EDEBİYAT

George R.R. Martin “Buz Ejderhası” Romanı ile Döndü

George R.R. Martin'in ilk kez 1980 yılında yayınladığı fantastik çocuk öyküsü "Buz Ejderhası" Epsilon Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Kitap, Adara adındaki cesur bir kızın bir buz ejderhası ile olan dostluğunu anlatıyor. Alara, annesinin ölümünden sonra yaşadığı sevgi boşluğunu hiç beklemediği bir canlıda buluyor ve hayatları boyunca bağlanmalarının sıcak öyküsünü okuyacağız.

Buz ve Ateşin Şarkısı serisi ile aynı dünyada geçmiyor hatta kitap yazılırken Game of Thrones dünyası Martin’in aklında henüz yoktu. Kitabın yazılış amacı ve fikri, küçük bir kızın sıra dışı dostluğu noktasından başlıyor.

Kitabın içindeki harika illüstrasyonlar ise, fantastik dünyaları anlatan muhteşem illüstrasyonlarıyla ile tanıdığımız Luis Royo‘ya ait. İspanyol sanatçının Barselona, Madrid, Milan, New York, Seattle ve St. Petersburg gibi onlarca ülkede ve şehirde çalışmaları sergilenmiştir. 45 yıllık kariyerinde çalışmalarından oluşan otuzdan fazla kitabı yayımlanmıştır.

Ayrıca kitabın bir de Warner Bros. tarafından hazırlanan animasyon filmi geliyor. 23 Mayıs 2019’da vizyonda olması bekleniyor.

Kitabın tanıtım metnine bir göz atalım;

Küçük ve cesur bir kız olan Adara buz ejderhasını ilk kez ne zaman gördüğünü hatırlamıyordu. Sanki ejderha hep orada, hep onun hayatındaydı. Diğer çocuklar soğuktan kaçarken Adara karda oynar, buz ejderhasını uzaktan izlerdi.

Soğuktan korkmuyordu.

Kış çocuğuydu o, atalarının bile hayatlarında gördükleri en korkunç kışta doğmuştu.

Dört yaşındayken ejderhaya dokunabildi.

Beş yaşındayken onun geniş, soğuk sırtına ilk defa bindi. Sonra, yedi yaşına bastığında, sakin bir yaz günü,  kuzeyden gelen ateş ejderhaları Adara’nın yaşadığı huzurlu çiftliğe saldırdı. Burayı sadece bir kış çocuğu ve onu seven buz ejderhası koruyabilirdi.

Filme de uyarlanacak olan BUZ EJDERHASI, kaçırılmayacak, arşivlik bir eser.

Keyifli okumalar.


Yazar                   : George R. R. Martin
Türü                    : Bilimkurgu
Orijinal Adı        : The Ice Dragon
Yayınevi              : Epsilon Yayınevi
Çevirmen            : Alican Saygı Ortanca
Çıkış Tarihi         : Aralık – 2018
Sayfa Sayısı        : 120
Fiyatı                   : 25 TLSATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız