DOSYALAR & LİSTELER

2016’da Öne Çıkan 5 Televizyon Dizisi

2016'da öne çıkan ve bizim de bayıldığımız beş diziyi sizler için inceledik.

2016 iyisiyle kötüsüyle ardında zihnimizi gıdıklayan acayip diziler bırakarak kayboldu gitti. Bu dizilerden beşini sizler için derledik. Uzun süredir beklenen ve kendi türleri içinde geniş hayran kitlesi olan yeni yapımlar olarak öne çıktılar. Bu seçtiklerimiz ‘En İyi 5’ değildir sadece 2016’da parlayan ve bizim de bayıldığımız bu beş diziyi sizlerin de mutlaka izlemesini öneriyoruz.


5. The Shannara Chronicles


the-shannara-chronicles

Hikaye, Dört Kara denilen bir fantastik evrende geçiyor. Elflerin, cücelerin, gnomların, insanların olduğu bir dünya. Ama hikayenin özü bambaşka…

Dizi ya da filme uyarlanması için yıllardır beklediğimiz, Terry Brooks’un uluslararası çok satan serisi The Shannara Chronicles 2016 yılının ilk günlerinde ekranlara geldi. Fantastik severler için 2016 mükemmel başlamıştı.

Shannara, bizim dünyamızın çok çok çok uzak geleceğinde ya da geçmişinde alternatif bir evrende geçiyor. Medeniyet nükleer savaşlar ile yok olmuş, teknoloji yok. İlk çağlara dönülmüş. Radyasyon dünyayı kirletmiş ve mutasyon sonucu gnom-cüce gibi ırklar ortaya çıkmıştır. Tüm dünya fantastik bir diyara dönüşmüştür. Dizi, kitap serisinin ikinci kitabı olan Shannara’nın Elf Taşların‘dan başladı ve bomba gibi ilerledi. Bir MTV yapımı olduğunu göz önüne alırsak bir hayli karanlık ve aksiyon dozu yüksek bir fantastik dizi oldu. Legend of The Seeker dizisini izlemiş ve sevmişseniz buna da bayılacağınıza eminiz.


4. Preacher


preacher

Tanrı şehri terk etti yaşasın Vaiz!

Seth Rogen ve Evan Goldberg ikilisinin yarattığı, modern çizgi romanlar arasında başyapıt olarak kabul gösterilen, Preacher, 2016’nın bir diğer önemli dizisiydi. Dizinin merkezinde, Genesis isimli Tanrı kadar güçlü bir varlıkla birleşen, Texas’lı Vaiz Jesse Custer var.

Çocukluğundan beri dünyanın boktan bir yer olduğunu ve içten içe bunu düzeltmenin yollarını arayan Vaiz, sonunda bu dileğini yerine getirebilecek sonsuz güce bir şekilde sahip oluyor ve bunu fark ettiğinde tüm dünya için işler sarpa sarmaya başlıyor. Cennet ve Cehennem bu gücü kontrol etmek için Vaiz’in kasabasına akın ediyor. Sonrası zaten cümcüş, bir yanda bir vampir ve suikastçiden oluşan Jesse Custer’ın tayfası, öteki tarafta ilahi kuvvetler. Tüm bunları kara mizah ile harmanlayınca, yeri geldiğince kahkalarla güleceğiniz mükemmel bir fantastik dizi ortaya çıkmış.


3. 11/22/63


11-22-63

Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlanan dizi, King’in gerilim yüklü kafasının şahane bir örneği 

Bir zaman yolculuğunun hikayesinin anlatıldığı 11/22/63, Jake Epping isimli lise İngilizce öğretmeninin bir lokantanın deposunda geçmişe açılan bir kapı bulmasını ve John F. Kennedy suikastini engellemeye çalışmasını konu alıyor. 816 sayfalık kitap 8 bölümlük bir diziye uyarlandı ve Hulu kanalında yayınlandı. Dizinin yapımcılığını her iyi işe burnunu sokan J.J Abrams üstlendi. Başrollerinde ise James Franco, Daniel Webber, Chris Cooper, Cherry Jones, Lucy Fry gibi isimler görüyoruz.

Dizi başta ağır ilerliyor. Klasik Stephen King kafasıyla, olaylar dizi boyunca ilmek ilmek işleniyor. ABD tarihini değiştiren bir olay ile geçmişe açılan bir kapıyı, bilimkurgu ve gerilimi bu kadar olağanüstü bir şekilde birleştirmek ancak King zihniyle mümkün olurdu.


2. Stranger Things


thumb-1920-726772

Orada tam tersimiz olan karanlık bir dünya var.

Stranger Things, Netflix’in son yıllardaki kaliteli ve orijinal yapımlarının en güzel örneklerinden birisi oldu. 80’li yılların atmosferini, oyunlarını seven ve özleyenlerin bir oturuşta bitireceği fantastik diziyi şiddetle öneriyoruz. Dizi 1983 yılında, ABD’nin en sıkıcı ve olaysız kasabası Hawkins’de geçiyor. Suçun işlenmediği küçük kasabada hayat tek düze akıp gidiyor. Çocuk büyütmek için en güzel yerlerden birisi gibi görünüyor, kasaba çok huzurlu görünüyor. Temiz havayı ciğerleriniz acıyıncaya dek çekin ve huzurla arkanıza yaslanın… ama durum hiç de öyle kalmıyor.

80’lerde popüler olmaya başlayan FRP masaüstü oyun sistemi olan Dungeon & Dragons oynamayı, çizgi roman okumayı, Star Wars hakkında konuşmayı seven 4 arkadaş bu hikayenin merkezini oluşturuyor. Bu arkadaşlardan Will, bir D&D oyunu sonrası eve dönerken ortadan kaybolması ile bütün olaylar başlıyor. Kalan üç arkadaş, Will’in kardeşi ve kasaba şerifi Will’i ararken, nereden geldiği bilinmeyen Eleven adında bir kız çocuğu çıkagelir ve üç arkadaşa katılır. İşte dizinin fantastik-doğaüstü tarafı bu kızın katılmasıyla başlar.

Konu ve atmosfer olarak bir Stephen King romanı uyarlaması gibi görünen ve popüler kültüre yaptığı onlarca gönderme ile izleyenleri daha ne olduğunu anlamadan içine çekmeyi başaran Stranger Things 2016’nın en başarılı dizilerinden birisi olduğunu düşünüyoruz.


1. Westworld


104185197-160922-westworld-key-art-1024-1910x1000

Jurassic Park ve Terminatör’den önce Westworld vardı.

Yüksek teknolojili ortaçağ dünyası, roma devrini andıran atmosfer, insan öldürmemek üzere programlanmış robotlar (sonunda insanları öldürmeye çalışmayan bir robot), bir eğlence parkı, kaos, ölüm ve adalet… İşte bunların hepsinin tek bir yerde toplandığı efsanevi bir bilimkurgu filminin günümüzde geçen dizi versiyonu 2016 yılının en çok konuşulan yapımı oldu.

Dizinin arkasında, elini attığı her yapımı parlatan HBO var. Anthony Hopkins, Ed Harris, Evan Rachel Wood, James Marsden, Thandie Newton ve Jeffrey Wright gibi efsane bir kadroyu aynı dizide buluşturmuş.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız