EDEBİYAT HABERLER

Bilimkurgu Klasikleri’nin 23.Kitabı ‘Tanrı Olmak Zor İş’ Raflarda!

İthaki Bilimkurgu Klasikleri'nin 23.kitabı, Rus bilimkurgu üstatları Arkadi ve Boris Strugatski kardeşlerin bir diğer başyapıtı Tanrı Olmak Zor İş oldu.

Boris ve Arkady Strugatsky’nin 1964 tarihinde yayınladığı roman, ilk kez 1989 yılında sinemaya uyarlandı ama ancak 2013 yılında ilk gösterimini yapabildi. 90’ların en popüler romanlarından birisiydi. Aydınların cezalandırılmasının ve öldürülmesinin doğru kabul edildiği bir dünyayı anlatması yüzünden entelektüelleri arasında oldukça popüler bir roman haline gelmişti.

Kitabın konusu ise şöyle;

İnsanlık, Dünya’nın tıpatıp aynısı olan, üzerindeki insanların karanlık çağdan öteye gidemediği bir gezegene gözlemciler göndermiştir. Bu gezegenin gidişatına müdahale etmelerine hiçbir şekilde izin verilmeyen bu gözlemcilerin asıl amacı insanlığın karanlık çağını her ayrıntısıyla kayıt altına almaktır.

Büyük bir değişimin kıyısında olan Arkanar Krallığı’nda halk baskı altında yaşamakta, yenilikler beşiğinde boğulmakta, okuma yazma bilenler linç edilmektedir. Bu gezegene gönderilmiş gözlemcilerden biri olan Anton da Don Rumata ismiyle bir asilzade hayatı yaşarken, bir yandan da dönemin aydınlarını kurtarmaya çalışır.

Strugatski kardeşleri dilimize kazandırdığı için İthaki Yayınları’na ve Hazal Yalın’a çok teşekkür ediyoruz. Keyifli okumalar!


Yazar                   : Arkadi Strugatski, Boris Strugatski
Çevirmen            : Hazal Yalın
Türü                     : Bilimkurgu
Orijinal Adı        : Trudno byt’ bogom
Yayınevi              : İthaki Yayınları
ISBN                     : 9786053756873
Çıkış Tarihi         : Haziran – 2017
Sayfa Sayısı        : 240
Fiyatı                   : 18 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız