EDEBİYAT

George R.R. Martin’den Yeni Bir Roman “Ateş ve Kan” Raflarda

George R.R. Martin'in Targaryen tarihini anlattığı "Ateş ve Kan" kitabı nihayet ülkemizde de yayınlandı. Ejderhaların yönettiği bir dünyayı daha yakından bakacağız.

Fatih Aegon’un Westeros’u fethi ile başlayan ve Targeryen ailesinin üç yüz yıl sürecek olan hakimiyet yıllarının konu alan Ateş ve Kan, George R.R. Martin’in daha önce ülkemizde de yayınlanmış olan Buz ve Ateşin Dünyası kitabında ufak bölümler halinde anlattığı Targeryen soyunu daha derinlemesine okuma şansına sahip oluyoruz. İki cilt olacak serinin ilkini tüm kitapçılarda bulabilirsiniz.

Kitabın tanıtım metnine bir göz atalım;

Tanrılar, Targaryenlar için bir kez daha yazı tura atıyor… ya kan ya da ateş.

Dünyaca bilinen ve televizyona uyarlanan Taht Oyunları’nın yazarı George R. R. Martin’den Targaryenların tarihi bütün detaylarıyla anlatılıyor!

Takvimler geriye dönüyor, haneler yükselip yıkılıyor ve taht oyunlarının hem en kolay hem de en zor olduğu dönemde Targaryen tarihinin bütün detayları ilk kez gözlerimizin önüne seriliyor.

Taht Oyunları’nda yaşanan olaylardan yüzyıllar önce, –Valyria Kıyameti’nden sağ çıkan tek ejderlordları ailesi olan– Targaryen Hanesi, Ejderha Kayası’na yerleşmişti. Westeros tarihinin en şanlı ama bir o kadar da tartışmalı hanesinin öyküsü, Ateş ve Kan’da, ateş ve kanla yazılıyor. Ejderhanın ejderhayla, kardeşin kardeşle savaştığı, bildiğimiz anlamda Westeros’u Westeros yapan bu dönem, Demir Taht’ın yaratıcısı efsanevi Fatih Aegon’la başlıyor. Fatih’ten sonra gelen âlimler ve zalimler, korkaklar ve kahramanlar ama en çok da muazzam ejderhalar o tahtı elinde tutmak isteyen kral ve kraliçelerin hırslarının bir parçası oluyor.

Peki Ejderhaların Dansı boyunca aslında neler yaşandı? 

Yedi Krallık nasıl kuruldu? Kıyamet’ten sonra Valyria’yı ziyaret etmek neden o kadar tehlikeliydi? Daenerys’in üç ejderha yumurtasının kökeni neydi? Hisar’ın bilge üstadı tarafından nakledilen ve ressam Doug Wheatley’nin elinden çıkma yepyeni siyah-beyaz illüstrasyonlarla süslenmiş bu çok önemli tarihçede cevabını bulan soruların birkaçı işte bunlar.

Keyifli okumalar.


Yazar                   : George R.R. Martin
Türü                    : Fantastik Kurgu
Orijinal Adı        : Fire and Blood
Yayınevi              : Epsilon Yayınları
Çevirmen            : Emre Aygün , Alican Ortanca Saygı
Çıkış Tarihi         : Kasım 2019
Sayfa Sayısı        : 736
Fiyatı                   : 59,50 TL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız