EDEBİYAT HABERLER

Fırtınaışığı Arşivi 4’ün İsmi ve Çıkış Tarihi Açıklandı

Brandon Sanderson'ın Fırtınaışığı Arşivi serisinin dördüncü cildinin yurt dışı çıkış tarihi, kitabın adı ve kapak görseli açıklandı. Kitabın ismi Rhythm of War.

Brandon Sanderson, 2020 yılı içinde Stormlight Archive / Fırtınaışığı Arşivi serisinin dördüncü cildi hakkında açıklama yapıldı. Ülkemizde de Akılçelen Kitaplar tarafından yayınlanan seri şimdiden fantastik kurgunun en önemli eserleri arasındaki yerini aldı. Yazarın Sissoylu, Elantris gibi serilerini de içine alan Cosmere evreninin bir parçası olan Fırtınaışığı Arşivi serisi on ciltten oluşması planlanıyor. İlk beş cildi serinin ana iki bölümünden birisini oluşturuyor. Bahsi geçen Parlayan Şövalyeler, Pareler gibi evreni şekillendirecek ana karakterlerin kurulması ve anlatılması bu beş ciltte olacak, diğer beş cilt ise farklı bir gelecekte geçerek seriyi tamamlayacak. Sanderson’ın kafasındaki plan bu şekilde ve iki yılda bir cilt yayınlama hızına sadık kalabilirse 12 sene sonra tüm kitaplar yayınlanmış olacak ve bizlere Zaman Çarkı kadar kült bir eser kazandıracak.

Şimdi gelelim serinin dördüncü cildine…

Üçüncü cilt Oathbringer’ın sonunu düşünürsek kitap tam olarak olması gereken isme sahip olmuş “RHYTHM OF WAR”. Kitabın Türkçe ismi muhtemelen “Ritim Savaşı” gibi bir şey olacaktır.

  • İlk üç kitabı okumayanlar için; -Lütfen gidin okuyun, hayatınızda verdiğiniz en güzel kararlardan birisi olacaktır.
  • İlk üç kitabı okuyanlar için ise; dördüncü kitabın adının neden bu olduğunu tahmin etmenizin zor olmayacağını sanıyoruz. Fırtınbaba kutsasın sizi, çok acayip bir dördüncü kitap bizleri bekliyor.

Brandon Sanderson kitapla ilgili şöyle konuştu:

Sonunda! Dördüncü kitabın adı ile ilgili olarak aylardır düşünüyordum ve sonunda kitabın son bölümünü bitirmemle birlikte ismini belirledim. Rhythm of War.

Gerçekten de kitaplarımın adlarını duyurmak beni oldukça rahatlatıyor. Kitabın ismini serinin diğer kitaplarında olduğu gibi sürpriz bozan bir isim yerine, sadece kitabı okuyana bir anlam ifade edecek, kitabın içinde geçen bir mekan, bir ifadeden seçmeye dikkat ettim.

Kitap üzerinde son düzeltmeleri yapıyorum ve bu yılın sonuna doğru kesin yayınlayacak olmanın ve sizlerle paylaşacak olmanın heyecanını yaşıyorum.

Rhythm of War, yurt dışında 17 Kasım 2020‘de yayınlanıyor, ülkemizde ise allah bilir ne zaman! (Akılçelen lütfen şimdiden çevirmeye başlayın kitabı) Kapak görselini ilk üç kitapta olduğu gibi usta illustratör Michael Whelan çiziyor, kapak görseli için halen çalıştığını belirtti.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız