Çizgi Roman - Manga HABERLER

Çizgi Roman Tarihini Değiştiren WATCHMEN Raflarda

Çizgi roman kavramını sil baştan değiştiren WATCHMEN, Türkçe olarak raflardaki yerini aldı.

Alan Moore ve Dave Gibbons‘ın 80’lerde kaleme aldığı ve hikaye anlatım tarzı ile çizgi roman kavramını sil baştan değiştiren WATCHMEN, Türkçe olarak raflardaki yerini aldı.

Alan Moore ve Dave Gibbons’ın, 1986 ve 1987 yıllarında 12 sayı olarak yayınladığı WATCHMEN’de, daha önce denenmeyen bir şey denediler. Romanlardaki gibi giriş-gelişme-sonuç kompozisyonunu, süregelen bir hikayeyi ve karakter derinliğini çizgi romana uyarladılar ve insanların algısını değiştiren bir başarıya imza attılar.

WATCHMENilk olarak 2009 yılında Gerekli Şeyler Yayıncılık tarafından dilimize kazandırılmıştı, sonra baskısı bitti ve çizgi roman severler bu harika eseri okumaktan mahrum kaldılar. WATCHMEN, tam 7 yıl sonra yeni çevirisi ve ‘Deluxe Edition’ orijinal kapağı ile tekrardan raflardaki yerini aldı.

Watchmen nedir hiç bilmeyenler için tanıtım metnine bir göz atalım;

Kim Gözleyecek Gözcüleri?

Seksenli yılların ortasında Alan Moore ve Dave Gibbons, çizgi roman tarihini kökten değiştiren ve popüler kültürün çizgi roman algısını yeni baştan yazan eşsiz bir eser yarattılar: WATCHMEN. Sıklıkla çizgi romanların ciddiye alınmasını sağlayan ilk eser olduğu söylenen WATCHMEN, süper kahramanların çok yönlülüğünü, psikolojik karakter derinliğini olabilecek en gerçekçi biçimde yansıtan yegâne eser.

Amerikalı süper kahramanların varlığının bile tarihe farklı bir yön verdiği bir dünyada, Amerika Vietnam Savaşı’nı kazanmıştır, Nixon hâlâ başkandır ve Soğuk Savaş devam etmektedir. WATCHMEN bir cinayet öyküsü olarak başlasa da kısa sürede tüm gezegeni ilgilendiren bir komplonun izleri ortaya çıkar. Nihayetinde, tekrar bir araya gelmiş bu kahramanlar -Rorscach, Gece Kuşu, İpek Hayalet, Dr. Manhattan ve Ozymandias-s inançlarının sınırlarını zorlamak ve iyi ile kötünün çizgisinin nereye çizileceğini kendilerine sormak zorunda kalacaklardır.

Bu edisyonda, eserin yaratılış sürecindeki daha önce yayınlanmamış çizim taslakları ve çizer Dave Gibbons’ın yeni önsözü de metinlere eşlik ediyor.

Tekrardan baskısı bitmeden bu modern sanat eserini okumanızı tavsiye ediyoruz.

watchman

Yazar                   Alan MooreDave Gibbons
Orjinal Adı          Watchmen, Deluxe Edition
Türü                     : Çizgi Roman
Çeviri                   : Can Kantarcı
Yayınevi              : İthaki Yayınları
ISBN                     : 9786053756064
Çıkış Tarihi         : Kasım – 2016
Sayfa Sayısı        : 456
Fiyatı                   : 55 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

POPÜLER