DOSYALAR & LİSTELER

2016’da Öne Çıkan 5 Sinema Filmi

2016'da yayınlanmış filmler içinden sizler için öne çıkan ve mutlaka izlenmesini önerdiğimiz beş filmi sizler için seçtik.

Bu filmlerden beşini sizler için derlemek gerekenden uzun sürdü. Çünkü güzel çok fazla film var ve hangilerinin bu listeye girmesi gerektiğine karar veremedik. Sonunda IMDB puanlarına ve sosyal medyada çıkan seslere aldırmadan, türüne ve sinema kültürüne yaptıkları göz önüne alarak bu listeyi oluşturduk. Uzun süredir beklenen ve kendi türleri içinde geniş hayran kitlesi olan yeni yapımlar olarak öne çıktılar. Bu seçtiklerimiz ‘En İyi 5’ değildir sadece 2016’da parlayan ve bizim de bayıldığımız en beşlidir.


5. Deadpool


Chimichanga !?!

1991 yılında Fabian Nicieza ve Rob Liefeld tarafından yaratılan Deadpool, ilk olarak New Mutants çizgi romanının 98. sayısında kötü karakter olarak çıkmıştır. Daha sonra Wolverine’nin de olduğu X-Force’a katılıp iyilerin safına geçmiştir ama hiçbir zaman tam olarak iyi bir karakter olmamıştır. Bir anti-kahramandır. Ama belki de gelmiş geçmiş en komik ve sevilen anti-kahramandır.

2016’ya gelindiğinde ise Deadpool hikayesi resmen patladı. Tim Miller’ın yönetmenliğini yaptığı ve Ryan Raynold’ın başrolünde olduğu film 58 Milyon $’lık yapım bütçesine karşılık 363 Milyon $’lık hasılat elde etti. Tanınmamış bir çizgi roman karakterinin ilk filmi için bu oran cidden çok iyi. Bu başarıdaki en büyük pay kuşkusuz Ryan Raynold’a ait. Adam resmen Deadpool’un yaşayan hali gibi, normal hayatında dahi Deadpool gibi davranan bir adamdan daha azı beklenmezdi.


4. Batman v Superman: Dawn of Justice


Batman-v-Superman
Tanrı insana! Gün geceye! Kripton’un oğlu, Gotham’ın yarasasına karşı!

Frank Miller’ın kült çizgi roman eseri Batman: The Dark Knight Returns referans alınarak sinemaya uyarlanan Batman v Superman 2016’nın bir diğer çok konuşulan filmi oldu. Sinema tarihinde Superman’in ve Batman’in ilk kez aynı karede görüldüğü ve çizgi romandaki birçok tepe noktasının referans olarak kullanıldığı bir filmi izlemek tek kelime ile şahaneydi. Batman ve Superman hayranları için tam anlamıyla bir görsel şölen oldu. Bunun yanında filmin eleştiri dozu da bir hayli yüksek oldu. Marvel’in Avengers filmleriyle karşılaştırıldı ve çok büyük eleştiriler aldı. Hatta Marvel’in, sırf bu kötü yorumlar için eleştirmenlere ve web sitelerine para verdiği dedikoduları bile duyuldu. Tüm bu çabalara ve kötülemelere rağmen $873.3 milyon ile 2016’nın en çok hasılat yapan 7. filmi oldu.


3. Arrival


Açın bulutları geliciler GELDİ!

2016’nın en güzel sürprizlerinden birisiydi Arrival. Ted Chiang’nin aynı isimli kitabından bu kadar güzel uyarlanmış bir bilimkurgu filmi beklemiyorduk. Spoiler olmaması için filmin anlattığı düşünceyi aktarmayacağız ama 1997 yapımı  Judie Foster’un Contact filmini izlemiş ve sevmişseniz Arrival’a bayılacaksınız, paralel konulara sahip olduğunu belirtebiliriz. Özellikle yaşamın kaynağı ve insanlığın varlığını çok düşüneceksiniz. Bilimkurgu seviyorsanız izlememek çok büyük kayıp.


2. Fantastic Beasts and Where to Find Them


Yıllar sonra yepyeni bir Harry Potter filmimiz oldu.

J.K Rowling’in aynı isimli kitabından uyarlanan Fantastic Beasts and Where to Find Them, Harry Potter hayranlarının uzun süredir beklediği bir filmdi. Harry Potter evrenindeki önemli büyücülerden birisi olan büyük hayvanbilimci Newt Scamander’in macerasını anlatıyor. Dünyanın dört bir yanından birçok büyülü canavarlar toplamış ve büyülü çantasında saklayarak var olduklarını kanıtlamıştır. Sonra bir gün New York’a yaptığı bir ziyaret sırasında bu çanta yanlışlıkla başkasının çantasıyla karışır ve büyük güçlere sahip bazı canavarlar serbest kalır. Film, Newt’in bu canavarları tekrardan yakalamaya çalışmasını ve ona engel olmaya çalışan, cadı ve büyücüleri öldüren güçlerle savaşmasını konu alıyor.

Rowling kitabı 2001 yılında yayınladı. Orijinal Harry Potter hikayesinden tam 70 sen öncesine götürüyor. Fantastik film severler ve Harry Potter kitaplarının hayranları için yılın en bomba fantastik filmiydi.


1. Rogue one: A Star Wars Story


Gelmiş geçmiş en güzel Star Wars filmi… fazla mı iddialı oldu? 

2016 yılı Star Wars markası ve biz fanlar için unutulmaz bir yıl oldu. Öncelikle ilk kez orijinal hikayenin dışına çıkan bir film izledik ve ilk kez Skywalker ailesini başrolde görmedik. Orijinal serilerden tamamen olmasa da bağımsız bir macerayı izlemek çok ama çok zevkliydi. Kronolojik olarak Episode 3 – Sith’in İntikamı ve Episode IV – Yeni Bir Umut filmlerinin arasında geçiyor. Eleştirmenlerden ve Star Wars fanlarının büyük2016 bir çoğunluğundan da olumlu yorumlar aldı. Hatta gelmiş geçmiş en iyi Star Wars filmi olarak gösterildi. Üstüne dünya çapında 988 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Sıradan bir film izleyicisi için güzel bir aksiyon filmi, Star Wars fanı için ise onlarca kitap ile genişletilmiş Star Wars evreninde daha önce izlemedikleri yepyeni bir hikaye demekti. Eski ve yeni jenerasyonu birleştiren film demekti. En güzeli ise Episode 3 ve 4 arasındaki büyük bir boşluğu doldurdu.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız