EDEBİYAT

Bilimkurgu Klasikleri #31: Bir Strugatski Klasiği “Uzayda Piknik” Raflarda!

Arkadi ve Boris Strugatski kardeşlerin bir başka bilimkurgu baş yapıtı "Uzayda Piknik" bilimkurgu klasikleri arasına 31. kitap olarak katıldı.

Uzayda Piknik, Arkady ve Boris Strugatsky kardeşler tarafından 1971 yılında yazılan, 1977 yılında İngilizceye çevrilen ve 1979 yılında Andrei Tarkovsky tarafından Stalker adıyla sinemaya uyarlanan bir bilimkurgu romanıdır.

Kardeşlerin ülkemizde en bilinen romanıdır. Şu ana sırasıyla Maya Yayınları, Sarmal Yayınları ve Nirengi Kitap tarafından dilimize kazandırıldı. En son çeviri olan Nirengi Kitap’ın çevirisi artık raflarda bulunamıyordu. İthaki’nin “Bilimkurgu Klasikleri” arasına alması ve dördüncü kere tekrar basılması çok güzel oldu.

Uzaylılar dünyanın beş bölgesini ziyaret etmiş ve giderken geriye “atıklarını” bırakmışlardır. Bu atıklar, tüm dünyada bir gizem yaratır ve endüstri ve bilim çevrelerinin de odak noktası haline gelir. Atıkların bulunduğu yerler “bölge” olarak adlandırılarak karantina altına alınır ve bu bölgeler çevrelerindeki şehirleri ekonomik ve sosyal açıdan etkilemeye başlar.

Redrick Schuhart, bölgeden uzaylı atıklarını kaçırıp satan bir “stalker” yani bir iz sürücüdür. Çoğu insan gibi, hayatı yasak “bölge” tarafından şekillendirilen Red ve bilim insanı arkadaşı Kiril’in bir “zamazingo” elde etmek amacıyla buraya yaptıkları yolculuk ise beklenmedik olaylara sebep olur…

Uzaylıların dünyaya yaptığı bu ziyaret bir piknikten mi ibarettir? Yoksa arkasında insan aklının alamayacağı bir gizem mi yatmaktadır?

Uzayda Piknik, 3 Mart’ta raflarda olacak, şimdiden keyifli okumalar!


Yazar                   : Arkadi ve Boris Strugatski
Türü                    : Bilimkurgu
Çeviri                  : Hazal Yalın
Orijinal Adı        : Roadside Picnic
Yayınevi              : İthaki Yayınları
ISBN                    : 9786053757849
Çıkış Tarihi         : Mart – 2018
Sayfa Sayısı        : 200
Fiyatı                   : 18 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız