2017 Aylık Kitap Seçkisi DOSYALAR & LİSTELER

EYLÜL 2017 – Aylık Yeni Kitap Listesi

Eylül ayında çıkmış onca kitap içinden, Kurgu Sanat editörleri sizler için şahane kitaplar seçti.

Tatil bitti ve herkes evine döndü, okullar başladı ve yağmurlar sonbaharın gelişini müjdeledi. Bu yağmurlu ve karanlık havalarda belki de yapılacak en güzel şey kahveni ve en çok okumak istediğin kitabını alıp bir pencere kenarı bulmaktır. Biz size kahveyi sağlayamayız ama kitabı seçmenize yardımcı olabiliriz. Eylül ayında çıkmış onca kitap içinden, Kurgu Sanat editörleri sizler için şahane kitaplar seçti.

Keyifli okumalar…


ROMANLAR

Buz ve Ateşin Dünyası (Fantastik Kurgu)
The Witcher #3 - Elflerin Kanı (Fantastik Kurgu)
Gauntlgrym (Fantastik Kurgu)
Anlatış (Bilimkurgu)
Frankenstein (Bilimkurgu)
Armada (Bilimkurgu)
Wool #3 - Toz (Bilimkurgu)
Merhamet (Bilimkurgu)
Warcross-Bir Sanal Gerçeklik Oyunu
Karanlık Ada (Korku-Gerilim)
Profesör Moriarty-Karanlık Sokağın Dehası (Polisiye)
Sefer (Macera)
Yann'ın Ülkesi (Dünya Edebiyatı)
previous arrow
next arrow
 
Buz ve Ateşin Dünyası (Fantastik Kurgu)
The Witcher #3 - Elflerin Kanı (Fantastik Kurgu)
Gauntlgrym (Fantastik Kurgu)
Anlatış (Bilimkurgu)
Frankenstein (Bilimkurgu)
Armada (Bilimkurgu)
Wool #3 - Toz (Bilimkurgu)
Merhamet (Bilimkurgu)
Warcross-Bir Sanal Gerçeklik Oyunu
Karanlık Ada (Korku-Gerilim)
Profesör Moriarty-Karanlık Sokağın Dehası (Polisiye)
Sefer (Macera)
Yann'ın Ülkesi (Dünya Edebiyatı)
previous arrow
next arrow

Buz ve Ateşin DünyasıGeorge R.R. Martin‘in Elio Garcia ve Linda Antonsson ile birlikte yazdığı The World of Ice and Fire – The Untold History of Westeros and the Game of Thrones kitabı, Türkçe olarak Buz ve Ateşin Dünyası – Westeros ve Taht Oyunları’nın Anlatılmamış Tarihi ismiyle raflardaki yerini aldı. Bu kitap çok uzun süredir bekleniyordu. Dizide ve kitaplarda hep o bahsedilen Fatih Aegon, Robert İsyanı gibi olayların perde arkasını ve tarihini öğreniyoruz. Bu bakımdan eşsiz bir kitap. Ama kitap ile ilgili çok büyük bir eleştirimiz de var. Akılçelen yetkilileri, teşekkürler kitabı yayınlamaktaki cesaretinizi takdir ediyoruz ama NEDEN CİLTLİ DEĞİL arkadaş.

The Witcher #3 – Elflerin Kanı, Witcher severlerin uzun süredir beklediği ve 2017 yılında Pegasus Yayınları etiketiyle kavuştuğu kitap serisinin üçüncüsü nihayet çıktı. Elflerin Kanı aynı zamanda serinin ilk romanı olma özelliğini taşıyor. İlk iki kitap, parça parça hikayelerin toplanmış haliydi. Bu kitap ise başlı başına bir hikaye. Hikaye, ikinci kitap Kaderin Kılıcı‘nın bittiği noktadan başlıyor.

Gauntlgrym, Eflatun gözlü savaşçımız Drizzt Do’urden macerasına Kışgörmez serisinin ilk kitabıdır. İthaki Yayınları’nın R.A Salvatore’nin ünlü serisi Drizzt Efsanesi serisini tekrardan yayınlanmaya başlamasının üzerinden neredeyse bir sene geçti. Bu süre içinde serinin ilk altı kitabı özellikle yeni Drizzt okumaya başlayanlar için tekrardan raflardaki yerini aldı.

