DOSYALAR & LİSTELER İnfografik

İNFOGRAFİK: Ned Stark’ın Sözünün Ardındaki Bağlar

Ned Stark, kardeşi Lyanna Stark ölüm döşeğindeyken ona bir söz verdi. Peki bu sözün ardındaki gerçekler ve bağlar nedir?

Game Of Thrones hikayesi, bize anlatılan kısımdan çok daha geriye gitmektedir. George R.R Martin ilmek ilmek işlediği, devasa kurgusal tarih yaratmış ve bir sürü karakteri içine serpiştirmiş. Renkli ipliklerden oluşan bir yumak gibi duran aşağıdaki diyagram da bu iç içe geçmiş yığının içinden çıkmak için mükemmel bir rehber. 6. sezonun merakla beklenen son bölümü “The Winds of Winter” nihayet yayınlandı ve 1.sezondan beri merak edilen birçok soru ve teori bu son bölümde yanıt buldu. Bunlardan en önemlisi; Ned Stark’ın gençliğinde Joy Kulesi’ne gitme sebebiydi.

Winterfell’in lordu Rickard Stark’ın tek kızı Lyanna Stark, Robert Baratheon ile nişanlıydı. Şerçeparmak Petyr Baelish’in anlattığına göre; Prens Rhaegar Targaryen bir şövalye turnuvasını kazandıktan sonra galibiyet gülünü eşi prenses Elia Martell’e vermesi gerekirken onu görmezden gelmiş ve Lyanna Stark’a vermiştir. Bu Martell ailesini ve Robert Baratheon’u çok kızdırmıştır. Hatta Çılgın Kral’a karşı olan isyanın ilk tohumlarının bu olay sonrası atıldığı söyleniyor.

Lyanna’ya aşık olan Rhaegar bir süre sonra onu kaçırır ve Joy Kulesi’ne hapseder. Genç Ned Stark, kardeşini kurtarmak için altı yoldaşıyla birlikte Dorne’a gider ve Joy Kulesi’ne zor da olsa ulaşır. Kulenin girişinde onları; Ser Arthur Dayne, Ser Oswell Whent ve Gerold Hightower karşılar, savaşırlar ve geriye bir tek Ned sağ kalır.

Ned, kulenin tepesine ulaşır ve kardeşini yatakta kan ter içinde bulur. Lyanna, “Bana söz ver, Ned” diye fısıldarken kucağına kahverengi gözlü erkek bir bebek bırakır ve sonra ölür. Bu bebek sonradan büyüyüp büyük adam olacak ve bu renkli çizgilerden oluşan yığına bir çizik daha atılmasına sebep olacaktır.

İşte sizinle; Ned’in bu sözünün arkasındaki uzun ilişkiler zincirini anlatan bu güzel infografiği paylaşıyoruz.

infografik-Taht_OyunlarıKaynak: makinggameofthrones.com

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız