EDEBİYAT HABERLER

Drago Jančar’ın “Adsız Ağaç” Romanı Raflarda!

Avrupa’nın ve Slovenya'nın en önemli yazarlarından birisi olan Drago Jančar'ın bir romanı daha dilimize kazandırıldı. Adsız Ağaç raflardaki yerini aldı.

Drago Jančar‘ın romanları şu ana kadar 21 dile çevrildi ve Dedalus Kitap sayesinde bu dillere Türkçe de eklendi. Dedalus Kitap’ta daha önce Joyce’un Öğrencisi (2013), Kürek Mahkûmu (2014), Kehanet (2014) ile beraber Adsız Ağaç, Sloven yazarın yayımladıkları dördüncü kitabı oldu. Beşinci ve altıncı da yolda, Drago Jančar severlere duyurulur.

Yugoslavya sonrası Slovenya’nın sosyal ve politik durumuna değinen yazar kitabın asıl odak noktasını II. Dünya Savaşı’nın hercai ve gaddar şiddeti olarak belirlemiştir.

Kitabın tanıtım metnine bir göz atalım.

Adsız Ağaç insanın ve onun alışkanlıklarından, saplantılarından oluşan tarihin izini süren etkileyici bir roman.

Janes Lipnik, gününün büyük kısmını ofisinde, her belgeyi en küçük ayrıntısına kadar araştırarak geçiren, görevine takıntı derecesinde bağlı olan arşiv görevlisi. Issız bir hayatı var. Bu sıkıcı hayatı içerisinde bir gün, bir subayın İkinci Dünya Savaşı boyunca tuttuğu seks güncesini bulmasıyla hayatı değişir. Lipnik, rüya ile gerçek, geçmiş ile gelecek arasında bir yolculuğa çıkar. Hiçbir cümlesinin atlanmaması gereken bir hikâyenin peşine düşer. Bu başyapıtını tarihle, masal ve mitlerle besleyen Jančar, belirsiz ve şeytani insan yazgısından kaçış olmadığını gösteriyor.

Avrupa’nın önde gelen yazarları arasında gösterilen Drago Jančar, insanın derin ve psikolojik travmalarını Franz Kafka, Milan Kundera ve Günter Grass gibi ortaya koyuyor.

Adsız Ağaç, Sina Baydur‘un çevirisiyle raflardaki yerini aldı.


Yazar                   : Drago Jančar
Türü                    : Dünya Romanı
Çeviri                  : Sina Baydur
Orijinal Adı        
: Drevo brez imena
Yayınevi              
: Dedalus 
ISBN                     
: 9786059203562
Çıkış Tarihi        
: Ekim – 2017
Sayfa Sayısı        
: 311
Fiyatı                   
: 22 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız