Çizgi Roman - Manga İNCELEME

Gelmiş Geçmiş En İyi Çizgi Romanlardan… KINGDOM COME

Beş Eisner ve Harvey ödülü sahibi Mark Waid ve Alex Ross'un dünyada en çok satan Kingdom Come çizgi romanını inceledik.
Kızıl gökten mavi bir yıldırım düşüyor, kan ve kül yağıyor.

Eisner ödüllü Amerikan çizgi roman yazarı Mark Waid’in en iyi bilinen işlerinden birisidir. DC için The Flash, ve Superman: Birthright. Marvel için ise Captain America’yı kaleme aldı. 2007-2010 yılları arasında Boom! çizgi romanda baş editör olarak görev aldı.

MarvelsLiberty and Justice, JLA Secret Origins gibi klasik çizgi romanların efsanevi çizeri Alex Ross’dan söz etmemek olmaz. Kingdom Come’ı bu kadar unutulmaz yapan bir şey varsa Alex Ross’un çizimleridir. Mark Waid’in hikayesini o kadar canlı resmetmiş ki, çizimlerdeki detayları fark ettikçe hayranlığınız daha da artıyor.  Yani bir çizgi roman kurgusu nasıl kaleme alınır ve renklere aktarılır konusunu en iyi bilen  iki kişi aynı projede buluştu.

Kocaman harflerle şunu belirtmek istiyoruz… KINGDOM COME, -bize göre- The Dark Knight Returns ve Batman: The Killing Joker seviyesinde bir çizgi roman, yani bundan 40 sene sonra bir çizgi roman klasiği olarak okuyabileceğimiz, güncelliğini asla yitirmeyecek nadir çizgi romanlardan birisi olarak bu ikisinin yanındaki yerini alır.

Kingdom_Come_1

KINGDOM COME, 1996 yılında dört sayı olarak yayınlandı. 1997 yılında tek cilt olarak çizgi roman severler ile buluştu. 2015 yılında ise JBC Yayıncılık tarafından Türkçe’ye çevrildi.

1996 yılı içindeki çıkmış çizgi romanlardan tamamen bağımsız hikayesi Marvel’in Squadron Supreme serisini andırsa da aslında tamamen farklı- ve kurgusu sayesinde bir klasik olmayı kesinlikle hak ediyor.

Yıl 2020. Ortalık tahmin ettiğimizden de kötü durumdadır. Superman, Joker’in psikopat eylemleri yüzünden Luis Lane’i kaybetmiştir. İnsanlığa olan inancını yitirmiş bir halde emekli olmuş ve inzivaya çekilmiştir. Batman eskisi gibi genç değildir ve en önemlisi Bruce Wayne olduğunu saklamak zorunda değildir. Yaşlıdır ve ayakta durmak için bile robotik dış iskelet kullanmaktadır. Gotham’ı artık Bat-robot’lar korumaktadır ve onun tek yapması gereken mağarasında oturup gölgelerden izlemektir. Wonder Woman adasına geri dönmüştür. Green Lantern gücünü aldığı muazzam Yeşil Fener sayesinde uzayda dev gibi bir uzay istasyonu yapmıştır ve içinde sonsuz nöbetine devam etmektedir. Flash da kendisini dış dünyadan soyutlamıştır, her zamanki gibi Central City’e adalet getiriyordur ama onu eskisi gibi yüz yüze görebilen yoktur, sadece kırmızı bir bulanıklık olarak şehirde akıyordur.

Kingdom_Come_-2Dünya, Superman ve Justice League’in yokluğunu derinden hissediliyordur. Liderliğini Magog’un yaptığı yeni nesil süper kahramanların yarattığı kaos ortamı dünyayı sona doğru sürüklüyordur ama bir kişi dışında kimse bunun farkında değildir. Boyutlar arası gezebilen ve geleceği bir şekilde bilen The Spectre insanlığı kurtarmak için gelmiştir. Geleceği bilmesine rağmen müdahale edememesi bu görevi imkansız kıldığını düşündüğü sırada, kaderin garip bir cilvesi ile bir klisede papaz olan ve hala eski değerlerin, insanlığın kurtuluşu olacağına inanan Norman Mccay ile yolları kesişir ve onunla birlikte imkansız bir göreve çıkarlar.

Kingdom Come pek çok açıdan bir çizgi romanın ulaşabileceği en tepe noktalara ulaşmış bir görsel ve kurgusal bir şölen!

Kitap ismini İncil’in kıyamet günü pasajlarından alıyor. İncilde, kıyametin gelmesi ‘Kingdom Come’ olarak adlandırılıyor. ‘Cennet Krallığı’na yükseliş’ ana temayı oluşturuyor. Dünyanın sonu geliyor. İncilden bir alıntı olan şu sözlerle başlıyor: “Sesler duyuldu ve gök gürledi ve şimşekler çaktı ve deprem oldu ve kanla karışık dolu ve ateş oluştu. Gökten meşale gibi yanan bir yıldız düştü ve göğün ortasında uçan bir melek gördüm. Yüksek sesle şöyle diyordu ‘yer yüzünde yaşayanların vay vay VAY haline” İşte bütün çizgi romanda engellemek için uğraştıkları tam da bu!

Spoiler vermeden şu kadarını söyleyebilirim. Olayların tepe noktası, eski nesil süper kahramanlar ve yeni nesil meta-insanların ahlak çatışmasında yatıyor. Eski neslin bıraktığı mirasın, ikinci jenerasyon süper kahramanlar tarafından algılanamaması ve dünyayı bir felakete sürüklemesi.

[wp-review id=”5806″]

Kingdom_Come_kapak

Yazar                 : Mark Waid
Çizer                  : Alex Ross
Orjinal Adı         : Kingdom Come
Yayınevi            : JBC Yayıncılık
Türü                   : Çizgi Roman
Çeviri                 : İlke Keskin
ISBN                  : 9786059155083
Çıkış Tarihi        : Eylül – 2015
Fiyatı                 : 35 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız