EDEBİYAT HABERLER

“Doktor Moreau’nun Adası” Yeni Kapağıyla Geliyor

"Doktor Moreau'nun Adası" yeni kapağıyla ocak ayında raflarda. İthaki Yayınları, "Bilimkurgu Klasikleri" serisinin 6. kitabı ile gönlümüzü dağlamaya devam ediyor.

Elektirik denilince akla Tesla ve Edison gelir. Onlardan sonra hayat eskisi gibi olmamıştır. Buluşlarının etkisi tüm dünyayı etkilemiştir.

H.G Wells eşsiz hayal gücünü serbest bıraktığında hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Kitapları tüm dünyada dilden dile yayıldı. Zihinlerde insanların varlığından dahi haberdar olmadığı bir pencere açtı. Bilim kurgunun babalarından birisi olarak edebiyat tarihindeki yerini aldı.

İthaki’nin “Bilimkurgu Klasikleri” serisine her yeni kitap eklendiğinde tekrar tekrar belirtiyoruz. Bu seri çok çok önemli, her bilimkurgu severin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyoruz.

Kitabın tanıtım metnine ve konusuna bir göz atalım;

“Bu dünyanın aklı başında olduğuna dair inancımı kaybettiğimi itiraf etmeliyim.”

Bilimkurgunun iki babası vardır: Biri Jules Verne diğeri ise H. G. Wells. Tarih ve bilimsel gelişmeler Verne’in artık sadece bir hayalperest olduğunu gösterse de Wells’in bilim ve insanlık üzerine kehanetleri hâlâ gerçekliğini korumakta. Doktor Moreau’nun Adası da bu kehanetlerin belki de en çarpıcısı.

Edward Prendick’in yolculuk yaptığı gemi beklenmedik bir şekilde kaza yapar ve görünen o ki bu kazadan sağ çıkan tek kişi kendisidir. Trajik şansı devam eden Prendick, içerisinde vahşi hayvanların taşındığı başka bir gemi tarafından kurtarılır.

Çok geçmeden, gemi Pasifik üzerinde henüz keşfedilmemiş bir adaya gelir. Bu adada gemiyi ve beklenmedik misafir Prendick’i, canlı hayvanlar üzerinde yaptığı deneylerle kötü bir nam salmış ve toplumdan uzaklaştırılmış Doktor Moreau karşılar. Bu andan itibaren Prendick’in tanık olduğu her şey gerçek olamayacak kadar dehşet vericidir.

Prendick’in gördükleri bilimin bir mucizesi mi? Yoksa doğaya karşı işlenmiş bir suç mu?

Doktor Moreau’nun Adası, insanlaşan hayvanların ve hayvanlaşan insanların dramı.

Keyifli okumalar.

12509364_1038110239543126_980575437888794790_n
Yazar             : H.G Wells
Yayınevi        : İthaki Yayınları
Türü               : Bilimkurgu
Sayfa Sayısı  : 160
Çıkış Tarihi    : Ocak, 2016
Fiyatı             : 17 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

POPÜLER