Anlatış ve Frankenstein, İthaki Bilimkurgu Klasikleri’nin 24. ve 25.kitapları olarak Eylül ayında raflardaki yerini aldı. Özellikle Anlatış, Le Guin severlerin neredeyse bin yıldır beklediği Hainli Döngüsü’nün yedinci ve son kitabıdır. Frankenstein, İthaki Yayınları’nın beyaz kapaklı baskısının tekrar gözden geçirilmiş tekrar baskısıdır.

Armada, BAŞLAT: READY PLAYER ONE’ın dünyaca ünlü yazarı Ernest Cline’in son romanı sonunda Türk okuyucusuyla buluştu. Sanal gerçeklik savaşlarını ve oyunlarını harmanlayan çok eğlenceli bir roman ile karşımıza çıkmıştı Ernest Cline. Bu ilk romanı olarak sevildi ki Steven Spielberg tarafından film hakları alındı ve sinemaya uyarlandı. Film yakında vizyona girecek.

Toz, Hugh Howey’in çok satan Wool Serisi’nin 3. kitabı olarak raflardaki yerini aldı. Post-apokaliptik bir dünyada, çölün ortasında yerin onlarca kar dibine gömülü bir siloda hayatta kalmaya çalışan bir grup insanın macerasını okuduğumuz seride, üçüncü kitap TOZ ile bu maceranın sonuna geliyoruz. Silo 18’de işler yolunda değil ve ilk kitaptan beri takip ettiğimiz Juillette ile insanlığın geçmişini ve felaketini öğrenmeye biraz daha yaklaşıyoruz.

Merhamet, Ann Leckie’in Hugo, Nebula, Arthur C. Clarke, BSFA ve Locus ödüllü efsane serisinin son kitabı raflarda! Ann Leckie’in çıktığı günden beri çok konuşulan ve sosyopolitik uzay operası türünün en doyurucu örneklerinden birisi olarak gösterilen İmperial Radch serisi, üçüncü kitabı ile sona ediyor.

Warcross-Bir Sanal Gerçeklik Oyunu, Çin asıllı Amerikalı yazar Marie Lu’nun yeni üçlemesinin ilk kitabıdır. Warcross adındaki bir sanal gerçeklik oyununu hecklemeye çalışan Emika Chen adındaki bir hecker kendisini yanlışlıkla oyunun içinde bulur. Oyunun yaratıcısı onu oyunda fark eder ve onu kendisiyle tanışmak için Japonya’ya davet ediyor. Bu başta basit  bir davet olarak görünürken aslında Warcross denilen şeyin sadece bir oyun olmadığını görecektir.

Karanlık Ada, orijinal adı The Troop olan Nick Cutter’ın ödüllü korku-gerilim romanıdır. Stephen King’in bile “ödümü kopardı. Tam o eski, özlenilen klasik tarz korku romanlarından birisi, bayıldım” dedirecek kadar iyi bir roman. Düşünün bir bilimadamı insanlığın yararı için bir gecede fazla kilolardan kurtaran bir hap keşfediyor ama kötü niyetli kişiler bunu biyolojik silah olarak kullanıyor ve bu hapı siz fark etmeden verebiliyorlar. Gözünüzün önüne hiç hoş olmayan şeyler geldi değil mi!?

Profesör Moriarty-Karanlık Sokağın Dehası, tarihin en ünlü ve dedektifi Holmes kadar zeki olan kötü ikizi Moriarty üzerine odaklanan ve onun bakış açısını bize yansıtan en iyi romanlardan birisidir. Moriarty’nin de kötü bir yardımcısı olduğunu ve Holmes ve Watson’ın adalet uğruna çözdükleri davaları sadece kendi bencil çıkarları için çözdüklerini hayal edin.

Sefer, korku, fantastik, bilimkurgu türündeki romanlarıyla tanıdığımız Murat Başekim’in son romanıdır. Bu romanında ise “Herkes üzülür. Hayat, çocukluğun yitik cennetinden düştüğün andan itibaren art arda gelen bir üzüntüler saldırısıdır. Dünya da düşmanca sefere çıkar sana karşı. Ve zorba dünyanın sürekli saldırısı, seferi karşısında aslında herkes kaçar, herkes unutmaya çalışır, çünkü korkarlar. Kaçarlar: zenginlik, güç, tüketim istikametlerine… Herkesin çıktığı bir sefer vardır.” diyerek bizleri Viking destanlarına dokunan bir intikam yolculuğuna çıkarıyor.


ÇİZGİ ROMAN – MANGA

Gantz # 1 (Manga)
Seraph of the End-Kıyamet Meleği #1 (Manga)
Noragami #3 (Manga)
Ajin #8 (Manga)
Bleach #25 (Manga)
Kahramanlık Akademim #4 (Manga)
Batman-Harley Quinn (Çizgi Roman)
Ninja Kaplumbağalar #3 (Çizgi Roman)
Yeniden Doğuş #1 (Çizgi Roman)
previous arrow
next arrow
 
Gantz # 1 (Manga)
Seraph of the End-Kıyamet Meleği #1  (Manga)
Noragami #3 (Manga)
Ajin #8 (Manga)
Bleach #25 (Manga)
Kahramanlık Akademim #4 (Manga)
Batman-Harley Quinn (Çizgi Roman)
Ninja Kaplumbağalar #3 (Çizgi Roman)
Yeniden Doğuş #1 (Çizgi Roman)
previous arrow
next arrow

Gantz#1 ve Seraph of the End-Kıyamet Meleği #1, Kurukafa Yayınları’nın yayınlamaya başladığı iki yeni manga seri oldu. Kurukafa, yeni bir yayınevi ve Akılçelen Kitaplar’ın alt yayınevi olarak faaliyet gösterecekmiş, şu ana kadar sadece çizgi roman ve manga yayınladılar. Gantz, Japonya’nın en çok okunmuş ve neredeyse kült hale gelmiş olan bir bilimkurgu mangasıdır. İçeriğindeki çıplaklık ve vahşet ile +18 yaş grubuna hitap ediyor ki kitabın kapağına da bunu yazmışlar zaten. Ama bunlar manganın anlatmaya çalıştığı şeylerin yanında ufalıp gidiyor. Siyah bir küre, tam öldükleri anda insanları üç boyutlu olarak, et ve kemik olarak tarayıp boş bir odaya topluyor ve onlara özgürlükleri karşısında bir oyun öneriyor. Ama gerçek hiç öyle değildir. Gantz bu insanlardan bambaşka bir şey istiyordur.

Noragami #3, Bleach #25 ve Kahramanlık Akademim #4 bu ayın yayınlanan yeni manga sayıları oldu.

Batman-Harley Quinn, Harley’nin Joker ile tanışmasını, yaşadığı aşkı ve araya ikide bir giren Batman ile olan ilişkilerini anlatan eğlenceli bir çizgi roman.

Ninja Kaplumbağalar #3. cildi ile maceralarına devam ediyorlar. Kaplumbağa dostlarımızın ezeli düşmanı Shredder ilk kez kendisini bu sayıda gösteriyor. 80’lerde hayatımıza girmiş ve bir neslin kahramanları olmuş bu dört kaplumbağanın çizgi roman serisi aynı kaliteyi koruyor. Hayatında Ninja Kaplumbağa ile hiç tanışmamış olan varsa (var mıdır acaba cidden!?) ve o günleri özleyen varsa kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Yeniden Doğuş #1, Kick-Ass ve Kingsman’in usta yazarı Mark Millar ve Batman çizeri Greg Capullo güçlerini birleştirmişler ve Yeniden Doğuş gibi yeni ama harika bir fantastik çizgi roman serisi ortaya çıkmış. Bonnie Black adında yaşlı bir kadın huzur içinde ölür ama öteki tarafa gitmeyi beklerken, kendisini fantastik bir dünyada bulur.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız