DOSYALAR & LİSTELER

‘Ejderha Mızrağı Destanı’ Okuma Rehberi

İthaki Yayınları’nın tekrardan yayınlamaya başladığı bu muhteşem serinin takip edilmesini kolaylaştırmak için, tüm kitapların tek bir yerde toplandığı bir rehber hazırladık.

Ejderha Mızrağı Destanı, Margaret Weis ve Tracy Hickman tarafından yazılmış bir fantastik kurgu serisidir. Her ne kadar bu ikili tarafından kaleme alınmış olsa da hikayenin ana fikri Tracy Hickman ve eşi Laura Hickman tarafından bulunmuştur. Söylentiye göre, ikili bir kutu oyunu fikri düşünürken bulmuşlar ve hayata geçirmişler. Sonrasında arkadaşlarıyla oynadıkları bir frp oyununda serideki karakterleri şekillendirmişlerdir. Margaret Weis’in bu oyunlardaki karakteri Raistlin Majere’dir. Bu yüzden en çok onun bölümlerini yazmaktan hoşlandığını defalarca dile getirmiştir.

Weis ve Hickman ikilisinin yazdığı orijinal üçleme ve diğer yazarların kaleme aldığı Ejderha Mızrağı kitapları da dahil olmak üzere, toplamda 151 civarı kitaptan oluşan devasa bir evrendir.

Hikayeler, genelde Krynn adındaki bir dünyanın Ansalon adındaki kıtasında geçiyor. İki tane daha kıta var ama onlardan şimdilik bahsetmeye gerek yok. Çünkü o kıtalar da yazılmış Ejderha Mızrağı kitabı yok denecek kadar az.

Ansalon Kıtası Haritası

Ejderha Mızrağı kitapları, ülkemizde ilk olarak 2000’li yılların başlarında Ankira Yayıncılık tarafından yayınlandı. Ankira’nın kapanmasının ardından Arkabahçe Yayıncılık ve devamında Laika Yayıncılık seriyi devam ettirdi. 2016 yılına geldiğimizde ise İthaki Yayınları Türkiye haklarını satın aldı ve orijinal üçlemeden başlayarak tüm Ejderha Mızrağı kitaplarını yeniden yayınlama kararı verdi.

İlk orijinal üçleme; 1. nesil karakterler  Tanis Yarımelf, Sturm Brightblade, Altınay, Nehiryeli, Raistlin Majere, Caramon Majere, Kitiara Uth Matar, Flint Fireforge, Tasslehoff Burrfoot, Laurana (Lauralanthalasa), Kanan, Tika Waylan, Fizban, Gilthanas Kanan, Silvara, Alhana Yıldızmeltemi, Lady Crysania, Dalamar ve Bupu’nun maceralarını konu eden, Güz Alaca Karanlığının Ejderhaları, Kış Gecesi Ejderhaları ve İlkbahar Şafağı Ejderhaları adlı üç kitaptan oluşmaktadır.

Yeni Başlayanlar için Ejderha Mızrağı’na Giriş

Orijinal üçleme olarak tabir edilen Ejderha Mızrağı Destanı‘ndan yüzyıllar önce, efsanevi şövalye Huma‘nın öncülüğündeki Solamniya Şövalye’leri ve iyi ejderhalar, Tanrıça Takhisis’e ve kötü ejderhalara karşı koyabilmek ve Krynn’dan sürebilmek için bu büyülü mızrakları kullanmışlardır. Bu mızraklara Ejderha Mızrağı adı verilmiştir. Tahmin edilebileceği gibi özellikle ejderhalara karşı inanılmaz etkilidir. Takhisis, böyle bir silahı bulan ve ona karşı kullanan Solamniya Şövalyeleri‘nden ve iyi ejderhalardan bu yüzden nefret etmektedir. Onu yenerek Krynn’dan sürmüşker, kötü ejderhaları ise saklanmak zorunda bırakmışlardır.

Bu nefret yüzyıllar boyunca Takhisis’in içinde kor gibi yanmıştır. Tekrardan Krynn’a saldırmak için karanlıkta en doğru zamanı beklemiştir. Bu yıllar içinde Solamniya Şövalyeleri Tanrıçayı yenmenin sarhoşluğuna kapılarak Düstur’u bırakmış ve yozlaşmıştır. Cüceler, elfler ve insanlar birbirlerinden nefret eder hale gelmiş hatta savaşmış ve iyi ejderhalar ortadan kaybolmuştur. Geçmişte Takhisis ile yaşanan kaos bir mit halini almış, Krynn’ın iyi ırkları yaşananları çoktan unutmuştur. İşte Takhisis’in beklediği tam olarak bu andır. Krynn kaos içindeyken kimse onun gelişini anlamayacaktır bile. Kendini, en çok, belki de tek korktuğu varlık olan iyilik tanrısı Paladine’in gözlerinden dahi saklayarak, gölgelerden hizmetkarlarını ve kötü ırkları Krynn üzerine salmış ve savaşı kimse fark etmeden çoktan başlatmıştır. Krynn’ı onun gelişine hazırlamalarını emretmiştir.

İyi ırklar tüm bu yaşananları, yüzyıllardır süren olağan karmaşaya bağlayarak üstüne gitmemiştir. Takhisis’in planlarından haberdar değillerdir. Cüceler kendilerini dağlara kapatmış, elfler ormanlarına giren kim varsa öldürüyor ve insanlar tüm bunların ortasında hayatta kalmaya çalışıyordur. İşte tam bu noktada, Tanis Yarımelf ve arkadaşları ortaya çıkıyor. Çocukluktan beri birbirlerini tanıyan yedi arkadaş bu kaos ortamının ardında başka şeyler olduğundan şüpheleniyorlar ve beş yıl sonra evleri olan Solace kasabasında buluşmak üzere Krynn’ın dört bir yanına dağılıyorlar.

Hikayemiz bu beş yılın ardından Solace’a geri dönmeleriyle başlıyor. Tüm Krynn‘ın kaderi bu dönüş yolculuğu ile değişiyor. Daha fazla spoiler vermemek için ayrıntıya girmiyoruz ama uyarıyoruz sizin de kaderiniz değişebilir. 2000’lerin başlarında Ejderha Mızrağı ile fantastik kurguya giriş yapan bir neslin kaderini çok fena değiştirdi.

Aşağıdaki kitaplar okuma sırasına göre dizilmiştir. 1. Ejderha Mızrağı Destanı üçlemesinden başlayarak sırayla diğer serileri okumaya devam edebilirsiniz. Keyifli okumalar!


1. Ejderha Mızrağı Destanı Serisi 


2. Efsaneler Serisi 

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız