EDEBİYAT HABERLER

Bilimkurgu Klasikleri #29: “Dünyalar Savaşı” Yeniden Raflarda!

Bilimkurgunun usta ismi H.G Wells’in klasikleşmiş “Dünyalar Savaşı" romanı Bilimkurgu Klasikleri’nin 29.kitabı olarak raflardaki yerini aldı.

Görünmez Adam, Dr. Moreau’nun Adası ve Zaman Makinesi romanları ile birlikte Wells’in en çok okunan ve bilinen dört romanı Bilimkurgu Klasikleri’ndeki yerini böylece almış oldu. Yaşadığı çağın çok ötesinde yaptığı öngörüler ile kendinden sonra gelen kuşaklara ilham kaynağı olmasının yanı sıra Outline of History adındaki insanlık tarihi kitabındaki “tek dünya hükümeti ve kalıcı barış” düşüncesi ile Mustafa Kemal Atatürk‘e dahi fikir aşılayabilmiştir. Atatürk bunu Nutuk’ta açıkça belirtmiştir.

İşte insanlık ve dünya tarihine çok önemli katkılar yapmış bir yazarın en önemli eserlerinden olan Dünyalar Savaşı yepyeni minimalist yeşil kapağı ile yeni beyinlere ilham kaynağı olmayı sürdürüyor. “Marslıların işgali ve direniş” kavramlarını ilk kez edebiyata uyarlanmasıyla önemi daha da artmaktadır.

Kitabın tanıtım metnine ve konusuna bir göz atalım;

“BU BİR SAVAŞ DEĞİL. HİÇBİR ZAMAN SAVAŞ OLMADI; İNSANLARLA KARINCALAR ARASINDAKİ BİR SAVAŞTAN DAHA FAZLASI DEĞİL BU.”

H.G. Wells, bilimkurgunun atası, türe adını altın harflerle yazdırmış en büyük yazarlardan. Zaman Makinesi, Görünmez Adam, Doktor Moreau’nun Adası gibi eserleri ve düşünceleriyle âdeta zamanın ötesinden gelen bir yazar olan Wells, Dünyalar Savaşı’nda istila altındaki umutsuz ve çaresiz bir gezegenin hikâyesini anlatıyor: Dünya’nın.

Gökyüzünden İngiltere’nin güneyine düşen silindirlerin yarattığı merak hemen sonra yerini korkuya bırakmıştır. Dünya, Mars’tan gelen canlıların istilası altındadır. Henüz ne olduğunu anlayamadan Marslılar tarafından katledilmeye başlayan insanlar, var güçleriyle karşılık vermeye ve direnmeye çalışırlar.

Uzaylıların kontrolü altındaki İngiltere’de adsız anlatıcının tanıklıkları, insanlığın kaygı verici ümitsizliğinin ve hayatta kalma mücadelesinin karanlık bir portresini çizer. İnsanlığın Dünya üzerindeki binlerce yıllık hükümdarlığı son mu bulacaktır, yoksa bir kurtuluş ihtimali var mıdır?

Keyifli okumalar.


Yazar                   : H.G Wells
Türü                    : Bilimkurgu
Çeviri                  : Ali Kaftan
Orijinal Adı        
: War of the Worlds
Yayınevi              
: İthaki Yayınları
ISBN                     
: 9786053757412
Çıkış Tarihi        
: Kasım – 2017
Sayfa Sayısı        
: 296
Fiyatı                   
: 20 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız