EDEBİYAT

Brandon Sanderson’ın Gizli Projesi “Skyward” Geliyor

Fantastik kurgunun son yıllardaki en popüler ve üretken yazarı Brandon Sanderson, yeni fantastik kurgu serisi Skyward'u duyurdu.

Brandon Sanderson bir süredir Oathbringer’ın tanıtım turlarında gizemli bir projesinden bahsedip duruyormuş (turlara katılan reddit kullanıcılarının yalancısıyız), ne olduğunu ise sır gibi saklıyordu. Bu projeyi sonunda duyurdu.

Skyward adında yepyeni bir fantastik kurgu serisine başlıyor. Genç yetişkinler için yazdığı kitaplardan birisi olacak ama yetişkinlerin de okuyabilmesi için anlatım dilini yüksek tutacağından bahsediyor. Kitabı tamamlaması beş senesini almış, düşünün Sanderson gibi yılda 5 kitap yazan bir adamı bu kadar zorluyorsa cidden merak ediyoruz.

Anne McCaffrey’nin Beyaz Ejderha ve Jane Yolen’in Ejderha’nın Kanı romanlardan ilham almış ama Sandersonvari bir şekilde konuyu değiştirmiş ve biraz fantastik, biraz bilimkurgu Skyward ortaya  çıkmış. Gençlerin fantastik bir dünyada Ender’in Oyunu ve Top Gun benzeri bir askeri uçuş okulunda savaşmayı öğrenmeleri romanın merkezini oluşturuyor.

Kosmer’e bağlı olmayan yepyeni bir seri olacak.

Uzaylı avcı bir ırk tarafından yenilmiş, parçalanmış ve neredeyse yol olmuş insan ırkı sefalet içinde gezegenlerinde hapis tutulmaktadır. Spensa adında genç ve yetenekli bir kız, yıldız pilotu olup bu avcılar ile savaşmak istemektedir. 

Spensa’nın bu isteği bir gemi enkazı keşfetmesiyle gerçeğe dönüşebilecektir. Gemiyi tamir edip uçuş okuluna kabul edildiğinde ise işler daha da karmaşıklaşır çünkü bu geminin kendine ait bir bilinci var gibi görünmektedir. 

Skyward, 6 Kasım’da ABD’de, 15 Kasım’da İngiltere’de raflarda olacak. Ülkemizde ise ne zaman yayınlanacağı belli değil, ben yayınlanmasını bekleyemem diyenler, Amazon vb… yerlerden ingilizcesini ön sipariş ile alabilirler.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız