EDEBİYAT

Bilimkurgu Klasikleri #41: “Tanrıların Tohumu” Raflarda

İthaki Bilimkurgu Klasikleri devam ediyor. Serinin 41. kitabı bilmkurgunun büyük isimlerinden H.G. Wells'in "Tanrıların Tohumu" oldu.

H.G. Wells’in çok bilinmeyen ama çok önemli kitaplarından birisi olan Tanrıların Tohumları, bilimin ötesine geçmeye çalışan insanoğlu ile doğanın karşı karşıya gelmesini anlatıyor. Daha GDO denilen şey bilinmesine neredeyse 100 sene varken H.G Wells bu konu üzerine kitap yazıyor. Bilimkurgunun bilimin önünde gittiğine bir kere daha tanık oluyoruz.

Kitabın konusuna bir göz atalım;

H. G. Wells, bilimkurgunun atası, türe adını altın harflerle yazdırmış en büyük yazarlardan. Zaman Makinesi, Görünmez Adam, Doktor Moreau’nun Adası ve Dünyalar Savaşı gibi eserleri ve düşünceleriyle âdeta zamanın ötesinden gelen bir yazar olan Wells, Tanrıların Tohumu’nda ters giden bilimsel gelişmelerin, kırılgan bir ırk olan insanlığı nasıl yıkıma sürükleyeceğini anlatıyor.

Sevimsiz oldukları söylenebilecek iki biliminsanı Profesör Redwood ve Bay Bensington gözden uzakta çalışmalarını sürdürüyorlardı. Bu sırada keşfettikleri Herakleophorbia, namı diğer Devtohumu ile insan evrimindeki en büyük gelişmenin altına imza attılar. Bu tohum sayesinde daha zeki, daha güçlü süper insanlar geliştirilebilecekti.

Ancak göz ardı ettikleri bir şey vardı: Bilim, insanlığa boyun eğmeyecekti. Bu icat sayesinde insanlar ve hayvanlar kontrolün ötesinde büyüyecek, bu besini tüketen devler ile normal toplum arasına sınırlar çekilecek ve bu farklılığın getirdiği kaos, insanlığı yavaş yavaş ele geçirecekti.

Wells’in 1904 yılında, yani genetiği değiştirilmiş besinlerin tüketilmeye başlamasından uzun yıllar önce yazdığı Tanrıların Tohumu, bilimkurgunun günümüz biliminin dahi kafa yorduğu konulara değinen gizli hazinelerinden biri.

Keyifli okumalar.


Yazar                   : H. G. Wells
Türü                    : Bilimkurgu
Orijinal Adı        : The Food of the Gods
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Çevirmen            : Murat Karlıdağ
Çıkış Tarihi         : Ocak – 2019
Sayfa Sayısı        : 272
Fiyatı                   : 25 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız