HABERLER Özel Haber

Çılgınateş Nedir? Çılgınateş Hakkında Bilinen Her şey!

Game of Thrones dizisinin efsanevi Çılgın Ateşi nedir? Nasıl yapılır? sorularını sizler için araştırdık

6.sezonun son bölümünde Cersei Lannister gerçek anlamda ortalığı patlattı. Tüm düşmanlarından tek seferde kurtuldu. Ama Cersei bu hamlesi ile muhtemelen Jaime’i kaybetti. Jaime, Deli Kral’ı aynen bunu yapmayı planladığı için öldürmüştü, şimdi aynı şeyi sevdiği kadın yaptı. Bakalım 7.sezonda Jamie nasıl bir tepki verecek bu duruma.

Çılgınateş’in şakasının olmadığını hepmiz gördük. Patlama o kadar şiddetli oluyor ki, yeşil sıvının temas ettiği her yer, her şey yok oluyor. Sizin için bu yeşil sıvı hakkında Yedi Krallık’ta bilinenleri topladık ve bu ufak rehberi oluşturduk.

Çılgınateş’i Kim Yarattı?

Çılgınateş’i ilk kim bulduğuna dair büyük kütüphanelerde kayıt yok. Maester ve Simyacılar bir şeyler biliyorsa bile buna dair bütün kanıtları saklamışlardır. Çılgınateş, Simyacılar Loncası’nın ‘Bilge’ ünvanına sahip kıdemli üyelerinin gözetiminde üretilir ve saklanılır.

Bu ‘Bilge’ler, Pyromancer diye de çağırılır, bunlar Maesterların aksine, büyü ve antik tılsımları öğrenirler ve bunu işlerine geldiği gibi kullanmakta sakınca görmezler, bu yüzden Maesterlar, Pyromancerları gerçek bir Bilge olarak görmez ve aynı şekilde dogmatik düşünceleri yüzünden kendilerine kısıtladıkları için Pyromancerlar’da Maesterlar’ı ‘Bilge’ olarak görmez.

Westeros tarihinde çok fazla Pyromancer yetişmemiştir bu yüzden Çılgınateş’i ilk kim, ne zaman buldu ve kullandı bilinmemektedir. Ama bizim tahminimiz ilk bulan ve yapan kişilerin Ormanın Çocukları ile bir bağlarının olduğu yönünde çünkü hatırlayın 6×05 – The Door bölümünde Ormanın Çocukları patlayıcılar kullandı, bu Çılgınateş’e çok benziyor.

Çılgınateş Nasıl Yapılır?Çılgın-Ateş-Nedir-Çılgın-Ateş-Hakkında-Bilinmesi-Gereken-Her-şey-2

Büyük Kütüphane kayıtlara göre; Simyacılar, Çılgınateş’in formülünü nesillerdir saklıyor. İçeriği tam olarak bilinmiyor ama formülünde simyanın yanı sıra büyü de olduğu sanılıyor. Formülün yazılı bir kopyasının Büyük Kütüphane’de olup olmadığı ise bilinmiyor.

Çılgınateş’in en önemli malzemesi ‘Simyacı Pisliği’ denilen aşırı dengesiz bir sıvıdır. Bu sıvıyı büyü ile yoğurarak bildiğimiz yeşil renkli Çılgınateş’i meydana getiriyorlar. Her seferinde, bir kere kullanıp bitirecekleri kadar ve mümkün olduğunca az miktarda yapmaya çalışıyorlar.

Güneş ve ısı asla temas etmemesi gerekiyor. Hatta hiç ısınmaması gerekiyor Çok az bir miktar güneş ışığı ya da bir meşalenin metrelerce ötedeki ısısı bile patlamaya sebep olabiliyor. Toprak testilerde ve yerin metrelerce altında, su kaynağından uzak ve çevresinde tek bir ışık kaynağı olmayan zifiri karanlık bir yerde saklanıyor.

Üretildiği yerden başka bir şehre taşınması çok tehlikelidir ama mecbur kalınırsa çok yavaş bir şekilde, gece ve Çılgınateş küplerinin soğutulmuş toprağa gömülmüş olarak taşınması gerekiyor.

Çılgınateş’i Game Of Thrones’da Nerelerde Gördük?Çılgın-Ateş-Nedir-Çılgın-Ateş-Hakkında-Bilinmesi-Gereken-Her-şey-4

İlk kez 2.sezonda gördük. Tyrion Lannister, Blackwater savaşında tam 8000 küp Çılgınateş kullanarak Stannis’in donanmasını bir anda yok etmesine tanıklık ettik. Yeşil ateşler deniz suyu demeden yüzlerce gemiyi sardı ve içindeki askerler ile birlikte anında yok etti.

İkinci kez 3.sezonda gördük. Kral Joffrey,  Margaery Tyrell’e, Prens Aerion Targaryen’in küllerinin olduğu küpü gösterirken gördük.  Aerion, Çılgınateş’in Targaryen güçlerini uyandıracağını ve onu bir ejderhaya çevireceğine inandı. Canlı haldeyken Çılgınateş içti. Yeşil sıvı onu ejderhaya çevirmek yerine tamamen küle çevirdi.

Deli Kral da aynı şekilde Çılgınateş’in onu ejderhaya çevireceğini inanıyordu. Jaime onu öldürmeden önce bütün şehri yakıp kül edecek kadar Çılgınateş yaptırdı ve şehrin kanalizasyonlarına yerleştirdi. Bütün şehri içindekilerle birlikte yakıp, şehrin küllerinden ejderha olarak uyanacağını ve bütün düşmanlarını yok edebileceğine inanmıştı. Ama olmadı, Jamie bunu yapamadan önce onu öldürdü.

Üçüncü ve son olarak 6.sezonda, Bran görüsünde gördük. Görünün ne anlama geldiği uzun süre konuşuldu ve sonunda 6×10’da Cersei’nin delirip herkesi toptan havaya uçurduğu sahnede ne olduğunu anladık.

Çılgınateş’in, Yunan Ateşi’ne Benzediğini Biliyor musunuz?

Çılgın Ateş Nedir Çılgın Ateş Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey-6

Çılgınateş’in gerçek dünyadaki Yunan Ateşi’ne çok benzemektedir. İkisi de aşırı dengesiz, sıvı halde yanabilen, su ile sönmeyen, aksine su ile temas ettikçe daha da yayılan bir tür kimyasal, yanıcı maddedir.

Yunan Ateşi 7.yy’da Bizans İmparatorluğu tarafından kullanılmıştır. İçeriği tam bilinmemekle birlikte, ana maddesinin bir tür petrol ve aşırı yanıcı olan kalsiyum oksit (sönmemiş kireç) olduğu bilinmektedir. Bu iki maddeyi belirli oranlarda birleştirip ateş ile temas ettirince, suyun bile söndüremediği, yanma ısısı çok yüksek olan bir aleve dönüşmektedir. O dönemde deniz savaşlarında sıkça kullanılmıştır.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

POPÜLER