EDEBİYAT HABERLER

Efsanevi ‘Batman: Arkham Tımarhanesi’ Raflardaki Yerini Aldı!

En az, Öldüren Şaka ve Kara Şövalye Dönüyor çizgi romanları kadar efsane bir başka Batman çizgi romanı raflardaki yerini aldı.

JBC Yayıncılık, en az Öldüren Şaka, Kara Şövalye Dönüyor kadar kültleşmiş bir diğer Batman çizgi romanı, Batman Arkham Asylum’u Türkçe olarak çizgi roman severlerle buluşturdu.

Grant Morrison ve Dave McKean’in 1989’da Batman: Arkham Asylum – A Serious House on Serious Earth adıyla yayınladıkları ve kısa sürede çizgi roman klasikleri arasına giren Batman hikayesi sonunda Türkçeye çevrildi. Üstelik ilk yayınlanan versiyonu değil, 25.yılına özel hazırlanan edisyonuna kavuştuk.

Bu çizgi romanın Batman hikayelerindeki psikolojik derinliğinin anlaşılması açısından değeri çok büyüktür. Ailesinin ölümüyle ruhunda oluşan yarayı ve karanlığı Batman olarak dışarı çıkaran bir adam ile katıksız deli olan bir adamın mücadelesi tüm Batman evreninin merkezini oluşturuyor.

Arkham Tımarhanesi başlarda gerçekten suçluların ve aklını yitirmişlerin sığınağı olabilirdi. Hastaneyi bağışlayan Amadeus Arkham’ın gerçek dileği buydu. Ama Gotham’ın yozlaşmışlığının ve lanetinin burayı da kirletmesi uzun sürmedi. O kadar çok aklını yitirmiş insan buraya tıkıldı ki, gardiyanlar ve müdür dahi onların arasında delirdi gitti.

Elbette bir de Joker faktörü var. Batman’i aklın sembolü olarak düşünürsek, Joker delilik ve kaosun sembolüdür. Arkham Tımarhanesi’ni de bu kaosa sürüklemesi kaçınılmazdı.

Batman Arkham Tımarhanesi‘nde, Joker’in neden ‘Kaosun Prensi’ olarak çağrıldığını göreceğiz. Joker’in deli zihnine batmış Arkham Tımarhanesi’ni yatıştırmak için, bu deli zihnin yarattığı kaosun içine girmek zorunda kalan Batman, Joker’i durdurmaya çalışırken bir yandan da kendi deli zihnine hakim olmaya çalışıyor.

Bir çizgi roman klasiği Batman: Arkham Asylum raflarda!

Kapak

Yazar                   : Grant Morrison
Çizer                     : Dave McKean
Orjinal Adı          : Batman: Arkham Asylum
Türü                     : Çizgi Roman
Çeviri                   : Güneş Becerik Demirel
Editör                   : İlke Keskin
Yayınevi              : JBC Yayıncılık
ISBN                     : 9786059155212
Çıkış Tarihi         : Eylül – 2016
Sayfa Sayısı        : 164
Fiyatı                   : 30 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız