EDEBİYAT HABERLER

Borges’ın Babil Kitaplığı’nda Sıra 9 ve 10.Kitaplarda

Efsanevi Babil Kitaplığı'nın 9 ve 10.kitabı raflardaki yerini aldı.

Borge Luis Borges dünya edebiyatından seçerek oluşturduğu 30 kitaplık BABİL KİTAPLIĞI serisi Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından günümüz Türkçesi ile tekrardan yayınlanmaya başlayalı bir süre oluyor. Her ay iki kitabın yayınlandığı serinin 9 ve 10.kitabı, Ağustos ayı başlarında raflardaki yerini aldı.

Seri hakkında ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ

Serinin 9 ve 10. kitaplarının tanıtım metnine ve konusuna bir göz atalım;

Rudyard Kipling – Dilek Evi

“Kipling her zaman yalnız bir adamdı. Başşairlik payesine erişmek istemedi, çünkü böyle bir onur kazanmanın hükümeti eleştirme özgürlüğüne engel olacağından korktu. Şöhret Kipling’i pek az ilgilendiriyor, belki de hiç ilgilendirmiyordu. Ölüme yaklaştığında, hüzün içinde, bugün bağımlı yazar diye adlandırdığımız sınıfa dahil olmanın boşluğunu kavradı. İnsanoğluyla bir hesaplaşmaya girmeyi amaçlayan ama tartışılmasıyla bugün bir çocuk kitabı yazarı haline dönüşen Swift’i anımsadı. Tanrıların, insanların öyküler kurgulamasına izin verdiğini ama bundan bir ders çıkarmasına izin vermediğini yazdı. İmgelem gücü, ince ustalığı, seslerin inceliklerini sezebilme yeteneği, sözcükleri ekonomik bir biçimde kullanışı ve dürüstlüğü aynı derecede takdire değer özellikleridir.”

Jack London – Midas’ın Müritleri

“Bu kitap için yazarın yeteneğini ve yapıtlarındaki çeşitliliği kanıtlayan beş öykü seçtik. Okuyucu, ‘Mapuhi’nin Evi’nin ancak sonlarına doğru gerçek kahramanın kim olduğunu fark eder. ‘Hayatın Kanunu’ herkes tarafından doğallıkla ve saflıkla kabul edilen acımasız bir kaderi ortaya koyar. ‘Yüz Karası’ işkence tehdidine maruz kalmış bir adamın korkunç bir oyun sonucunda kurtuluşunu anlatır. ‘Midas’ın Müritleri’ anarşistlerden oluşan bir örgütün acımasız işleyişinin ayrıntılarını verir. ‘Gölge ve Parıltı’, görünmez olabilme gibi yazın sanatının eski motiflerinden birine yenilik ve zenginlik kazandırır. Jack London tensel ve tinsel yaşamı son damlasına kadar tüketerek 40 yaşında öldü. Bu yaşamlardan hiçbiri ona tam anlamıyla doygunluk sağlamadı ve ölümde hiç’in karanlık görkemini aradı.”

Yazar                   Rudyard Kipling
Yayınevi              : Kırmızı Kedi Yayınları
Türü                     : Dünya Edebiyatı
Hazırlayan           : Jorge Luis Borges
Çeviri                   : İrem Kutluk
ISBN                     : 9786059658614
Çıkış Tarihi         : Ağustos – 2016
Sayfa Sayısı        : 148
Fiyatı                   : 16 TL

SATIN AL

Yazar                   Jack London
Yayınevi              : Kırmızı Kedi Yayınları
Türü                     : Dünya Edebiyatı
Hazırlayan           : Jorge Luis Borges
Çeviri                   : Fahri Öz
ISBN                     : 9786059658645
Çıkış Tarihi         : Ağustos – 2016
Sayfa Sayısı        : 114
Fiyatı                   : 14 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız