DİZİ EDEBİYAT

Bir Stephen King Romanı “Ejderhanın Gözleri” Diziye Uyarlanıyor

Stephen King'in 1984 yılında yazdığı Orta Çağ fantastik romanı "Ejderhanın Gözleri" televizyon dizisine uyarlanıyor.

Stephen King, Hayvan Mezarlığı, Kara Kule gibi kitaplarını sevemeyen ve okuyamayan kızı Naomi’ye özel bir kitap yazmak istemesiyle başlıyor Ejderhanın Gözleri’nin yazılma hikayesi. Stephen King’den alışık olmadığımız bir masalsı hikaye ile karşılaşıyoruz.

Delain Krallığı’nun kralı Roland’ın kötü büyücüsü Flagg, Kraliçe Sasha tahtın varisi olacak olan ilk oğulları Peter’ın doğacağı haberini aldığında çılgına döner çünkü sonunda tahtın gerçek bir varisi

olacaktır. Roland’ı yönlendirme ve krallığı yönetme gücü kalmayacaktır. Daha sonra ikinci oğullarının doğacağı haberi gelir. İşte bu Flagg için yeni bir şanstır. İkinci oğulun doğumu sırasında Kraliçe Sasha’nın ölmesini ayarlar ama bebeği sağ kurtarır. Planın ilk bölümü böylece başarılı olmuştur, kraliçe aradan çekilmiştir. İkinci bölüm için ise Peter’ı kullanır. Peter her gece krala şarabını götürmektedir. Bunu fırsat bilen büyücü içine zehir karıştırır ve Roland o gece yatağında ölür. Gizli bir geçitten tüm bu olan biteni izleyen ve ağabeyinin suçsuz olmasını bilmesine rağmen tahta çıkacağı için sesini çıkarmayan Thomas sonuçta 12 yaşında kral olarak tahta çıkar ve kral naibi olarak Flagg’i seçer. İşte Flagg sonunda istediği güce kavuşmuştur. Kitap, Peter’ın Flagg’den kurtulma mücadelesini anlatmaktadır.

Kitabın tanıtım metni şöyle:

Kızım on üç yaşına gelinceye kadar ben de on üç roman yazıp bitirmiştim,ama hiçbirini okumuş değildi. Beni çok sevdiğini her fırsatta ifade etmesine karşın, yarattığım vampirlere, hortlaklara garip yaratıklara ilgi gösterdiği yoktu. Bir gece çalışma odama kapandım, başlangıçta ‘Peçeteler’ adını vermeyi tasarladığım bu kitabı yazmaya koyuldum. Taslak bittiği zaman kızım Naomi aynı hevessiz tutumuyla eline aldı. Ama okudukça kitap onu kendine esir etti. Derken bir gün yanıma gelip beni kucakladı, “Bu kitabın bir tek kusuru var”, dedi. “Bitmesini hiç istemiyordum, oysa bitiverdi. “İşte bu kızıma büyük bir saygı duydum. Artık ona hep elimden gelenin en iyisini vermeye çalışıyorum. Konuşurken onu çocuk yerine koymaya da kalkışmıyorum. Bundan böyle kitaplarımı kendim için yazdığım kadar, onun için de yazıyorum.

Dizi projesinin başında Lego Batman Movie ve Abraham Lincoln: Vampire Hunter filmlerinden tanıdığımız Seth Grahame-Smith bulunuyor. Aynı zamanda dizinin ilk bölümünün senaryosunu yazıyor. Hulu kanalının gösterim haklarına sahip olduğu dizinin ne zaman yayınlanacağı ise henüz belirsiz.

Etiketler

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

POPÜLER