EDEBİYAT HABERLER

İthaki Yayınları’ndan Aralık Ayı Sürprizleri

İthaki Yayınları bu sene yılbaşı hediyelerimizi erkenden verdi. Sessiz sedasız üç muhteşem kitabın duyurusunu yaptı.

Son zamanlarda o kadar şahane kitaplar çıkıyor ki, bilim ve fantastik kurguya doyduk ,hangi birini önce okuyalım bilemiyoruz. Kitap listeleri doldu taştı. Bunlar da üstüne kreması oldu resmen. İthaki son zamanlarda iyi kitapları o kadar hızlı çıkarmaya başladı ki yetişemez olduk. Kütüphanenize eklemenizi tavsiye ettiğimiz üç kitabı tek bir yerde tanıtmak istedik.

Bu üç kitap hakkındaki tanıtım yazılarımızı ve kitapların künye bilgilerini okuyup, kitapları satın alabilirsiniz.


1- Arthur C. Clarke – Çocukluğun sonu

Öncelikle İthaki Yayınları’nı yeni bir Arthur C. Clarke kitabı basma cesareti için tebrik etmek istiyoruz. Türkiye’de Arthur C. Clarke satmak zor iştir. Ama bu efsane kitabı sonunda dilimize kazandırdıkları için de teşekkür ediyoruz.

Pek çok yazarına ilham kaynağı olmuş bir kitaptan bahsediyoruz. Bilim kurgunun gizli klasiklerinden birisi olarak hep arka planda kalmıştır. Bu gizlilik 15 Aralık 2015’de bitiyor. Gerçek bir bilim kurgu klasiği mini dizi olarak ekranlara gelmeye hazırlanıyor.

Çocukluğun Sonu

Yazar             : Anthony Ryan
Yayınevi        : İthaki Yayınları
Türü               : Fantastik Kurgu
Sayfa Sayısı  : 648
Çıkış Tarihi   : Aralık, 2015
Fiyatı             : 35,00 TL

SATIN AL

Bilinmeyenin korkusu, geçmişten değil de gelecekten kalma bir hatıra olabilir mi?

1953’te yayımlanan Çocukluğun Sonu, Arthur C. Clarke’ın bir bilimkurgu yazarı olarak tanınmasını sağlayan, yirminci yüzyıla damga vuran önemli romanlardan biri. 2015’te televizyona uyarlanarak dizi haline getirilen ve bilimkurgu takipçileri için yeniden gündeme gelen bu eserin gücü, insanlığın geleceğine dair en özgün ve düşündürücü yorumlardan birini sergilemesinde gizli.

Dünya üzerindeki uygarlığımızın kaderini, insan neslinin akıbetini irdeleyen Çocukluğun Sonu, ters köşeye yatıran bir “öteki” anlatısı, farklı bir uzaylı istilası öyküsü, ütopya ve distopya arasındaki ince çizgiye dair, kalın harflerle tarihe geçen bir bilimkurgu klasiği…


2- Johan Harstad – Ay’da 172 Saat

İnsanoğlu 66 yıldır neden Ay’a tekrardan gitmediğini hiç merak ettiniz mi?

Yıllardır uzayıp giden teoriler var ya; hani uzaylılar varmış da, bizi oradan kovmuşlar da, uzaylının birisi dünyaya çarpmış da, uzay gemisini kaybetmiş de, SSK’dan emekli bir amca gemiyi hurdaya satmış falan hepsi yalan…

Ay’da 172 Saat başından sonuna kadar safkan bir uzay macerası ve aksiyon vaad ediyor. İnsanoğlunun Ay’dan neden uzak durduğunu, karanlık yüzünde hangi terörün uyuduğunu Norveçli yazar Johan bir çırpıda okuyacağız bir kitaba dönüştürmüş.

Ay'da 172 Saat

Yazar             : Johan Harstad
Yayınevi        : İthaki Yayınları
Türü               : Bilim Kurgu
Sayfa Sayısı  : 320
Çıkış Tarihi    : Aralık, 2015
Fiyatı              : 21,00 TL

SATIN AL

Ay’a gitmek ister misiniz?

NASA, kırk yıllık uzun aranın ardından Ay’a insanlı bir yolculuk düzenlemeye karar verir. Dünya’dan üç genç de bu yolculuğa katılmaya hak kazanır: Midori, Antoine ve Mia.

Ay’a yolculuk sorunsuz bir şekilde tamamlanır, ama aslında sorun Ay’ın bizzat kendisidir. Ay üssü DARLAH 2’de sıradışı olaylar baş gösterir; Ay’daki bir şey uzun uykusundan uyanmıştır. Kısa bir süre sonra DARLAH 2’nin sakinleri orada yalnız olmadıklarını fark ettiklerinde, yaşamak ve eve dönmek için mücadele etmek zorunda kalırlar.


3- Anthony Ryan / Kuzgunun Gölgesi 2. Kitap / Kule Efendisi

Anthony Ryan’ın dünyaca ünlü Kuzgunun Gölgesi serisi 2.kitabı ile kaldığı yerden devam ediyor.

Kuzgunun Gölgesi şahane bir seri, yazarı Anthony Ryan akıcı anlatımı ile iyi bir yazar. Serinin 1.kitabı “Kan Şarkısı”nın kapağı seriye yakışmayacak kadar kötüydü. Uzun saçlı abinin vesikalık fotoğrafını kapak yapmışlardı. Cidden kötüydü.

Ama bunu 2.kitapta düzeltmişler, kapak tam anlamıyla olmuş, okuma zevki görsel zevk ile birleşmiş.

Gediksavaşları Serisini sevenler “Kuzgunun Gölgesi” serine bayılacak, her iki seriyle de tanışmayanlar…acayip şeyler kaybediyorsunuz bizden demesi.

Kule Efendisi

Yazar             : Anthony Ryan
Yayınevi        : İthaki Yayınları
Türü               : Fantastik Kurgu
Sayfa Sayısı  : 648
Çıkış Tarihi   : Aralık, 2015
Fiyatı             : 35,00 TL
ISBN          : 9786053755081

SATIN AL

Ben eşine Al Sorna hakkında bütün bildiklerimi eksiksiz bir şekilde anlatırken general zevk kölesiyle birlikte aşağıdaydı. Alltor önümüzde yanarken saatler boyunca konuşmuştum. Generalin eşi meraklı bir kadındı ve pek çok sorusu vardı ama nedense Umut Katili’nin yeteneklerini abartmaya meyilli gibiydi.

“Yani halkının anlattığı o büyük güçleri görmedin mi?” diye sordu imparatorlukta Al Sorna hakkında anlatılan pek çok hikâyeden birkaçını anlatmamı dinledikten sonra. “Yalnızca bir insan, Hanımım,” dedim. “Çok becerikli ve kurnaz, doğru ama insanlar bu sezgi kabiliyetini büyüyle karıştırıyorlar. Akıl okuyabildiğine, hayvanların ya da ölülerin ruhlarıyla konuşabildiğine dair bir kanıt görmedim.”

Altıncı Nişan’ın büyük savaşçısı Vaelin Al Sorna, nam-ı diğer Umut Katili ya da Karanlıkkılıç… Ulusunun karşılaştığı büyük yıkımın ardından savaşın izlerini, ölümleri ardında bırakmak ve kendiyle yüzleşmek amacıyla Krallık’a, evine geri döner. Kral tarafından Kuzey Kulesi’nin Efendisi ilan edilir. Ama Kan Şarkısı’nın sunduğu kaderde sakin ve huzurlu bir yaşam yoktur. İntikam arayışında olanlar ve Umut Katili’nin sahip olduğu yeteneğin varlığını bilenler Vaelin Al Sorna’nın peşindedir. Frentis ise savaşın ardından esir düşmüştür ve onu elinde tutanların Vaelin’in krallığı ile ilgili beklenmedik planları vardır. Ve Diyar, bir kez daha büyük tehlikelerle yüzleşmek zorunda kalacaktır.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız