GEEK & OYUN

Brandon Sanderson’un Steelheart’ı Oyun Oluyor!

Ülkemizde 2017 yılında Dex Yayınları’ndan çıkan The Reckoners (Steelheart, Firefight ve Calamity) serisi oyun oluyor!

Brandon Sanderson’ın 2013 yılında yazdığı Steelheart yazarın hayranlarından büyük ilgi toplamıştı. Öyle ki Sanderson “Kitabın film hakları için uğraşıyoruz” demişti. Film/dizi cephesinde ne olur bilemem ama mis gibi oyun geliyor. Şimdilik bu bizi bir süre idare eder.

Fragmanın başlarını izlerken sandım ki harika bir bilgisayar oyunu bizi bekliyor fakat sonra anlaşıldı ki oyun kutu oyunuymuş. Kabul bir tık motivasyonum düştü ama yine de enfes gözüküyor. Tabii oyunun 99.99 dolar olması dışında… Neyse şimdilik ön satışta bir gün illaki indirime girecek.

Oyun ne anlatıyor?

Kitabı okumamış olanlar için kısaca bir özetlemek gerekirse; bir gün gökyüzünde bir gök cismi beliriyor. Bu gök cismi –daha sonradan Calamity adını alıyor- rastgele bir şekilde insanlara süper güçler vermeye başlıyor ve süper güç kazanmış bu insanlara Epikadı veriliyor. Yalnız bu Epiklerin süper kahramanlardan çok büyük farkı var. Epikler kahraman değiller aksine hepsi dünya üzerinde korku salmaya başlamış ve dünyanın hakimi olmak isteyen süper güçlü insanlar.

Kitabımızın ana karakteri David ve Newcago  –eskiden Chicago- Steelheart adındaki bir Epik’in izin verdiği ölçüde hayatını sürdürmeye ve diğer bir yandan da bütün epikler hakkında bilgi edinmeye çalışmakta. David, Epikleri ve onları yenmeyi özel uğraşı edinmiş durumda. Aynı Asiler gibi.

Asiler, insanlara hala epiklere karşı savaşabileceklerini ve hala bir umut olduğunu hatırlatmayı amaçlayan bir grup. Kısacası Epik avcıları. Her Epik’in bir zayıflığı ,güçlerini kullanmasını engelleyen bir materyal, kelime veya olay, var ve onlarda bu zayıflıkları bulup Epikleri ortadan kaldırıyor. Bir gün Newcago’ya bir Epik’i alt etmeye geliyorlar ve kitabımız başlamış oluyor.

Oyunun konusu da kitabınkiyle birebir. Tabii oyun kitap ile aynı şekilde mi işlenir yoksa arada farklılıklar olur mu bilemiyorum.

Nasıl Oynanır?

Oyun 1-6 kişiye kadar oynanabiliyor. Oyunu bitirmek için toplam 75 dakikanız var. Oyunda Asiler grubunun üyesi oluyorsunuz ve diğer karakterlerle Newcago’yu Steelheart’tan kurtarmaya çalışıyorsunuz. Steelheart’ı yenerseniz oyunu kazanmış oluyorsunuz ama karakteri yenmeden önce zayıflığını bulmanız gerekiyor.

Her tur sonunda Epikler güçlerini kullanıp Newcago’yu yıkmaya çalışacak ve her Epikle şehre her tur, bir öncekinden daha güçlü saldıracak. Eğer Epikler şehri yok etmeyi becerirlerse oyunu kaybedeceksiniz.

Peki bu sorunla nasıl başa çıkacaksınız? Sıra Asiler’e geldiğinde zar atacaksınız. Bu oynadığınız turda Epiklere karşı stratejinizi belirleyecek. Her oyuncunun toplam 6 zarı var. Üçü beyaz, üçü de seçtiğiniz Asiler üyesi renginde. Mesela Prof karakterini seçtiniz ve onun rengi gri. Size üç beyaz üç gri olmak üzere altı zar verilecek. Zarlar ile (renkliler) Epik’in zayıflığını araştırabilir, Epik’lere ve Steelheart’ın silahlı güçlerine saldırabilir, (beyazlar) bir Epik’i esir tutabilir, para kazanabilir veya gelecek için plan yapabilirsiniz. Renkli olan zarın bir yüzünde iki sembollü eylemler var. Bunlar karakterlerinizin diğerlerinden daha iyi yapabildiği eylemler.

Oyundaki bütün oyuncular sıra ile zar atacak ve zar atımı bittiğinde ellerindeki zara göre oynayacakları turu planlayacaklar.Epiklerin zayıflıklarını araştırmak ve onlara saldırmak size bazı ödüller kazandıracak. Mesela Steelheart’ın zayıflığını bu şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca oyunda size yardım etmesi için bir de ekipman kartları var.

Oyunu tasarlayanlar bir de demiş ki, oyunu çok beğenir de tekrar oynamak istersiniz diye biz oyunu her seferinde farklı bir biçimde oynanabilecek şekilde yaptık. Tabii ne kadar doğrudur bilemem.

Oyun birazcık yüz dolar falan ama bildiğiniz dolu dolu geliyor. Yani o kadarcık kutuya her şeyi nasıl sığdırabilmişler aklım almadı. Çok kıskandım yani. Keşke ben de alabilsem. Neyse gideyim Brandon Sanderson’un forumunda azıcık ajitasyon yapayım da yazar belki halime acır da bir güzellik yapar.

Son olarak, ben bu oyunu alırım diyenler için projenin Kicstarter sayfasını buraya bırakıyorum.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız