2017 Aylık Kitap Seçkisi

HAZİRAN 2017 – Aylık Yeni Kitap Listesi

Haziran ayında çıkmış yeni kitaplardan hoşuna gideceğini umduğumuz bir seçki hazırladık.

Haziran ayı da bitti. Sıcaklar artık iyiden iyiye bastırdı. Tatil hayali ile yanıp tutuşanlar ve tatilde olanlar! Hazırlayın kitap listelerinizi, sizler için bu sıcak yaz günlerinde buzlu gazoz gibi içinizi serinletecek kitaplar seçtik!

Keyifli okumalar…


ROMANLAR

Dönüş (Bilimkurgu)
Tanrı Olmak Zor İş (Bilimkurgu)
Görünmez Adam (Bilimkurgu)
Barut Büyücüsü #2 - Kızıl Sefer (Fantastik kurgu)
Hareketli Resimler (Fantastik kurgu)
Maderzad Palas (Fantastik Kurgu)
Bir Psikopatın Günlüğü (Korku-Gerilim)
Kayıp Şehir Z (Macera)
previous arrow
next arrow
 
Dönüş (Bilimkurgu)
Tanrı Olmak Zor İş (Bilimkurgu)
Görünmez Adam (Bilimkurgu)
Barut Büyücüsü #2 - Kızıl Sefer (Fantastik kurgu)
Hareketli Resimler (Fantastik kurgu)
Maderzad Palas (Fantastik Kurgu)
Bir Psikopatın Günlüğü (Korku-Gerilim)
Kayıp Şehir Z (Macera)
previous arrow
next arrow

Dönüş (Spin #1), Hugo ‘En İyi Roman’ ödülü, Locus ‘En İyi Bilimkurgu Romanı’ ödülü adayı, John Campbell ‘En İyi Bilimkurgu Romanı’ ödülü adayı sonunda Türk bilimkurgu severlerin beğenisine sunuldu. Yazarı daha önce gene İthaki Yayınları’ndan çıkan Darwinya kitabıyla tanıyoruz.  Kitap hakkında ayrıntılı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Tanrı Olmak Zor İş, İthaki Bilimkurgu Klasikleri’nin 23.kitabı oldu. Rus bilimkurgu üstatları Arkadi ve Boris Strugatski kardeşlerin bir diğer başyapıtı olan roman, Dünya’nın tıpatıp aynısı olan, üzerindeki insanların karanlık çağdan öteye gidemediği, okuma yazma bilmenin dahi übüyük suç kabul edildiği bir gezegene gözlemci olarak gönderilen bir bilim insanının bu karanlık dünyaya müdahalesini anlatan bir distopik bilimkurgudur. Kitap hakkında ayrıntılı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Görünmez Adam, İthaki Bilimkurgu Klasikleri’nin 22.kitabı oldu. Daha önce yayınevinden çıkmış aynı romanon kapağı değişti ve tekrar baskı yaptı. Stoğu olmadığı için ulaşamayanlar için güzel bir alternatif oldu.

Kızıl Sefer, Brian McClellan’ın popüler fantastik kurgu serisinin ikinci cildidir. Hikaye anlatım tarzı ile Brandon Sanderson’un edebi varisi olarak tanıtılan McClellan’ın Barut Büyücüsü serisinin devamına kavuştuk. Üniversite yıllarında Sanderson’ın yaratıcı yazarlık dersini almasıyla birlikte bu benzerlik kendisine yakıştırılmıştır. Sanderson gibi orijinal büyü sistemleri kullanmasını da eklersek fantastik kurgu severlerin kısa sürede beğenisini kazanmasına şaşmamalı. Kitap hakkında ayrıntılı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Hareketli Resimler, yepyeni bir DiskDünya romanına daha kavuştuk. 41 kitaplık “DiskDünya” serisi devam ediyor. Sanayi Devrimi alt serisinin ilk kitabı olmasının yanı sıra belki de tüm DiskDünya romanları içindeki en absürd ve komik maceraya tanıklık edeceğiz. Simyacıların kudretli ellerinde hayat bulan Holy Wood büyüsü, sayısız sihirli güçle donatılmış DiskDünya evreninin kadim büyücülerini bile çaresiz bırakıyor. İnsanların içine girerek onları bambaşka bireylere çeviren bu tekinsiz büyüyü harekete geçirmek içinse sadece dört kelime yeterli: “Işıklar! Resim kutusu! Oyun!”

Maderzad Palas, Giddar fantastik kurgu serisiyle tanıdığımız ve tarzını çok sevdiğimiz Erbuğ Kaya’nın yepyeni romanı. Palas’taki gizemli kişileri ve fantastik mücadeleleri konu alan (spoiler yok!) bir çırpıcı bir roman!

Bir Psikopatın Günlüğü, Hezroni’nin bu çok başarılı ilk romanı, alışılmış psikopat gerilim romanı karakterlerini bir adım ileri taşıyor. Macera ve gerilim romanı türleri son dönemde birbirine geçmiş durumda, gerilim olarak sunulan pek çok kitap ne yazık ki ‘kovalamacalı’ macera kitaplarının ötesine geçemiyor, bu kitabın ise The Shining ve The Bone Collector gibi orijinal hikayeye sahip, gerilim türünün öncüsü olmuş kitapları özlemiş gerilim türü sevenlerin hoşuna gideceğini düşünüyoruz.

Kayıp Şehir ZDavid Grann 2009 yılında yayınladığı ve büyük çıkış yapmasını sağlayan, Indiana Jones türü macera severlerin kaçırmaması gereken bir macera romanıdır. Aynı zamanda geçtiğimiz aylarda vizyona giren bir de sinema filmi mevcuttur.


ÇİZGİ ROMAN – MANGA

Masallar #9-İmparatorluğun Oğulları (Çizgi Roman)
Kaptan Onedın (Çizgi Roman)
NYX - Özenti (Çizgi Roman)
Kasaba Hemşiresi Essex County #3 (Çizgi Roman)
İki Kardeş (Çizgi Roman)
Kahramanlık Akademim #3 (Manga)
Suikast Sınıfı #8 (Manga)
Ajin #7 - Yarı İnsan (Manga)
Tokyo Gul #12 (Manga)
previous arrow
next arrow
 
Masallar #9-İmparatorluğun Oğulları (Çizgi Roman)
Kaptan Onedın (Çizgi Roman)
NYX - Özenti (Çizgi Roman)
Kasaba Hemşiresi Essex County #3 (Çizgi Roman)
İki Kardeş (Çizgi Roman)
Kahramanlık Akademim #3 (Manga)
Suikast Sınıfı #8 (Manga)
Ajin #7 - Yarı İnsan (Manga)
Tokyo Gul #12 (Manga)
previous arrow
next arrow
Masallar #9-İmparatorluğun Oğulları nihayet raflardaki yerini aldı. Yakışıklı Prens, Güzel Prenses, devler, büyülü yaratıklar… Tüm masal kahramanları yaşadıkları diyarları terk etmiş ve New York’ta kimliklerini gizleyerek yaşamaktadır. Aslında hepsi birer fantastik öykü olan klasik masalların modern uyarlamalarını mutlaka okumak isteyeceksiniz. En son 22.cildi çıkan (ve sanırım son cilt) serinin onuncu  cildinde savaş kapıya dayanıyor. 

Kaptan Onedın, usta çizer Cengiz Üstün’ün ilk olarak 2000 yılında L-Manyak dergisinde çizmeye başladığı ve sonrasında Lombak’ta devam ettiği, keyif düşkünü, kafasına göre takılan, fırsatçı kaptandır. Bu keyifli ve komik maceraların tümünün tek bir yerde toplandığı külliyat raflardaki yerini aldı.

NYX – Özenti, Wolverine’in kızı olarak tanıtılan X-23’ün orijin hikayesinin de içinde olduğu, X-Men dünyasında geçen bir çizgi romandır. Profesör Xavier başı dertte olan mutantları bulmakta ustadır ama ulaşamadığı kişilerin olması kaçınılmazdır. Bu seri o ulaşamadığı mutantların hikayesini anlatıyor.

Kasaba Hemşiresi Essex County, Old Man Logan, Moon Knight, Justice League: Trinity War, Justice League Dark gibi çizgi roman serilerinin çizeri Jeff Lemire’in bir başka ve belki de en bilinen serisinin son cildidir. Essex Country adındaki bir kasabada geçen olayları anlatmaktadır. Diğer çalışmalarından ayıran en önemli özelliği drama yüklü olmasıdır.

İki Kardeş, Güngezgini kitabından tanıdığımız, ödüllü çizgi romancılar Fábio Moon ve Gabriel Bá tarafından Brezilya’nın en önemli çağdaş yazarlarından kabul edilen Milton Hatoum’un romanından uyarladıkları bir başka çizgi romanı daha Çizgi Düşler tarafından dilimize kazandırıldı.

Kahramanlık Akademim #3Suikast Sınıfı #8, Ajin #7 ve Tokyo Gul #12 bu ay yayınlanan yeni manga ciltleri oldu.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız

POPÜLER