EDEBİYAT HABERLER

Ejderha Mızrağı Destanı Yeni Baskılarıyla Tekrardan Raflarda!

Ejderha Mızrağı ilk üç kitabı; yeni yayınevi, yeni boyutları ve gözden geçirilmiş çevirisiyle yıllar sonra geri döndü ve tekrardan raflardaki yerini aldı!

Daha önce Arkabahçe, Laika, Ankira gibi yayınevlerinin dilimize kazandırdığı, Wizards of the Coast’un dünyaca ünlü fantastik serisi Ejderha Mızrağı’nın ilk üç kitabı; Güz Alacakaranlığı Ejderhaları, Kış Gecesi Ejderhaları ve İlkbahar Şafağı Ejderhaları‘nı uzun bir süredir raflarda bulmak mümkün değildi.

Fantastik kurgu türünün yükselişte olduğu ülkemizde Ejderha Mızrağı gibi temel kitapların bulunamaması çok büyük eksiklikti. Fantastik kurgu diyince ilk akla gelen yayınevi olan İthaki Yayınları bu eksikliği gidermek için kolları sıvadı ve geçtiğimiz aylarda tüm Ejderha Mızrağı kitaplarının yayın hakkını aldı ve serinin ilk üç kitabını Çiğden Erkal İpek‘in tertemiz çevirisiyle çok zaman geçmeden yayınladı.

Ejderha Mızrağı ile daha önce tanışmadıysanız bu güzel bir fırsat, mutlaka ama mutlaka okumanızı öneriyoruz. Tanis, Raistlin, Caramon, Sturm, Flint, Kitara, Altınay, Nehiryeli, Tasslehoff ve daha nice kahraman ile tanıştığınız için çok sevineceksiniz.

Kitapların tanıtım metnine ve konusuna bir göz atalım;


Güz Alacakaranlığı Ejderhaları

Eski dostlar, ayrı yollara gitmişlerdi. Şimdi, birbirlerinden saklı sırlarına rağmen yeniden bir aradalar. Savaş dedikodularıyla gölgelenmiş bir dünyadan söz ediyorlardı. Tuhaf yaratıkların, mitik varlıkların, efsanevi yaratıkların hikâyelerinden söz ediyorlardı. Sırlarından bahsetmiyorlardı. Ta ki bir gün karşılaştıkları, büyülü kristal asa taşıyan, kederli ve güzel bir kadın onları gölgelerin derinliklerine götürüp hayatlarını sonsuza kadar değiştirerek dünyanın kaderini şekillendirene kadar. Kimse kahraman olmalarını beklemiyordu. En çok da, kendileri.

“Kenderlerin, küçük şeyleri başarabilmek için küçük yaratıldıklarını söylerdi. ‘Eğer dünyadaki büyük şeylere yakından bakacak olursan,’ demişti, ‘bunların bir araya gelmiş ufak şeylerden oluştuğunu görürsün.’ O aşağıdaki koca ejderha, kan damlalarından başka bir şey değildir belki de. Ve bütün farkı yaratan da küçük değişikliklerdir.” Ejderha Mızrağı dünyasına hoş geldiniz.


Kış Gecesi Ejderhaları

Artık insanlar Takhisis’in ejderha kölelerini tanıyorlardı. Karanlıklar Kraliçesi dönmüştü. Her ulustan insanlar yurtları, hayatları ve özgürlükleri uğruna savaşmaya hazırdı. Fakat uluslar uzun yıllardır önyargılarla ve nefretle ayrışmıştı. On bir savaşçı ve insan şövalye kendi aralarında dövüşe tutuşmuştu. Savaş, henüz baş-lamadan kaybedilmiş gibi gözüküyordu. Yol arkadaşları ayrı düşmüşlerdi, savaş tarafından parçalanmışlardı. Yeniden bir araya gelmeden bir mevsim geçecekti; o da tekrar bir araya gelirlerse. Karanlık gitgide derinleşirken gözden düşmüş bir şövalye, şımarık bir elfkızı ve geveze bir kender soluk kış günışığında yalnız başınaydılar. Pek de kahraman gibi değillerdi. “Utanma Tas. Düşmanının ölümü karşısında hem acıma hem de utanç duyduğun için haline şükret. Karşımızdaki düşmanımız bile olsa, umursamayı bıraktığımız gün, savaşı kaybettiğimiz gündür zaten.” Ejderha Mızrağı Destanı bu kitapla devam ediyor.


İlkbahar Şafağı Ejderhaları

Kraliçe Takhisis’in ejderha kölelerine karşı verilen savaş hiddetlenmişti. Gizemli, büyülü ejderha küreleri ve parlak, gümüş ejderha mızrağı ile silahlanmış yol arkadaşları dünyaya umut veriyordu. Fakat şimdi, yeni bir günün şafağında, uzun zamandır yol arkadaşlarının kalplerini gölgeleyen sırlar günışığına çıkıyordu. İhanet, vefasızlık, kırılganlık ve zayıflık neredeyse tüm başardıklarını yok edecekti. Mücadele için yola çıktıkları en büyük savaş her birinin yüreğindeydi. Nihayet, sonunda kahraman olacaklardı. “Karanlık istila edebilirdi ama umudu hiçbir zaman yok edemezdi. Bir tek mum veya daha fazlası alevlenip sönebilirdi ama eski mumlardan yenileri yanacaktı. İşte böyle tutuşurdu umudun alevi hep, gelen güne kadar karanlığı aydınlatarak.”

ejderha-mizragi-1

Yazar                   : Margeret Wais & Tracy Hickman
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Türü                     : Fantastik Kurgu
Orjinal Adı          Dragons of Autumn Twilight (Dragonlance Chronicles, Volume I)
Çeviri                   : Çiğden Erkal İpek
ISBN                     : 9786053755760
Çıkış Tarihi         : Temmuz – 2016
Sayfa Sayısı        : 496
Fiyatı                   : 25 TL

SATIN AL

ejderha-mizragi-2.jpg
Yazar                   : Margeret Wais & Tracy Hickman
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Türü                     : Fantastik Kurgu
Orjinal Adı          Dragons of Winter Night (Dragonlance Chronicles, Volume II)
Çeviri                   : Çiğden Erkal İpek
ISBN                     : 9786053755777
Çıkış Tarihi         : Temmuz – 2016
Sayfa Sayısı        : 448
Fiyatı                   : 25 TL

SATIN AL
ejderha-mizragi-3.jpg
Yazar                   : Margeret Wais & Tracy Hickman
Yayınevi              : İthaki Yayınları
Türü                     : Fantastik Kurgu
Orjinal Adı          :Dragons of Spring Dawning (Dragonlance Chronicles,Volume III)
Çeviri                   : Çiğden Erkal İpek
ISBN                     : 9786053755753
Çıkış Tarihi         : Temmuz – 2016
Sayfa Sayısı        : 432
Fiyatı                   : 25 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız