EDEBİYAT HABERLER

Beren ile Lúthien’in Hikayesi 100 Yıl Sonra Tekrar Basıldı

JRR Tolkien'in, insan Beren ve elf Lúthien'in aşkını anlatan öyküsü 100 yıl sonra Harper Collins yayınevi tarafından tekrardan basıldı. 

İlk kez 1917 yılında The Tale of Tinúviel (Tinúviel’in Hikâyesi) adıyla yayınlanmış olan hikaye, elf prensesi Lúthien ve insan Beren‘in ölümsüz aşkını ve Sauron’un efendisi Morgoth’la olan mücadelesini anlatır.

Hikaye ilk yayınlandığı günden beri defalarca değişime uğramıştır, günümüzdeki hali ile ilk yazıldığı arasında büyük farklar bulunmaktadır. Şiirsel dörtlükler ve uzun metinler arasında gidip gelmiştir. Tolkien’in oğlu Christopher Tolkien ve Harper Collins editörleri tüm bu yıllardaki değişimleri adım adım bir araya getirmişler yazılmasından 100 sene sonra bir antoloji olarak bir araya getirdiler. Ayrıca Yüzüklerin Efendisi filmlerinde gördüğümüz harika mekan tasarımlarına imza atan Alan Lee‘nin harika çizimlerini de görebileceğiz.

Beren ve Lúthien hikayesi kendi yaşamına çok benzemektedir. I.Dünya savaşından sonra ülkesine döndüğünde psikolojik olarak dağılmış bir haldeydi ve hayata tutunmasını sağlayan en büyük şey sevgilisi ve sonradan karısı olacak olan kadın Edith‘e duyduğu aşktı.  Beren ve Lúthien hikayesi de buradan ilham almıştır.

Kitap dün itibariyle raflardaki yerini aldı. Türkçe olarak da okuyabilmek dileği ile…

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

POPÜLER