EDEBİYAT

Bir Tolkien Hikayesi “Gondolin’in Düşüşü” Raflarda!

J.R.R. Tolkien'in Orta Dünya'ya dair yazdığı ilk öykü olan "Gondolin'in Düşüşü" oğlu Christopher Tolkien derlemesiyle kitap haline dönüştü.

Orta Dünya’nın yaratıcı J.R.R. Tolkien’in Orta Dünya hakkında yazdığı ilk öykü olma özelliğini taşıyan Gondolin’in Düşüşü oğlu Christopher Tolkien tarafından yıllar süren uğraşlar sonunda kitap olarak derlenip 2018 yılı içinde yurt dışında yayınlanmıştı. Kitap Orta Dünya hakkındaki geçtiğimiz günlerde vefat eden Christopher Tolkien’in derlediği son kitap olma özelliği taşımaktadır.

Gondolin, Orta Dünya’nın birinci çağında Elf beyi Turgon tarafından kurulmuş efsanevi şehir. Vakti zamanında Orta Dünya halkları için bir sığınma ve kurtuluş yeri olmuş parlayan beyaz şehir Gondolin’in yükseliş ve yıkılış hikayesini okuyabileceğimiz, her Orta Dünya meraklısının mutlaka kütüphanesinde olması gerektiğini düşündüğümüz Gondolin’in Düşüşü’nü tüm kitapçılarda bulabilirsiniz.

Kitabın arka kapak yazısına ve konusuna bir göz atalım;

Tolkien’in yayımlanmamış eserleri arasında Christopher Tolkien’in yayıma hazırladığı son kitap olan ve Kadim Zamanlar’ın üç büyük öyküsünden biri olarak tasarlanan Gondolin’in Düşüşü nihayet Orta Dünya hayranlarıyla buluşuyor!

Etrafını kuşatan dağların ortasındaki bir ovaya inşa edilmiş ve dört bir yanı düşmanların orayı bulmasını engelleyen bir büyüyle çevrelenmiş olan efsanevi Gondolin şehri yüzyıllardır ayaktaydı. Gondolin şehrinde mağrur ve adil bir Elf halkı yaşıyordu. Gondolin dışında kalan yerler ise Morgoth’un boyunduruğu altındaydı ve ister İnsan olsun ister Elf, herkes kölelik hayatı yaşıyordu.

Elf ve İnsan kavimlerinin cefasına kulaklarını tıkayan Valar arasında Morgoth’a karşı planlar kuran tek tanrı ise Suların Efendisi, Derinlerin Sakini Ulmo’ydu. Akarsuların aktığı, göllerin uzandığı ve denizlerin kıyısı olan her yerin efendisi olan Ulmo kendisine bir ulak seçerek onu Gondolin’e gönderecekti. Ve böylece Orta Dünya’da çağlar boyunca yankıları hissedilecek bir olaylar silsilesi başlamış olacaktı.

J.R.R. Tolkien’in “bu hayali dünyada yazdığım ilk öykü” diye nitelediği Gondolin’in Düşüşü, Christopher Tolkien’in öykünün geçirdiği evrime dair notları ve Alan Lee’nin artık klasikleşen tarzıyla çizdiği illüstrasyonlarıyla her Tolkien severin kütüphanesine katmak isteyeceği bir eser.


Yazar                   : J.R.R. Tolkien
Türü                    : Fantastik Kurgu
Orijinal Adı        : Fall of Gondolin
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Çevirmen            : Kemal Baran Özbek
Çıkış Tarihi         : Ocak 2020
Sayfa Sayısı        : 208

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız