Anime İNCELEME

Bir Mafya Ailesinin Yolu Simya ile Kesişirse Ne olur? -BACCANO!

Sizi izleyebileceğiniz en eğlenceli animelerden birisiyle tanıştırmak istiyoruz. BACCANO!
Sizi izleyebileceğiniz en eğlenceli animelerden birisiyle tanıştırmak istiyoruz. BACCANO!

İtalyanca bir kelime olan “baccano” Türkçe’ye hengâme ya da şamata olarak çevirilebiliyor. Animenin yapısı göz önüne alındığında gerçekten yerinde bir başlık oluş bence, çünkü Baccano! olayları sunuş biçimi bakımından diğer animelerden ayrılıyor. İlk başta birbirinden tamamen bağımsızmış gibi sunulan bir sürü karakterin yolları, hikayenin çeşitli zaman dilimlerine atlamasıyla birbiriyle kesişiyor ve bütün hengâme dindiğinde ortaya çıkan harika senaryoyu fark ediyorsunuz. Bu hikaye anlatış biçimine her ne kadar Reservoir Dogs ve Snatch gibi filmlerden âşina olsak da animede karşılaşmanın ayrı bir güzelliği oluyor.

baccano_-_004

  • Bölüm Sayısı : 13
  • Tür : Aksiyon, Komedi, Gizem, Tarihi, Doğaüstü

Hikaye, ölümsüz insanların karıştığı olayları inceleyen Daily Days Yönetici Yardımcısı ve onun asistanı Carol’un bir tren kompartımanındaki konuşmalarıyla başlıyor. Ya da durun bir dakika hikaye gerçekten burda mı başlıyor? Yoksa çoktan hikayenin ortasına gelmişler mi? Bu animenin ana karakteri kimler? Birinci bölümün adında da belirtildiği gibi Yönetici Yardımcısı kendisinin ana karakter olma ihtimali hakkında hiçbir şey söylemiyor”.

Birinci bölümü özetlemek gerekirse

Seyircinin bölümden hiçbir şey anlamamasını ve bölüm bitiğinde “Ne izledim ben şimdi?” diye düşünmesini sağlamak için her şey yapılmış. Animenin bu başlangıcı, bazılarının animeden vazgeçip animeyi “Başlanılan ama sarmadığı için kendi haline terk edilenler” listesine koymalarına sebep olabilir ama ben derim ki biraz sabırlı davranıp birkaç bölüm daha izleyin. Zira Baccano! 13 bölümlük bir seri için iyi bir senaryoya ve zengin karakter çeşitliliğine sahip. MyAnimeList’e göre tam on bir ana karakteri ve iki katı kadar da yardımcı karakteri olan Baccano! temel olarak bu karakterlerin birbirleriyle olan ilişkilerine yoğunlaşıyor.

Biraz da karakterlerden bahsedelim

Animenin giriş müziği esnasında karakterlerin isimleri veriliyor. Ne kadar çok karakterle aynı anda karşılaştığımızı göz önüne alırsak isimlerin akılda tutulabilmesi için güzel bir yöntem olmuş.

baccano-chars-1baccano-chars-2

Issac ve Maria

Issac ve MariaAnimenin eğlence kaynağı olan hırsızlar. Tesadüfler zinciriyle mafya dünyasına giren bu ikili, bir karış havada olan akıllarıyla oradan oraya koşarken bir çokkarakterin hayatında büyük değişikliklere neden olacaklar.

 

Maiza baccano

Martillo Ailesi

Maiza Avaro : Martillo ailesinin muhasebecisi. Bir mafya ailesine bağlı olmasına rağmen şiddetten yana olmayan, güler yüzlü bir insan.
Firo Prochainezo : Martillo ailesinin başı tarafından henüz on yaşındayken evlatlık edinilen Firo, ailenin en genç üyelerinden.
Ronny Sukiart : Martillo ailesinin sekreteri.

Gandor Kardeşler

Manhattan’da Gandor mafya ailesinin başındalar.

tumblr_lzoai0JSfx1qeo7cdo2_r1_250Keith Gandor : En büyük kardeş olan Keith ailenin koruyucusu ve patronu olarak görev almaktadır. Klasik mafya görüşleriyle adaletin her zaman yerine gelmesini istemekte ve üç kardeş içinden mafya olmaya en uygun kişidir.

tumblr_lzoai0JSfx1qeo7cdo3_r1_250Berga Gondor : Gandor adının çevreye terör yaymasından sorumlu olan ortanca kardeş. Zeka seviyesi pek parlak olmasa da işini iyi yapan biri.

tumblr_lzoai0JSfx1qeo7cdo13_r1_500

Luck Gandor : Ailenin atacağı adımları planlayan küçük kardeş. Firo Prochainezo ile aynı mahallede büyüdüğü için yakın arkadaşlar ve bu arkadaşlık Gandor ve Martillo ailelerinin iyi ilişki kurmasına olanak sağlamıştır.

Ennis ve Szilard Quates

Szilard QuatesSzilard Quates : Ölümsüzlük iksiri için her şeyi yapabilecek bir simyager.
Ennis : Szilard tarafından oluşturulan homonculi. Szilard’dan nefret etmesine reğmen ölümden kaçmak için Szilard’ın her dediğini yapmakta.
Ladd Russo ve Lua Klein Ladd Russo, Russo ailesinin tetikçisi. Şiddete olan aşırı düşkünlüğüyle bilinmekte. Lua Klein, Ladd Russo’nun nişanlısı.
The Lemures : Huey Laforet’in izinden giden bir grup fanatik.
Chane Laforet : Huey Laforet’in kızı. Bıçak kullanımında usta ve her ne kadar the Lemures’un yaptığı işleri onaylamasa da onlara katılıyor.

Jaccuzi ve Nice’ın çetesi

Jacuzzi SplotJacuzzi Splot : Aşırı utangaç olan çete lideri. Nice Holystone ile çocukluk arkadaşı.
Nice Holystone : Üzerinde ne olur ne olmaz diye patlayıcı taşımayı adet edinmiş patlayıcı uzmanı.
Genoard Ailesi Dallas Genoard, Kendi halinde, küçük çaplı bir haydut. Eve Genoard, Dallas Genoard’ın küçük kız kardeşi.

Etiketler

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız