EDEBİYAT HABERLER

İthaki Bilimkurgu Klasikleri’nde 18.Bomba… KAPLAN! KAPLAN!

Bilimkurgunun en iyi romanlarından birisi olarak gösterilen Kaplan! Kaplan! yeni editasyonu ile İthaki Bilimkurgu Klasikleri'nin 18. kitabı olmaya hazırlanıyor. 

Fantastik kurgu için Tolkien ne ise Cyberpunk türü için de Alfred Bester o demek. Biraz iddialı oldu ama kitabın yazıldığı dönemde Asimov, Heinlein gibi büyük ustaları bile hayran bırakacak, çağının çok ilerisinde iki kitaba (diğer kitap Yıkıma Giden Adam) imza atması onu bu tahta oturmasını sağlamıştır.

Kitabın hemen başında William Blake‘in Kaplan! Kaplan! şiiri vardır. Alfred Bestler kitabın ana temasını oluşturan intikam duygusunu bu şiirdeki kaplana benzetir ve bu şiir kitabın ruhunu daha da keskinleştirir. Bu intikamı almak için içindeki kaplanı ortaya çıkaran ve kör bir şekilde nefret ve intikam ile 170 gün boyunca o kaplanı besleyerek havasız ortamda hayatta kalmayı başaran Gully Foyle’nin hikayesini anlatır. Ama ne anlatmak!

Şu kısacık pasaj tamamındaki duygunun sadece kırıntısı…

“Sizi domuzlar! Hepiniz domuzlar gibi çürüyorsunuz. İçinizde çoğu var ama en azını kullanıyorsunuz. Düşünmeniz için engellenmeniz gerek; büyümeniz içinse bir meydan okuma. Kalan zamanınızda yerinizde sayıyorsunuz. İşte size meydan okuyorum! Ölün ya da yaşayıp büyük olun; nalları dikin ya da bana gelin. Ölün kahrolasılar ya da beni, Foyle’u bulun. Sizi büyük yapayım, size yıldızları vereyim, sizi adam edeyim…”

Keyifli okumalar.

kaplan kaplan kapak

Yazar                   : Alfred Bester
Orjinal Adı          : Stars My Destination
Türü                     : Bilimkurgu
Çeviri                   : Barış Tanyeri
Yayınevi              : İthaki Yayınları
ISBN                     : 9786053756231
Çıkış Tarihi         : Ocak – 2017
Sayfa Sayısı        : 304
Fiyatı                   : 23 TL

SATIN AL

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayınız