HABERLER

Hellboy : Yaşayan Ölüler Evi’ni İnceledik

JBC Yayıncılık'tan çıkan Mike Mignola'nın efsane çizgi romanı Hellboy : Yaşayan Ölüler Evi'ni inceledik.

Hellboy,  Mike Mignola tarafından 1993 yılında yaratılan bir Dark Horse Comics çizgi roman karakteridir. Hellboy’un babası Hellboy’a çok benzeyen bir iblis, annesi ise bir insandır (cadıdır), hırslı bir kadındır ve bu iblisin gücünü istemiş ama iblis ona oyun oynamıştır ve gücünü kadının içine yerleştirmiştir. Bu güç onun içinde yaşayan bir varlığa dönüşmüştür. Kadın Hellboy’u doğururken ölmüştür ve Hellboy cehennemde doğmuştur.

Naziler 23 Aralık 1944 yılında II.Dünya Savaşını kazanabilmek için Ragnarok Projesini başlatmıştır ve cehenneme bir boyut kapısı aşma teşebbüsünde bulunmuştur. Müttefik güçlerine bağlı olan Birleşik Devletler Paranormal Araştırma ve Savunma Bürosu (PASB) bu teşebbüsü yarıda kesmiştir. Sonuçta Nazi ekibinin başındaki Grigori Rasputin kaçmış ama istediğini almıştır. Hellboy boyut kapısından yıldırım ile dünyaya gelmiştir.
PASB ekibinden Trevor Bruttenholm tarafından bulunmuştur ve kendisine Hellboy adı verilmiştir.
Bu küçük bebek büyüdükçe kuyruğu, boynuzları ve taştan büyük bir sağ eli olan kırmızı, kocaman bir iblis halini almıştır. Fakat cehennemin efendisi olan babası ve diğer bütün iblisler gibi kötü bir kişiliği yoktur. Daha çok sarhoş ve puro tutkunu keş bir iblistir.
Ama İblis doğası gereği zeki birisidir. Gücünü ve aklını yerinde kullanmayı bilmiştir ve bu onun“Dünyanın En İyi Paranormal Dedektifi” olmasını sağlamıştır.
Vampirler, Naziler, zombiler, kurtadamlar, hayaletler, hortlaklar onun için cerez niyetine sabah kahvaltısında yiyeceği düşmanlardır. Asıl düşmanları büyücü Gregor Rasputin ve efendisi Ogdru Jahad‘dır. Birçok Hellboy çizgi romanında Ogdru Jarad’ı düşman olarak görmekteyiz.
Çizgi roman dünyasına çok kısa bir süre önce ama çok sağlam giriş yapan JBC Yayıncılık, uzun bir aradan sonra ülkemizdeki ilk  Hellboy çizgi romanını yayınladı.
Diğer Hellboy hikayelerinden bağımsız olarak başlı başına bir serinin ilk cildi, Yaşayan Ölüler Evi bir süredir raflarda.

Biz de sizler için okuduk, inceledik ve puan verdik.

Dünya denilen bu cehennemde kırmızı bir şeytan olarak yaşamak yeterince zorken, yakın bir arkadaşının ölümü Hellboy’u bunalıma sürüklemiştir. PASB aylardır kendisinden haber alamıyordur. Dünyanın en iyi paranormal detektifi Hellboy, resmen sırra kadem basmıştır.

O sırada Meksika’nın izbe arka sokakları…1956

Büyük taş bina hiç olmadığı kadar popüler bir eğlence mekanı halini almıştı. Büyük bir sağ eli ve taştan yumrukları olan gizemli bir luchador  (Maskeli Meksika Güreşçisi) ringlerde fırtına gibi esiyordu. İnsanlar keskin kaktüs şarabından kafalarını kaldırdıklarında, kırmızı derili kocaman bir yabancının rakiplerini oradan oraya atışına şahit oluyordu.

Bu gücü ve kırmızı rengi sorgulayamayacak kadar eğleniyorlardı. Meksika’nın lanetli toprakların kırmızı derili bir yabancı onlar için gayet sıradandı. Fakat bu rakipleri için hiçte sıradan olmayan yumruklar demekti.

Nitekim Hellboy’un evrensel bahtsızlığı onu Meksika’da bile rahat bırakmayacaktı. Masum bir genç kız kendini paranormal olayların ortasında bulması ve tam o sırada Hellboy’un orada olmasını kader şeytanlarının oynadığı rus ruletinden başka bir şey olmasa gerek. Hellboy kaderi umursamadan o şeytanlarını da döver.

Genç kızı kurtarmak için, bir zırdelinin korkular evine gitmesi ve taştan sağ yumruğunu bir grup şeytani kambur, Frankenstein canavarı, kurt adam ve birkaç vampir kadının suratının ortasına indirmek zorundadır. Mike Mignola ve Richard Corben’den oluşan Eisner ödüllü ekip, klasik canavar aksiyonunu öyle bir yoğun şekilde bizlere sunuyor ki, Hellboy’un öfkesini ve gücünü sonuna kadar hissettiriyor.

Hellboy Hakkında Bilinmeyenler!

DC Comics evreni dışından olup, Batman ile aynı çizgi romanda bulunmuştur (Kaynak) (Dark Horse Crossover Serisi)

  • 2015 itibariyle 92 ciltlik bir geçmişi sahiptir.
  • Sağ kolu ile dünyayı yok edebilecek güce sahiptir.
  • Taştan sağ kolu o kadar sağlamdır ki, kurşun dahil hemen hemen her şeyi durdurabilir.
  • Cehennemin efendisi olan babası, Hellboy’un 30 katı büyüklüğündedir.
  • Normal insanünlar gibi yaşlanmamaktadır. 71 yaşında olmasına rağmen 25 yaşındaki birisinin vücuduna sahiptir.
  • Şeytan kimliğini kabul etmediği için ve kontrolünü kaybetmemek için boynuzlarının uzamasına asla izin vermez ve düzenli olarak keser.
  • Puroyu ve viskiyi çok sever.
  • Birleşik Devletler Paranormal Araştırma ve Savunma Bürosu (PASB) onun evidir.  Evindeki her hangi birine zarar verecek kişinin ağzına kürekle vurur.
  • 92 cilt boyunca devamlı birilerini kovalar ya da kurtarır ve aksiyon hiç dinmez. Çizgi roman dünyası içinde kurgu dışı konuşmaların olmadığı, sadece aksiyonun olduğu nadir çizgi romandan dizilerinden bir tanesidir.

Bu yüzden, aksiyon-macera-fantastik seviyorsanız Hellboy-Yaşayan  Ölüler Evi’ni mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

[wp-review id=”977″]

Özgün Adı              : Hellboy-House Of The Living Dead
Yazar                        : Mike Mignola
Çizer                         : Duncan Fegredo
Çevirmen                  : Çenk Könül
Editör                        : Banu Erdoğdu
Yayın Koordinatörü : Bengü Ergil
Grafik ve Uygulama : Cem Murat Yılmaz
Yayın Yönetmeni     : Ertan Ergil
ISBN                         : 9786056496769
Sayfa Sayısı             : 56
Kapak                       : Ciltli Sert Kapak
Fiyat                         : 25.00 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız