EDEBİYAT HABERLER

KALEVALA DESTANI… J.R.R. Tolkien’den Yepyeni Bir Kitap!

Fin Destanı Kalevala'yı Tolkien'in kalemiyle okumaya hazırlanın, Daha önce hiç yayınlanmamış Tolkien kitabı yakında raflarda!

Tolkien göçeli neredeyse yarım yüzyıl olacak ama hala Orta Dünya’yı beslemeye devam ediyor. Babasının her notunu kitaplaştıran oğlu sağ olsun Tolkien bir 100 yıl daha kitap yazmaya devam edeceğe benziyor. Bu sefer ki kitap, Silmarillion da yer alan Turin’in hikayesinin ana kaynağını oluşturan Fin Destanı Kalevala‘nın Tolkien tarafından hikayeleştirilmiş halidir.

Orta Dünya zaten Kalevala’nın bir yansıması gibidir. Bu kitap ise Kullervo’nun hikayesini anlatıyor.

Kullervo, doğaüstü güçlere ve trajik bir kadere sahip şanssız, yetim bir çocuktur. Kullervo açıkca Silmarillion’daki Turin’in atası rolündedir Kullervo daha bebekken, karanlık büyücü Untamo babasını öldürmüş, annesini kaçırmış ve Kullervo’yu üç kere öldürmeye kalkmıştır. İkiz kardeşi Wanona ve büyülü güçleri olan kuzgun siyahı bir köpek olan Musti sayesinde hayatta kalmayı başarabilmiştir.

Bu kadarla kalsa gene iyi, bahtsızlığı bununla bitmiyor. Daha sonra köle olarak satıyor. Diyarlarda avare olarak geziyor ve intikam hırsıyla yanıp tutuşuyor.

Tolkien Kullervo öyküsü için ‘kendi efsanemi yazmak istedim ve bunun bir girişim’ olduğunu ve Birinci Çağ’ın efsanelerine önemli bir yapı taşı eklemek istedini ifade etmiştir. Bu kitap bu yüzden Silmarillion kadar önemli bir kitaptır. Gandalf dahil bir çok karakterin orjini olan Kalevala destanının canlı kanlı yaşam bulmuş halidir.

Kitap Harper Collins’den çıkacak ve 24 Ağustos’ta raflarda olmasını bekliyoruz ve tabi bir an evvel Türkçeye çevrilmesini de diliyoruz.

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayınız