EDEBİYAT İNCELEME

Bir “Michael Ende – Bitmeyecek Öykü” İncelemesi!

Michael Ende'nin yayınlandığı ülkelerde çok satanlar arasına girmiş "Bitmeyecek Öykü" kitabını inceledik.

NE İSTİYORSAN ONU YAP…

…diye yazıyordu Fantazya’nın sonsuz gücünü simgeleyen madalyonun üzerinde. Ama Bastian bu sözlerin anlamını uzun,yorucu bir maceradan sonra anlayacaktı.

Gerçekten bitip bitmediğini ancak sonuna geldiğiniz zaman anladığınız bir kitaptan bahsediyoruz. Orijinal adıyla Die Unendliche Gesschichte olarak 1979 yılında yayınlanan kitap, bir çocuk kitabı olarak literatüre girmiş olsa da her yaştan okuyucuya hitap eden bir fantastik-macera kitabı.

never-ending-story4

Annesinin ölümünden sonra, hayata küsen babasının ihmal ettiği küçük Bastian Balthazar Bux, kitabın ana karakteridir. Kitabın ilk sayfalarında, okulda kendine zulmeden öğrencilerden kaçarken kendini bir kitapçı dükkanında bulan Bastian, kitapçı dükkanının sahibinin elinde gördüğü Bitmeyen Öykü adlı kitabın cazibesine kapılır. Kitabı okumaya başladıkça kendisini Fantazya adlı bambaşka bir evrende bulur. Hayatta zaten kötü giden şeylerin çoğunluğundan bunalan ufaklık Bastian için bu kitap tam bir kaçıştır.

never-ending-story7

Bu dünyanın Çocuk İmparatoriçesi hastadır ve yardım gelmezse, ölmesi işten bile değildir. Kitap içinde kitap ya da öykü içinde öykü bu kitabın ana hatlarından bir tanesini oluşturuyor. ‘Hiçlik’ dünyayı ele geçirirse, her şeyin sonuna geleceği Fantazya’daki her varlık tarafından bilinmektedir ve hastalığa yenik düşmeden önce Çocuk İmparatoriçe, Fantazya’yı kurtarması için birisini seçmiştir bile…

Kitap, postmodernizmle yoğurulmuş bir kitap okuyacaksınız. Bastian’ın kötü bir yaşamdan başlayarak Fantazya’nın olağanüstü dünyasına geçişini ve o dünyanın öyküsünde kayboluşunu konu alıyor. İmparatoriçe’yi kurtarmaktan başlayarak bir arkadaşlık ve sevgi ile biten bir öyküyü okuyacaksınız. Yaşamın sonsuz döngüsü içerisinde Ying-Yang’e dayalı bir dengenin tüm evreni nasıl sardığını okuyacaksınız. Yaşam denen şeyin sadece insanlara ait olmadığını, tüm yaratıkların eşit derecede sevgiyi hak ettiğini okuyacaksınız. İşte Bitmeyecek Öykü tüm bunların tek bir yerde toplayabilen nadir çocuk kitaplarından birisidir ve ilk yayınlandığı 1979 yılında Avrupa’daki çocuk kitaplarına olan ilgiyi de arkasına alarak çok satanlar arasına girerek onlarca dile çevrilmiş ve bir çocuk edebiyatı klasiği haline gelmiştir.

Türkçe’ye Kabalcı Yayınevi tarafından kazandırılan kitabı diğer kitaplardan ayıran en büyük özellik, kitabın iki farklı renkle yazılmış olmasıdır. Kırmızı yazılanlar Bastian’ı anlatırken, mavi ile yazılanlar ise Fantazya’daki olanları anlatıyor.

Alman edebiyatından çevrilen diğer kitaplar gibi ister istemez, Almanca’nın sert ve keskin anlatın dilini taşıyor. Ama bu onun mükemmelliğine gölge düşürmüyor. Karakter ve yer isimlerinin tamamı Almanca dilinden devşirme ve kitabın çevirmeni Saadet Özkal elinden geldiğince kitabı çeviriden kurtarmaya çalışmış, birçok yerde çok keyifli iş çıkarmış ama bazı yerlerde zorlama çeviriyi de görünmüyor değil.

Her ne kadar ‘çocuk’ kitabı olarak da nitelendirilse de, Bitmeyecek Öykü, her yaştan okuyucunun kütüphanesinde olması gereken eserlerden bir tanesi. Bu yıla kadar hala baskıda olması ve gündemde kendine yer bulabilmesi de, kitabın evrenselliğini vurguluyor.

never-ending-story2

Uzadıkça uzayan üçlemeleri ya da ‘saga’ diye tabir edilen cilt cilt öyküleri okuyacak vaktiniz yoksa, otobüste ya da tramvayda çerezlik bir kitap ihtiyacı hissediyorsanız,

Bastian’a Fantazya macerasında eşlik etmek istemez misiniz?

[wp-review id=”5483″]
0000000069043-1
Yazar                 : Michael Ende
Orjinal Adı         : Die Unendliche Gesschichte
Yayınevi            : Pegasus Yayınları
Türü                   : Fantastik Kurgu
Çeviri                 : Saadet Özkal
Sayfa Sayısı      : 515
ISBN                  : 9786055272333
Çıkış Tarihi        : Kasım 2017
Fiyatı                 : 30 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız