Büyük Ustalar

BRANDON SANDERSON Kimdir?

Son yılların en konuşulan fantastik kurgu yazarı Brandon Sanderson kim? sorusuna cevap verdik.

Brandon Sanderson, yazarı Robert Jordan’ın ölümü nedeniyle yarım kalan Zaman Çarkı serisini tamamlaması için 2007 yılında seçilmesinden sonra gittikçe daha çok tanınmaya başlayan bir fantastik kurgu yazarıdır.

Elbette ki Sanderson, Zaman Çarkı’nı tamamlaması için çekilişi kazandığından seçilmemişti. O zamanlar daha çok meşhur olmamış olmakla birlikte, 2005’te Elantris ile başlayan yazarlık kariyeri başarılı bir şekilde devam ediyordu. Ondan sonra da aldı yürüdü, bugün fantezi edebiyatının tanınan isimlerinden birisi.

Son derece çalışkan bir yazar olan Sanderson’ın Mart 2015 itibariyle basılmış olan toplam 18 adet romanı bulunmaktadır. Ufak bir hesapla bunun ortalama yılda 1,8 roman ettiği görülebilir. Bu üretkenliğin temel sebebi, söylediği kadarıyla kitap yazmaktan arta kalan boş zamanlarında hobi olarak başka kitaplar yazmasıdır.

744c8c_193284d990964fb6997822c3e963e98cFantastik edebiyatta “acaba yeni Tolkien o mu olacak?” benzeri anlamsız soruları da bâzen üzerine çeken Sanderson, kitaplarındaki ayrıntılı büyü sistemleri ve hayranları tarafından “Sanderson çığı” olarak adlandırıldığı şekilde sonlara doğru iyice heyecanlı hâle gelen olay örgüleri ve uçuk finalleriyle ile meşhurdur.

Akılçelen Kitaplar, DEX ve İthaki (Zaman Çarkı’nın son 3 kitabını da sayarsak) 8 romanı Türkçeye çevrirdi. 2013 yılında 2 HUGO ödülü birden aldı. Bir Elantris romanı olan The Emperor’s Soul ile “En iyi Novella” ve Writing Excuses ile “En iyi Proje” ödülü aldı.

Bunun haricinde rafları ödüller ile doludur. 

Bu kadar üretken bir yazarın çocukluğu sanılanın aksine kitaplar ile dolu değildi. Okumak okul ödevleri dışında hayatının ufacık bir bölümünü kapsıyordu. Ama Barbara Hambly – Dragonsbane kitabı ile tanışana kadar okumak onun için uzak bir kavramdı. Kendi deyimi ile Barbara Hambly içindeki bir şeyleri ateşlecekti. Sonrasında Robert Jordan, Melanie Rawn, David Eddings, Anne McCaffrey, ve Orson Scott Card ile fantastik kurguya yöneldi ve ilk hikayelerini yazmaya başladı.

Kendi yazarlığının yanısıra, Brigham Young Üniversitesi’nde yazarlık dersleri de veriyor. 1975 doğumludur ve hayranlarının çok sayıdaki kitap serilerini bitiremeden ölmesinden endişe ettiği yaşlı bir adam değildir.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız