EDEBİYAT

Bir Douglas Adams Romanı “Radyo Tiyatrosu” Raflarda

Dünyaca ünlü bilimkurgu serisi “Otostopçunun Galaksi Rehberi” Alfa Yayınları tarafından yeniden dilimize kazandırılıyor. Sırada "Radyo Tiyatrosu" var.

90’lı ve 2000’li yıllarda sırasıyla Edesos, Sarmal Yayınevi ve Kabalcı Yayınevi tarafından dilimize kazandırılan Otostopçunun Galaksi Rehberi, daha önce dilimizde yayınlanmamış bir kitabıyla devam ediyor. Bahtsız kahramanımız Arthur Dent bu sefer 1979’da Radio 4’de parça parça yayınlanan orijinal radyo metni ile karşımıza çıkıyor.

Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin bir diğer önemi ise kitaplarda bahsedilen “Elektronik Cep Rehberi” fikrinin günümüzdeki global ansiklopedi Wikipedia fikrini ortaya çıkarmış olmasıdır. Buna benzer pek çok yeniliği ve fikri günümüzden 40 sene önce ortaya atan Douglas Adams, bilimkurgu türü için çok önemli bir yazardır. Terry Pratchett’ın DiskDünyası daha yayınlanmadan önce günlük hayattaki pek çok komik şeyi bilimkurguyla sunması o dönem için çok sıra dışıydı. Ama insanlar bu fikre bayıldı. Seri kısa sürede bir radyo tiyatrosundan çok satan bir edebiyat akımına dönüştü ve günün sonunda her bilimkurgu severin mutlaka göz atması gereken kocaman bir evrene dönüştü.

Kitabın konusuna ve tanıtım metnine bir göz atalım; 

Her şey bir radyo programıyla başladı.

Otostopçunun Galaksi Rehberi, bu kez 1979’da Radio 4’te yayınlanan programın diyaloglarını içeren orijinal senaryolarıyla karşınızda. Bu kitapta Otostopçunun Galaksi Rehberi’yle yaşadığınız deneyimi tamamlayacak harika ayrıntılar bulacaksınız. Örneğin kayıtlar arasında yapılan düzeltileri ve eklemeleri, ses efektlerinin nasıl elde edildiğine dair pek çok ayrıntıyı ve de Douglas Adams ile Geoffrey Perkins’in yazıp yapımcılığını yaptığı radyo dizisiyle ilgili bir yığın notu okuyabilir, yeni olaylar, yeni karakterler ve hatta yeni Rehber kayıtlarıyla karşılaşabilirsiniz.
Yaşadığımız şu tuhaf galakside kim kiminle neden, nasıl, nerede, ne yapmış sorularının cevaplarını merak eden Otostopçulara.


Yazar                   : Douglas Adams
Türü                    : Bilimkurgu
Orijinal Adı        : The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy (radio series)
Yayınevi              : Alfa Yayınları
Çevirmen            : İrem Kutluk
Çıkış Tarihi         : Mayıs – 2019
Sayfa Sayısı        : 520

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

POPÜLER