2016 Aylık Kitap Seçkisi

AĞUSTOS 2016 – YENİ KİTAP LİSTESİ

Her ay çıkmış yeni kitaplardan sizler için bir seçki oluşturuyoruz. Ağustos ayında çıkmış kitaplardan sizler için seçtik.

Ağustos’un insanı delirten sıcaklarından sonunda kurtulduk! Ama bu ay çıkan kitaplar bir nebze olsun içimizi serinletmeye yetti. Fantastik severlerin uzun süredir beklediği bir seri, büyük bir korku üstadının daha önce hiç yayınlanmamış tam metin kitapları ve meraklılarının okumak için can attığı yepyeni manga-çizgi roman sayıları raflardaki yerini aldı.

İşte sizin için seçtiğimiz Ağustos ayı kitapları… Keyifli okumalar.


ROMANLAR

Doğruluk Kılıcı Serisi, ilk iki kitabına uzun bir bekleyişten sonra kavuştuk. İlk kitabı daha önce Maceraperest Yayınlar’dan çıkmış ve devamı gelmemişti. Pegasus Yayınları serinin yayın haklarını aldı ve yepyeni bir çeviri ile tekrar yayınladı. Ama Pegasus’a şu eleştiriyi yapmadan da geçmeyeceğiz; kitapların orijinali 600-700 sayfa olmasına rağmen, sırf kâr marjını artırmak için, kitapları iki cilde bölmeniz, çocuk kitapları gibi harf büyüklüğünü kocaman yapmanız, üstüne satır aralıklarını artırmanız, üstüne tek cildin etiket fiyatını 30 TL yapmanız bizi derinden üzdü. Tek cilt yapıp 45 TL yapsanız tadından yenmezdi. Umarız ki bu yayın politikasıyla serinin sonunu görebilirsiniz.

Sonsuza Dek Okul Kapandı, James Patterson’ın sinemaya da uyarlanan fantastik serisi Melek Deneyi’nin ikinci kitabıdır. Max, Fang, Iggy, Gaz Adam, Nudge ve Melek adındaki altı süper kahraman çocuğun maceraları konu ediyor ve daha çok polisiye kitaplarıyla tanıdığımız Patterson’dan harika bir fantastik kurgu, kesinlikle okumanızı öneriyoruz.

Pazartesi Cumartesiden Başlar, Strugatski kardeşlerin ‘Bilimkurgu Klasikleri’ kapsamında ilk kez Türkçeye çevrilen bir diğer romanı ‘Kıyameye Bir Milyar Yıl’ dan farklı olarak, ‘Pazartesi Cumartesiden Başlar’ da, büyünün ve bilimin sıradan olduğu YOKHİÇ Enstitüsü adında bir akademiye gidiyoruz ve isterlerse fantastik edebiyatta yazabileceklerini gösteren Strugatski kardeşlerin bir diğer muazzam kitabıyla karşı karşıya kalıyoruz.

Konsey Cinayetleri ve Karakol Cinayetleri, Armağan Tunaboylu’nun polisiyenin dibine vuran Metin Çakır serisinin üçüncü ve dördüncü kitaplardır. Baş kahramanımız Metin Çakır, yasa dışı yollardan para kazanan (kendisi bir pezevenktir) birisidir. Bir gün üstüne bir cinayet yıkılınca kendini temize çıkarmak için suçluların peşinden koşmaya başlar. Metin Çakır karakteri birazcık Bernie Rhodenbarr’ı andırsa da, Türk polisiyesi adına daha önce denenmemiş olması ve denenip bu kadar iyi olması yüzünden kesinlikle okunmaya değer olduğunu düşünüyoruz.

Kapkaranlık Ormanda, son zamanlardaki en heyecan verici psikolojik gerilim kitabını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Ruth Ware’in 2015’te yazdığı ilk kitabı olmasına rağmen kısa sürede New York Times çok satanlar listesine girmeyi başardı. Issızlığın ortasında ‘kuş uçmaz kervan geçmez’ lafının ne kadar korkutucu olabileceğini göreceksiniz.

Mahşer ve O, Stephen King’in kült olmuş iki kitabını bu ay özel kılan şey, ilk kez sert kapaklı olarak üstüne daha önce yayınlanmamış şekilde tam metin olarak tekrar basılması oldu. 1000 küsur sayfalık bu iki koca kitabı rafta görmek bile insana heyecan veriyor.


ÇİZGİ ROMAN ve MANGA

Masallar 7- 1001 Gece Masalları, serinin 7.kitabına nihayet kavuştuk. Masalkent halkının mücadelesi devam ediyor. Masalların günümüz dünyasında yaşaması fikri çok eğlenceli. Çizgi roman ve fantastik sevenlerin okumasını öneriyoruz. Serinin 14 Eisner ödülü (Çizgi roman Oscarı) aldığından bahsetmişydik?

Ninja Kaplumbağalar Cilt 2 – Eski ve Yeni Düşmanlar, çocukluğumuzun Ninja Kaplunbağalar’ının orijinal çizgi roman serisinin ikinci cildidir. Ninja Kaplunbağa’ların yaratıcısı Kevin Eastman’ın kaleminden çıktı. Ayrıca Kevin Eastman 1990 ve 2010’lardaki Ninja Kaplunbağalar filmlerinin senaryo danışmanı ve yazarıdır. Ninja Kaplunbağalar efsanesinin dünyayı nasıl sardığını okumak istiyorsanız çizgi romanlarını okumalısınız.

Inhuman 2, INHUMAN’ların dünyaya uyum süreci, karşılarına çıkan düşmanları ve orjin hikayesini anlatan serinin ikinci cildidir. İkinci ciltte aksiyonun dozu daha da artıyor. Black Bolt nerede? Avangers’a güvenilebilir mi? Inhuman şehri Attilan’ı koruyabilecekler mi? İkinci cilt alev alev…

Avengers – Ultron’un Öfkesi, yazar Rick Remender (Uncanny Avengers) ve çizer Jerome Opeña’nın (Avengers) birlikte yazdıkları bu Ultron hikayesi, Age of Ultron filminin konusunun devamı niteliğinde okunulabilir. Filmin sonu burada farklı işlenmiş ama devamında bir şekilde hayatta Kalan Ultron, başka bir gezegeni köleleştirmenin yolunu bulmuştur. Ama dünya ve Avangers ile olan hesabını kapatmamıştır, yıllar sonra bir şekilde dünyaya gelmenin yolu bulur.

Fullmetal Alchamist 24, ile birlikte manganın sonuna üç cilt kaldı. Mangayı okuyanlar sonunda ne olacak biliyor ama bilmeyenler için çok büyük bir sürpriz bekliyor. 24’de dahil, en heyecanlı ciltlere giriş yaptık.

Titana Saldırı 12 mangası acayip bir noktaya geldi. flaş flaş flaş!!! Serinin en başında gördüğümüz Dev Titan’ın ve kapıları kırıp geçen Zırhlı Titan’ın kimlikleri ortaya çıkmıştır. Herkes şoktadır. Üstüne bu iki dallama Eren ve Ymir’i kaçırmıştır. İşler çok karışmıştır.

Suikast Sınıfı 3 ve Yedi Ölümcül Günah 3 mangaları raflardaki yerini aldı. Macera-komedi mangası sevenlere için ilaç gibi gelecek, birbirinden eğlenceli iki serinin üçüncü ciltleri çok hızlı bir şekilde çevrildi ve yayınlandı. Yumulun bakalım!

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

POPÜLER