EDEBİYAT HABERLER

Elric Destanı Üçüncü Kitabı “Uyuyan Büyücü” Geliyor!

Michael Moorcock'un başyapıtı yapıtı olan Elric Destanı yen çevirileri ile tekrardan yayınlanmaya başladı. Serinin üçüncü kitabı “Uyuyan Büyücü” raflardaki yerini alıyor.

Melnibonéli Elric. Lanetli kılıcı Fırtınayaratan ile diyarları titretmeye devam ediyor. Fantastik kurgunun en önemli serilerinden olarak gösterilen Elric Destanı, üçüncü kitabı ‘Uyuyan Büyücü’ Türk fantastik severler ile buluşmaya hazırlanıyor. Kitap şu anda ön siparişte, 21 Mayıs‘ta raflarda olacak.

Michael Moorcock’un başyapıtı yapıtı olan Elric’i, fantastik kurgu için bu kadar önemli yapan unsur, anti-kahraman temasının o zamana kadar tür içinde işlenmemiş olmasıdır.

Moorcock’un 1960’lı yıllarda Elric hikayelerini yazmaya başlamasıyla birlikte, fantastik kurgu türü içindeki ‘Kahraman’ konseptini bir kenara fırlattı ve tüm bir dünyayı sırf aşkı uğruna yanmasına izin verebilecek kadar bencil, sadece kendi işine geleni yapan bir anti-kahramanı kitaplarına baş karakter yaptı. Bu fantastik kurgunun o güne dek değişmez kuralı olan ‘iyi’ baş karakter kavramını yerle bir etti ve işin güzel tarafı da okuyucular Elric’i çok sevdi.

Elric – Son İmparatorun Tarihçileri’nin 3.cildinde; sevdiği kadını kurtarmak adına şeytanla anlaşma yapmış olan Elric ve lanetli kılıç Fırtınayaratan, dünyaları yıkmaya ve kaos yaratmaya devam ediyorlar.

Şunu da belirtmek istiyoruz; edebiyat dünyası içinde; Karl Marx’ın Kapital‘i, Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi ve Dostoyevski’nin Suç ve Ceza‘sı gibi kendinden sonraki kuşakları etkilemiş, çok ama çok önemli eserler vardır. Moorcock’un Elric Destanı‘nın da bu eserlerden birisi olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

Alın okuyun, sonraki nesillere okutun.

Elric Destanı Üçünü Kitabı “Uyuyan Büyücü” Geliyor!

Yazar                  : Michael Moorcock
Yayınevi             : İthaki Yayınları
Türü                    : Fantastik Kurgu
Yayın Hazırlık    : Ömer Ezer
Çeviri                  : Barış Tanyeri
Kapak Tasarımı  : Şükrü Karakoç
ISBN                   : 9786053755609
Çıkış Tarihi         : Mayıs – 2016
Sayfa Sayısı       : 392
Fiyatı                  : 31 TL

SATIN AL

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayınız