EDEBİYAT HABERLER

İthaki Yayınları, Bilimkurgu Klasikleri 4. kitabı “Cesur Yeni Dünya” Raflarda!

Aldous Huxley'in bir romanı olan Cesur Yeni Dünya, Bilimkurgu Klasikleri serisine eklendi.

Cesur Yeni Dünya, bir Aldous Huxley romanıdır. Yazarın başyapıtı olarak kabul edilir. Bazı insanlar vardır, insanlık tarihine eşi bulunmaz katkılar yapar. Yaratımlarından sonra hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Aldous Huxley‘de bunlardan birisidir. Distopya türünün babası kabul edilen ‘Biz’ romanından sonra yazılmış en büyük distopya romanıdır.

‘Cesur Yeni Dünya’ o kadar önemli bir kitaptır ki yazıldığı tarih olan 1932 yılından beri onlarca dilde, yüzlerce baskı yaptı. Üzerinde binlerce kez tartışıldı. Üzerine tezler yazıldı. Edebiyat bölümlerinde ders olarak okutuldu.

Ölmeden önce okumanız gereken 100 romandan birisidir.

Bu kadar övüyoruz, romanın konusuna ufak bir göz kırpmadan geçmeyelim. Roman,  26. yüzyılın Londra’sında geçmektedir ve distopik bir romandır. Romanda kadın-erkek arasındaki cinsellik tamamen zevkten dolayı yapılmaktadır. Uyuşturucu kullanmak gibi zevk odaklı olgular tamamen normal karşılanmaktadır. Üremek ‘Kuluçka Makinesi’ teknolojisi ile olmaktadır. Anne-Baba olguları çok büyük günah ve tabu olarak kabul edilmektedir.

Buna rağmen karşımıza çıkan dünya bir ütopya da olabilir. Hasta olmayan insanlar, teknoloji almış başını gitmiş, savaş-yoksulluk artık yok, toplumsal sınıf denen şey yok edilmiş, herkes eşit ve mutlu. Fakat bütün bu güzel şeylerin olması için insanlar çok şey feda etmiştir. İnsanlığın yüzlerce yıllık kültürel birikimi, aile kavramı, kültürel çeşitlilik, sanat, edebiyat, din ve felsefe artık yoktur.

Kitap tanıtım metnine ve konusuna bir göz atalım;

“Cesur Yeni Dünya” bizi “Ford’dan sonra 632 yılına” götürür. Bu dünyanın cesur insanları kapısında “Cemaat, Özdeşlik, İstikrar” yazan Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi’nde üretilirler. Kadınların döllenmesi yasak ve ayıp olduğu için, “annelik’ ve ‘babalık’ pornografik birer kavram olarak görülür Toplumsal istikrarın temel güvencesi olan şartlandırma hipnopedya -uykuda eğitim- ile sağlanır. Hipnopedya sayesinde herkes mutludur; herkes çalışır ve herkes eğlenir. “Herkes herkes içindir.”

“Cesur Yeni Dünya”nın önemi yalnızca ardılları için bir standart oluşturması ve karamsar bir gelecek tasarımının güçlü betimlemesiyle değil, aynı zamanda ‘birey yok edilse de süren macerasının’ sağlam bir üslupta anlatılmasıyla da ilgili. Huxley, yapıtını ütopa geleneğinin kuru anlatımının dışına çıkarıp ‘iyi edebiyat’ kategorisine yükseltiyor.

Keyifli okumalar.

2af01819-857e-4a7d-9b76-5101d95a3829

Yazar             : Aldous Huxley
Çeviri             : Ümit Tosun
Yayınevi        : İthaki Yayınları
Türü               : Bilimkurgu, Distopya
Özgün Adı     : Brave New World
Sayfa Sayısı  : 272
Çıkış Tarihi    : Kasım, 2015
Fiyatı             : 16 TL

SATIN AL

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız