EDEBİYAT

Bilimkurgu Klasikleri #30: “Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri” Raflarda!

Yirminci yüzyıl bilimkurgu edebiyatına yön vermiş usta yazarların öykülerinin bir derlemesi olan "Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri" raflardaki yerini aldı.

Bir diğer bilimkurgu efsanesi olan Orson Scott Card tarafından derlenen kitap toplamda yirmi yedi öyküden oluşuyor. Hem de öyle böyle öykülerden değil.

Mesela Isaac Asimov’un Robot Dreams, George R.R. Martin’in Sandkings ve Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri’in paradoks ve zaman yolculuğu üzerine kurduğu All You Zombies öykülerini ilk kez Türkçe okuyacağız. Bu üç öykü bile kitabı değerini anlatmak için yeterli sanırım ama bunlara ek yirmi üç muhteşem öykü daha bilimkurgu severleri bekliyor.

Kitaba hikayeleriyle katkıda bulunan isimler ise şunlar (isimlere bak rüya takımı gibi):

Isaac Asimov, Arthur C. Clarke, Robert A. Heinlein, Ursula K. Le Guin, Ray Bradbury, George R. R. Martin, Frederik Pohl, Harlan Ellison, George Alec Effinger, Brian W. Aldiss, William Gibson & Michael Swanwick, Theodore Sturgeon, Larry Niven, Robert Silverberg, Harry Turtledove, James Blish, James Patrick Kelly, Karen Joy Fowler, Lloyd Biggle, Jr., Terry Bisson, Poul Anderson, John Kessel, R.A. Lafferty, C.J. Cherryh, Lisa Goldstein ve Edmond Hamilton.


Yazar                   : Orson Scott Card
Türü                    : Bilimkurgu
Çeviri                  : Kolektif
Orijinal Adı        : The Best Science Fiction of the Century
Yayınevi              : İthaki Yayınları
ISBN                     : 9786053757504
Çıkış Tarihi         : Mart – 2018
Sayfa Sayısı        : 712
Fiyatı                   : 49 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız