EDEBİYAT HABERLER

Giovanni Scognamillo Ustayı Kaybettik

Yazar, araştırmacı, eleştirmen, çevirmen, eğitmen, Türk edebiyatının ve sinemasının büyük ustası Giovanni Scognamillo 87 yaşında hayata gözlerini yumdu.

İstanbullu Rum bir anne ile İtalyan bir babanın tek çocuğu olarak 25 Nisan 1929’da İstanbul’da doğdu. Babasının sinema müdürü olması sayesinde sinema ile çok erken yaşlarda tanıştı. Sinemanın içinde büyüdü desek yalan olmaz.

Yazarlık serüveni İtalyan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, 1984 yılında İtalyan, Fransız, ABD, Norveç basını için yazılar kaleme almasıyla başladı. 1961 yılında ise Akşam gazetesi, Yön, Sinema 65, Ulusal Sinema, Yedinci Sanat, Yeni Sinema, Ses, Hayat, Bravo, Video-Sinema, Beyaz Perde, TV’de Yedi Gün gibi Türk gazete ve dergilerinde sinema yazıları yazdı.

60 yıldır sinema, fantastik edebiyat, bilim kurgu, korku edebiyatı üzerine kitaplar ve yazılar yazan Giovanni Scognamillo efsane bilimkurgu dergisi Nostromo’nun da editörlüğünü yapmıştır.

Türk sinema tarihini tüm ayrıntılarıyla anlatan iki ciltlik Türk Sinema Tarihi (1987-88) kitaplarını yazdı. Türk fantastik-korku-bilimkurgu edebiyatının sonraki kuşaklarına rehber olacak çok önemli araştırma kitapları ve romanlar kaleme aldı. Şu anda kitaplarını okuduğumuz birçok yazara ilham kaynağı oldu. Yazmaları için onlara cesaret verdi. Bilgisini ve desteğini asla esirgemedi.

19.İstanbul Film Festivali’nde Sinema Onur Ödülü’ne layık görülen Scognamillo usta, FABİSAD’ın düzenlediği Gio Ödülleri’nin de isim babasıdır.

87 yaşında aramızdan ayrılan büyük ustayı saygıyla anıyoruz. Hepimizin başı sağolsun.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız