EDEBİYAT HABERLER

GÖK CENNETİN ALTINDA… Guy Gavriel Kay Efsanesi Sonunda Türkçe!

Guy Gavriel Kay'in Türkçeye çevrilen ilk romanı Gök Cennetinin Altında, Pegasus Yayınları'ndan çıktı.

Haziran ayı fantastik edebiyat açısından gayet güzel gidiyor. Yayınevleri yazın gelmesiyle birlikte bombaları birer birer patlatmaya başladı. Bu bombalardan en önemlisi, fantastik kurgunun yaşayan en önemli isimlerinden, Guy Gavriel Kay‘idi. Gerçek tarihi olay,mekan ve kişileri fantastik kurguya adapte etmedeki başarısıyla tanınan yazarın Türkçeye çevrilen ilk romanı olan Gök Cennetinin Altında, Pegasus Yayınları’ndan çıktı.

Ayrıca Guy Gavriel Kay‘in, Tolkien’in ölümsüz eseri Silmarillion’un derlenmesine yardım ettiğini biliyor muydunuz? Bununla birlikte kendi kitabı, Ysabel kitabı ile ‘World Fantasy Award’ ödülünü kazandı.

İşte böyle bir yazarın ilk Türkçe kitabı raflarda! Fantastik kurgu özellikle tarihi fantastik kurgu seviyorsanız, severek okuyacağınız bir kitap olacağını düşünüyoruz.

“İnsanın bahtı, ona altın tepside öyle bir hediye sunar ki tatmadan önce deva mı zehir mi bilemez.”

Herkes Kendi Hikâyesini Yazar

Kitai İmparatorluğu’nun, eski düşmanı Tagur Krallığı’yla yaptığı son savaşta her iki taraftan kırk bin asker ölür. Yıllar sonra Kitai generali Shen Gao’nun oğlu Shen Tai, ölen babası için yas tutmak ve onun anısını onurlandırmak için imparatorluğun bu uzak sınırındaki savaş meydanına gider ve iki yıl boyunca hayaletleri huzura kavuşturmak için cesetleri gömer. Emeğini ve atalarına saygısını ödüllendirmek için, Tagur Kralı’na gelin giden Beyaz Yeşim Prensesi ona tehlikeli bir hediye verir: iki yüz elli Sardia atı.

Bir Sardia atı çok büyük bir ödüldür. Beş Sardia atı, bir adamı diğerlerinden üstün kılar, rütbesinin yükselmesine, başkalarının kıskançlığına sebep olur. İki yüz elli at ise akla hayale gelmeyecek, bir imparatoru bile şaşırtabilecek bir ödüldür.

Shen Tai’nin hayatına son verip bu ödülü ondan çalmak isteyebilecek sayısız insan vardır. Ödülü alabilmek için doğuya, imparatorluğun başkentine gitmeli, saraydaki ve saray dışındaki düşmanlarıyla yüzleşmeli ve atları teslim alacak birlikle beraber Tagur’a dönmelidir. Çünkü Shen Tai’yi bir anda imparatorluğun en önemli adamı yapan bu ödülün onun hayatını kurtaran bir şartı da vardır: Atları bizzat kendisi almak zorundadır.


Yazar                   :Guy Gavriel Kay
Yayınevi              : Pegasus Yayınları
Türü                     : Fantastik Kurgu
Orjinal Adı          Under Heaven
Çeviri                   : Cem Özkan
ISBN                     : 9786053438571
Çıkış Tarihi          : Haziran – 2016
Sayfa Sayısı        : 664
Fiyatı                   : 39,90 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız