Çizgi Roman - Manga SİNEMA

Captain Marvel Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Kim Bu Carol Danvers?

MCU’nun ilk kadın süper kahraman filmi Captain Marvel yaklaşıyor. Bu yüzden Captain Marvel hakkında daha çok şey öğrenmek isteyenler için karakteri tanıtan güzel bir yazı kaleme aldık. İşte karşınızda Captain Marvel hakkında bilmeniz gereken her şey!

Captain Marvel yani Carol Susan Jane Danvers ,1968 yılında Roy Thomas ve Gene Colan tarafından yaratıldı ve ilk kez Marvel Super-Heroes #13. sayısında yayınlandı. 60’larda hippi döneminin verdiği özgürlükçü ve cinsiyet eşitliği havasının da etkisiyle Superman, Batman, Ironman, Spiderman gibi erkek çocuğuna okutulan çizgi romanlara bir nevi tepki olarak Captain Marvel adında bir karakter yarattılar. Karakter hakkında hiçbir şey bilmeyen bfirisinin onu erkek sanması gayet doğaldı. İsim olarak “Captain” kelimesinin seçilmesi de bu erkek egemenliğine tepki olarak algılandı. Çünkü o dönem amerikan ordusunda bir kadının albay rütbesine kadar yükselmesi imkansız derecede zordu. Özellikle çizgi romanlarda kadın karakterlerin hep bir öldürülen, cinsel obje olarak bakılan yan ve çöp karakterler olarak resmedilmesi tepki çekiyordu. Bu yüzden erkek çocukların okuduğu şeyler olarak bakılıyordu çizgi romanlar.

Roy Thomas ve Gene Colan bu algıları yıkmak, çizgi romanın yaşı, cinsiyeti olmadığını göstermek için Iron Man, Spiderman gibi karakterlerden çok güclü Captain Marvel karakterini yaratıyorlar. Kız çocukların da örnek alabileceği, rol model olmasını istedikleri kadın bir süper kahraman yaratıyorlar. Ama gene erkek editörlerin egemen olduğu çizgi roman dünyasında bu istedikleri yeterince gerçekleşmiyor. Böylesine içi dolu dolu bir orijin hikayesine sahip bir süper bir kahramanı yeterince öne çıkar-a-mayan MARVEL’e buradan selamlarımızı gönderiyoruz.

Carol Danvers bir süper kahraman olmadan önce ABD Hava Kuvvetlerinde albay, bir istihbarat ajanı ve NASA’da güvenlik elemanıydı. Kadında yok yok anlayacağınız. Carol, Captain Marvel mirasını o zamanlar Dünya’da bilim insanı kimliğiyle gizli görevde olan ve o zamanlar sevgili olduğu Mar-Vell –aka Dr. Lawson- adındaki uzaylı abimizden aldı. –Kendisini filmde canımız Jude Law abimiz canlandırıyor.- Asıl Captain Marvel, yani Carol’ın erkek arkadaşı Kreeli bir abimiz. Kreeler zamanında dünyaya gelip insanlar üzerinde bazı deneyler yapmışlar, bu deneyler sonucu Inhuman yani insandışı olarak adlandırılan çeşitli süper güçlere sahip insanlar yaratmışlardı. Eğer içinizde Agents of SHIELD izleyen varsa onlar zaten bu Kreeler neydir ne değildir çok iyi bilirler ama izlemeyenler için de küçük bir not düşeyim dedim. Bunlar da böyle bir uzaylı ırk işte. Bu Dünya’da ne var onu da anlayabilmiş değilim. İpini koparan buraya geliyor…

Carol Danvers, sevdiceği Captain Marvel ile suçluların peşinde dolaşırken Ms. Marvel adını kullanıyordu. –şimdi bu unvan Kamala Khan’a ait- Captain Marvel öldükten sonra ise bu ismi Carol aldı.

Ms. Marvel adını alması ve süper kahraman olması ise şu şekilde oldu: O zamanlar Carol kendisinin Dr. Lawson olarak tanıdığı adamın Kreeli bir uzaylı olduğu yeni öğrenmişti ve aralarında arkadaşlık dışında bazı şeyler gelişiyordu. –Carol uzaylı adamı bulunca kaçırmayayım demiş herhalde..- Carol’ın Dr. Lawson’ın Kree olduğunu öğrenmesi de NASA’da Kreeleri araştıran bir programda çalışmaya başlamasından hemen sonra olmuş zaten.

Neyse efenim, Captain Marvel ve Carol arasındaki bu ilişkiyi öğrenen Captain’ın azılı düşmanı Yon-Rogg adındaki Kree abimiz, ikili arasındaki yakınlaşmayı fırsat bilerek Carol’ı kaçırmış. Psyche-Magnitron adındaki yasaklanmış Kree teknolojisini Captain Marvel üzerinde kullanmayı isteyen Yon-Rogg tabii ki başarısız olmuş ama bu yasaklanmış alet kontrolsüz bir şekilde patlamasına kimse engel olamamış. O sırada Carol’ın zarar görmesini engellemek isteyen Captain Marvel abimizin bu patmanın da etkisiyle Kree genleri Carol’ın genleri ile karışmış ve Carol süper güçlerini kazanmış.

Captain Marvel, çok güçlü bir süper kahraman. Kendisi süper güçlü olmanın yanı sıra, süper dayanıklı, uçabilir, uzayda ölmeden dolaşabilir, enerjiyi emebilir ve onu geri yansıtabilir. Kendisi bir nevi Marvel evreninin Superman’i gibi bir şey. Tabii kendisi bence Superman’e bin basar da konumuz bu değil. –Superman’i sevemiyorum ne yapayım…-

Carol’ın babası Joe Danvers, cinsiyetçi herifin teki. Canımız Kaptan Marvel’ımızı üniversiteye falan göndermek istememiş çünkü ev hanımı olmak için üniversite okumaya gerek yokmuş. Ezik herif. Çok bir bilmiş Joe beyefendi eski bir deniz subayı. Carol da gitmiş babasına onun haksız olduğunu göstermek için kendi parasıyla okumuş ve hava kuvvetlerine katılmış. – Koskoca Carol Danvers’ı acıların kadınına çeviriyorum resmen neyse- Bütün bu baskısıya rağmen ve babasının Carol’ı  Ms. Marvel olduğunu göremeden ölmesi Carol’ın içinde büyük bir burukluk olarak kalıyor. Bu yüzden bütün hayatı boyunca kendini birilerine ispatlamak zorundaymış gibi hissediyor.

Captain Marvel, talihsizliklerin peşini bırakmadığı kahramanlardan biri. Zamanında cehennem benzeri bir boyuta mı gönderilmedi, güçlerini mi kaybetmedi daha neler oldu neler. Hatta yazarların saçmalıkları yüzünden Buzdolabındaki Kadınlar’dan biri bile oldu.

Yaşadığı her şeye rağmen gerek X-Men gerekse Ms. Marvel zamanlarında katılmış olduğu Avengers ile beraber defalarca dünyayı kurtardı. Filmde yansıtılan Carol Danvers’ın çizgi romandakinden biraz daha farklı bir orijin hikayesi olduğunu yeni fragmandan görebilir. Hem kendi filmi için hem de karakteri Avengers 4’de göreceğimiz için şahsen çok heyecanlı ve içinde Captain Marvel olmayan bir Avengers 4 fragmanı gördüğümüz için de bir hayli üzgünüm.

Son olarak size Captain Marvel’ın altyazılı fragmanını bırakıyorum. İzleyip izleyip teoriler üretmeye devam edelim. İlla bir tanesi tutacaktır.

 

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız