EDEBİYAT HABERLER

Bilimkurgu Klasikleri FRANKENSTEIN ile Devam Ediyor

İthaki Bilimkurgu Klasikleri'nin 24.kitabı, İngiliz yazar Mary Shelley'nin 1818 yılında kaleme aldığı Frankenstein oldu.

Mary Shelley‘nin 1816 yılında rüyasında gördüğü bir sahneden esinlendiği ve üzerinde iki sene çalıştıktan sonra 1818 yılında yayınladığı eser, bilimkurgu türünün ikinci romanı olma özelliği taşımaktadır. (ilk roman 1792 yılında yayınlanan Hollandalı yazar Arend Fokke Simonsz’un 3000 yılındaki bir dünyayı anlattığı Het toekomend jaar drie duizend adlı romanıdır. Türkçe baskısı yok.)

Frankenstein’ın bilimkurgu ve fantastik kurgu türünün ilerlemesinde çok büyük yeri vardır. Jules Verne, Asimov, Heinlein gibi üstatların ilk okuduğu ve esinlendiği bilimkurgu romanlarının başında gelmektedir. Mary Shelley’nin bu romanı yayınladığı tarihte İngiltere’de romantik edebiyat popülerdi. William Blake, Walter Scott, Robert Southey, Jane Austen gibi yazarların şiirleri ve kitapları ilah gibi görünüyordu. İşte Mary Shelley bu tarihlerde tanınmış bir yazar olmasına rağmen sessiz sedasız Frankenstein’ı yayınladı. İlk önce kimsenin dikkatini çekmedi ama sonra William Godwin gibi çok büyük yazarların eleştiri yazıları sayesinde tanındı ve kitap büyük beğeni kazandı. Sonrasında ise birçok dile çevrildi.

Hikayesi dönemine göre oldukça karanlıktır. Tıp öğrencisi Victor Frankenstein ölümsüzlüğü ve insan parçalarını kullanarak insanı yeniden yapmanın ve yaşam vermenin yollarını aramaktadır. Böylece tüm hastalıkları yok edebilecek ve üstün bir insan yaratabilecektir. Bunun için cesetlerden insan parçaları çalar ve bunları simya ve elektrik kullanarak 2,5 metre boyunda Frankenstein olarak adlandırılacak olan ucubeyi yaratır.

Mary Shelley’nin bu ölümsüz eserini dilimize kazandırdığı için İthaki Yayınları‘na ve Orhan Yılmaz’a çok teşekkür ediyoruz. Her ne kadar eski beyaz kapaklı baskısının yeni kapaklı baskısı olsa da, Bilimkurgu Klasikleri serisine alınması oldukça heyecan verici.


Yazar                   : Mary Shelley
Çevirmen            : Orhan Yılmaz
Türü                     : Bilimkurgu
Orijinal Adı        : Frankenstein
Yayınevi              : İthaki Yayınları
ISBN                     : 9786053752004
Çıkış Tarihi         : Eylül – 2017
Sayfa Sayısı        : 256
Fiyatı                   : 16 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız