorluğuna “barış” diyalogu ve “inanca saygı” temasıyla duruş sergilenecektir.

Mini Yarışma 1 / “DÜNYA BARIŞI İÇİN DİYORUM Kİ” YORUM YARIŞMASI

Mini Yarışma 2 / NASREDDİN HOCA KARİKATÜRLERİNİ YORUMLA YARIŞMASI : Bu yarışma çizemem ama yazarım diyenler için.

Karikatürcüler Derneği ve Ziraat Bankası işbirliğinde hazırlanan Nasreddin Hoca Karikatür Kataloğundan seçilen üç karikatür yorumlarınıza açıldı. Yazın, yorumlayın, en çok beğeniyi alın iki kişilik hafta sonu tatili kazanın.

Detaylı bilgi için: BURAYA

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması

ULUSLARARASI TURİZM KARİKATÜRLERİ YARIŞMASI

Son Katılım: 31 Aralık 2015

Yarışmanın bu yılki teması “Turizm ve Barış”tır. Amatör ve profesyonel tüm katılımcılara açıktır.

Detaylı bilgi için : BURAYA

 

Kimse Yok mu Derneği Karikatür Yarışması

KİMSE YOK MU DERNEĞİ KARİKATÜR YARIŞMASI

Son Katılım Tarihi: 29 Ocak 2016

Kimse Yok Mu Derneği, bundan sonraki hayatlarına mülteci olarak devam etmek durumunda kalan sivillerin yaşadığı tüm bu sorunları dünya gündemine taşımak, bu hassas sorun için farkındalık oluşturmak ve sorunun çözümüne katkı sağlamak amacıyla “Mülteciler” konulu uluslararası bir karikatür yarışması düzenliyor.

Detaylı bilgi için: BURAYA

 

Yunus Nadi Ödülleri Ulusal Karikatür Yarışması 2016

YUNUS NADİ ÖDÜLLERİ ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI 2016

Son Katılım Tarihi: 1 Şubat 2016

Yunus Nadi Ödülleri 71. yılına girdi. 2016 Yunus Nadi Ödülleri’nde üç ana başlıkta 8 ödül verilecek.

Ödül dallarında konu sınırlaması yoktur. Teknik serbesttir. Çizer, yarışmaya en fazla 5 karikatür ile katılabilir.

Detaylı bilgi için :  BURAYA

21. Nehar Tüblek Karikatür Yarışması 

21. NT 2016

 

 

Son Katılım Tarihi: 15 Şubat 2016

6 Mart 1995 tarihinde vefat eden, ömrünü karikatüre adamış değerli sanatçılarımızdan Nehar Tüblek adına Beşiktaş Belediyesi ile Karikatürcüler Derneği tarafından düzenlenen karikatür yarışmasının bu yıl  yirmi birincisi  yapılıyor. Hem değerli karikatürcü Nehar Tüblek’i anmak hem de karikatür sanatının yaygınlaşmasını sağlamak, çocuk ve gençlerin karikatür sanatına yönlendirmek için sizleri bu yarışmaya katılmaya çağırıyoruz. Yarışma bütün çizerlere açıktır. Yarışma konusu ise serbest.

Detaylı bilgi için : BURAYA

4. Uluslararası Altın Panda Karikatür ve İllüstrasyon Yarışması 2015, Çin

4. ULUSLARARASI ALTIN PANDA KARİKATÜR VE İLLÜSTRASYON YARIŞMASI 2015, ÇİN

Son Katılma Tarihi : 31 Ocak 2016

Yarışma tüm çizerlere açıktır. Konular

  1. Maymun Kral
  2. Maymun (Monkey)
  3. Panda ayısı / Serbest konu

Detaylı bilgi için : BURAYA

55. Uluslararası Knokke-Heist Altın Şapka Karikatür Festivali Belçika / 2016

55. ULUSLARARASI KNOKKE-HEİST ALTIN ŞAPKA KARİKATÜR FESTİVALİ

Son Katılma Tarihi : 31 Aralık 2015

Konu serbest. En çok 5 eserle katılınabilir. Gönderilen karikatürler  Siyah-beyaz, renkli olabilir, dijital olarak hazırlanan karikatürler de gönderilebilir. Gönderilen karikatürler Belçika’da sergilenmemiş ve ödül almamış olmalıdır.

Detaylı bilgi için : BURAYA 

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız