EDEBİYAT

Diskdünya Serisi #15: “Asayiş Berkemal” Raflarda!

Terry Pratchett'in dünya çapında 85 milyondan fazla satmış, 41 kitaplık DiskDünya serisinin 15. kitabı "Asayiş Berkemal" raflarda!

DiskDünya serisinin 15. kitabı olan Asayiş Berkemal, “Bekçiler” alt dizisinin ise 2. kitabıdır. Ocak 2017’de çıkan serinin ilk kitabı Muhafızlar! Muhafızlar! ile Bekçiler’in garip ve komik dünyasının tadı damağımızda kalmıştı. Sam Vimes’ın öfkesini özlemiştik. ilk kez Türkçeye çevrilen yeni kitabı Asayiş Berkamal, Delidolu Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Terry Pratchett bu sefer gücü ve adaleti sorguluyor. Başına türlü türlü belalar gelen Ankh-Morpork şehri her zaman olduğu gibi karışmak üzere. Bir seri katil Ankh-Morpork sokaklarını kan gölüne çevirmektedir ve şehrin gözü pek polisi Havuç bununla başa çıkmaya çalışmaktadır. Dedektiflik, kara polisiye, fantastik kurgu ve komedinin bir arada olduğu, benzerinin hala yazılamadığı Diskdünya serisinün Türkçe baskıları büyümeye devam ediyor.

Bekçi teşkilatının yüzbaşısı Sam Vimes, evlenip emekli olmak üzere. Ancak, DiskDünya’nın en büyük, en kozmopolit şehri Ankh-Morpork’un sokakları yine (evet, hiç şaşırmadınız!) tehdit altında. Biri ya da birileri, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir yolla, seri cinayetler işlemeye başlıyor. Kimlik belirsiz, polisler çaresiz… Fakat kahramanlar, en olmadık anlarda ortaya çıkar. Şimdi de şehrin küllerinden doğup yükselen yeni biri var: Havuç. Teşkilatın en dürüst, en mert, en “düz” onbaşısı Havuç, acemi bekçileriyle birlikte bu karanlık olayların üstesinden gelebilecek mi?..

Birçok dedektiflik filmine ve kitabına atıfta bulunarak nefes kesici bir polisiye roman parodisi sunan Asayiş Berkamal, Terry Pratchett’ın absürt mizah anlayışından beslenen komik anlatımıyla, yoluna kaldığı yerden devam ediyor. 

“Polis sözcüğünün nereden geldiğini  biliyor musun? Şehir anlamına gelen, eski bir sözcüktür. Biz, şehrin memurlarıyız.”

Kitabın çevirisi diğer kitaplarda olduğu gibi Niran Elçi’ye ait.  Hala Terry Pratchett ve DiskDünya ile tanışmadıysanız hala çok geç değil. Diskdünya’nın ilk kitabı Büyünün Rengi ile bu muhteşem fantastik dünyaya adım atabilirsiniz.

Hatta Asayiş Berkemal’den bir bölümü BURADAN okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar!


Yazar                   : Terry Pratchett
Türü                    : Fantastik Kurgu
Orijinal Adı        : Man at Arms
Yayınevi              : Delidolu
Çevirmen            : Niran Elçi
Çıkış Tarihi         : Ağustos – 2018
Sayfa Sayısı        : 420
Fiyatı                   : 37 TLSATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız