DİZİ HABERLER

Bir Korku Filmi Klasiği “Evil Dead” Geri Döndü!

Evil Dead, Bruce Campell ve Sam Raimi'li kadrosu ile televizyon dizisi olarak geri döndü.

Kafanı gövdenden ayırmaya geldim ama önce kahvemizi içelim.

“ıyyy kan, vahşet, şeytan, korkarım ben” falan diyenleri hemen BURAYA alalım, güzel bilinç altınızı bunlarla doldurmaya kıyamıyoruz.

Gittiler mi? güzeeel biz bize kaldık…şimdi nereden başlayalım. Her şey güzel bir Cadılar Bayramı gününde Sam Raimi adında genç bir yazar-yönetmenin aklına iğrenç bir fikir gelmesiyle başladı. O kadar iğrençti ki sonraki 35 yılda korku filmleri klasikleri arasına girmeyi başardı.

Evet o kadar iğrençti ama daha fazlası komikti.

Evil-Dead-12

Konusunu 2015 kafasıyla ile sıradan kalıyor diye düşünebilirsiniz. Bir şeytan var, insanların içine giriyor. Bunların ortasına düşen bir tane kahraman kurtulmaya çalışıyor falan filan…onlarca kez izlediğimiz senaryo. Ama The Evil Dead’i gelmiş geçmiş en iyi Korku-Komedi filmi olmasının sırrı bu basit senaryosunda gizli.

The Evil Dead 1981 yapımı bir korku filmidir. Sam Raimi tarafından yazıldı ve yönetildi. Başrollerde Bruce Campbell, Ellen Sandweiss and Betsy Baker vardır. Filmde tatil için ormandaki bir kulübeye giden 5 üniversite öğrencisinin yaşadıkları anlatılıyor. Tatilleri, kötü ruhları uyandıran bir ses bandını buldukları zaman kabusa dönüşüyor.

Filmde aşırı vahşet ve şiddet sahneleri vardı. Hemen hemen kanın akmadığı bir sahne bulunmuyordu (Daha doğrusu mısır pekmezi. Çünkü o kadar çok yapay kan gerekmiştir ki, film bütçesine korkunç bir yük olmuştur. Bir süre sonra kan yerine mısır pekmezi kullanmaya başlamışlardır.) Bu sahneler çok tartışıldı. Filmi bir dağıtıcı firma dağıtmayı kabul edene kadar neredeyse bütün ABD’li film dağıtıcıları tarafından geri çevrilmiştir. 15 Ekim 1981’de gösterime girdi. Bütçesi hemen hemen 350.000 $ olduğu sanılıyor, ki bu kadar düşük bütçeli olmasına rağmen neredeyse 16 milyon $ hasılat elde etmiştir. Bu başarı, o zaman için hem de bu tür bir film için inanılmaz bir rakamdır. Eminiz filmi dağıtmayı kabul etmeyen şirketler kafasını duvarlar vurmuştur.

Günümüzde eleştirmenler ve izleyiciler tarafından korku türünün bir klasiği olarak kabul edilir.

İğrençliği bu kadar övdükten sonra asıl haberimizi verelim. Efsane geri döndü!

Evil Dead, Bruce Campell ve Sam Raimi‘li kadrosu ile televizyon dizisi olarak geri döndü. Hatta abartalım, dizide Lucy Lawless bile var. Evet yanlış duymadınız.

Kahramanımız Ash, kötülükle olan savaşını kazanmış ve yıllardır karavanında mutlu bir hayat sürmektedir. Ama kafasının güzel olduğu bir gün yapabileceği en büyük salaklığı yapar ve Ölüler Kitabı’nı okur ve macera tekrardan başlar. Cehennem Ash’in kellesini almak ve Ölüler Kitabı’nı ele geçirmek için ayaklanır.

Dizide her ne kadar korku unsurları olsa da onu asla korku için izlemeyin. Korku ve komedi filmlerinin bütün klişelerini bir araya getirin. İçine bol miktarda absürtlük katın ve arkanıza yaslanarak Bruce Campell’in muhteşem oyunculuğunu izleyin.

İzlerken aman ağzınızı kapayın şeytan kaçmasın!

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız