SANAT DÜŞKÜNÜ

Güneşle Resmeden Ressam

Pyrography tekniğini kullanarak enfes resimler yaratan sanatçı Jordan Mang-osan'ı ve sanatını tanıyalım.

Bir resim düşünün karakalem olmasın ama o cezbedici renkleriyle kimyasal boyalar da kullanılmasın. Yine de gölgelensin, yine de boyut verilsin, yine de boyansın. Tamam, boyansın, yapılsın da nasıl?  Cevaplardan biri elbette ki “Yakma Resim, Pirogravür” orijinal ismiyle “pyrography” olacak. Yakma resim, ahşap veya diğer elverişli malzeme yüzeylerinin kızgın metal kalemlerle yakılarak çeşitli motiflerle bezenmesi işleminde kullanılan bir dekoratif sanat tekniğidir.

Ancak bu defa birisi, bu tekniğin de tekniğini değiştiriyor, işin içine çocukken hemen hepimizin yapmaktan büyük zevk aldığı (kibritten beterdir. Büyüteçle kolunu yakmamış çocuk bizden değildir) şeyi bu kez faydalı bir şey için kullanıyor.

İşte karşınızda bunu yapan adam, Jordan Mang-osan. Filipinli sanatçı 19 yaşındayken başladığı bu resim macerasında araç olarak bir büyüteç kullanıyor. Tekniğine gelince, yerel ham maddeleri kullanarak, bir kağıt ya da ahşap panel üzerine önce çizim yapıyor ve bu çizimleri üzerine büyüteç tutarak güneş ışığı ile yakıp karartarak boyuyor. Ortaya ise müthiş eserler çıkıyor.

Mang-osan, yaptığı resimlerle kalmıyor, Chanum Vakfı isimli bir vakıf kurarak Tam-Awan Köyünde sanatçıların yaşayacağı, sanat ve kültür etkinlikleri için ideal bir mekan yaratmayı da başarıyor. Üstelik çok sayıda uluslararası sergi ve etkinliklere katılmış ve bolca da ödül almayı başarmış bir sanatçı.

İşte beceri kadar sabır da isteyen güzide eserleri 

Aşağıdaki videoyu izleyip tekniğine bakabilirsiniz. Daha önce böyle bir şey ne gördük, ne duyduk.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız